معرفی گیاه - گل ناز Portulaca

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

اما انواعی نیز با تعداد بیشتر گلبرگ و همچنین رنگهای دیگر(همانند خالدار و یا مخطط) و قطر بزرگتر گل (مثلا 8-7 سانتیمتر ) نیز تا کنون پرورش داده شده‌اند. گلها در انتهای ساقه شکوفا می شوند . وجود آفتاب مستقیم برای شکوفایی گلها ضروری است و به همین دلیل این گیاه گاهی ناز آفتابی نیز خوانده می شود. گلها در طی روز باز هستند و با فرارسیدن شب بسته می‌شوند. گل ناز به عنوان گیاهی یکساله مورد کشت و کار قرار می گیرد و در طی فصول گرم سال با گلهای زیبایش زینت بخش محیط اطراف خواهد بود. این گیاهان را علاوه بر بستر باغچه ، در گلدان نیز کاشت کرد و از زیبایی آنها بهره فراوان برد. این گیاه در زبان انگلیسی Moss-ross Purslane Sun plant,Portulaca و یا Moss-rose( رز خزه ای) نامیده می شود.

تصاویر فوق: گلهایی از ارقام مختلف گیاه گل ناز آفتابی

تصویر فوق: گلهای این گیاه در انتهای ساقه ها شکل می گیرند و شکوفا می شوند.

تصویر فوق: گیاه برگهایی گوشتی و ساقه ای با ته مایه ای از رنگ قرمز دارد.

آبیاری: گل ناز به خشکی مقاوم است و بهتر است زمانی که سطح خاک تا حدودی رطوبت خود را از دست داده است اقدام به آبیاری گیاه شود. آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدن ریشه ها و ساقه هایی می‌شود که در نزدیکی سطح خاک قرار دارند.البته خشکی کشیدن گیاه نیز منجر به کاهش گلدهی و در نهایت از بین رفتن گیاه خواهد شد. همچنین اصولا گیاهانی که در خاک با رطوبت مناسب رشد می کنند گلهایشان تعداد ساعات بیشتری شکوفا می ماند. هر مقدار که خاک خشک تر باشد ، تعداد ساعات کمتری از روز گلها باز باقی می مانند. همچنین سعی کنید که گلهای این گیاه در طی آبیاری خیس نشوند زیرا این مسئله موجب خراب شدن گلها می شود.

نور: این گیاه به نور کامل آفتاب و به بیان دیگر حداقل روزانه 8-6 ساعت نور مستقیم آفتاب را نیاز دارد.کمبود نور منجر به عدم باز شدن گلها می شود. حتی در روزهای ابری میزان شکوفایی گلهای این گیاه کاهش می یابد.

دما: این گیاه به هیچ عنوان سردی هوا را دوست ندارد. حتی اگر در زمان تکثیر این گیاه، گیاهچه های جوان سرما ببینند ، گیاهانی ضعیف که در آینده گلهای کمی تولید می‌کنند، بوجود می آید. محیط گرم به رشد گیاه کمک می کند.

خاک: گل ناز نسبت به خاک چندان سختگیر نیست و در خاکهای فقیر از نظر مواد غذایی نیز به خوبی رشد می کند. اما خاک باید از زهکش خوبی برخوردار باشد تا آب اضافی حاصل از آبیاری را در خود نگه ندارد. هر مقدار که خاک سنگین‌تر باشد و آب را به سختی از خود عبور دهد، گلدهی این گیاه نیز کمتر خواهد شد. می توان در مخلوط خاکی این گیاه از خاک معمولی+ خاک برگ و یا خاک معمولی+کود بسیار پوسیده دامی استفاده کرد. خاک برگ و کود دامی نقش مهمی در سبک کردن بافت خاک محل کاشت گیاه دارند. در مورد کود دهی نیز می توان یک یا دو بار در طی فصل رشد مثلا یکی اواخر بهار و دیگری اواسط تابستان با کودهای محلول که فرمول کاملی دارند(میزان نیتروژن-فسفر-پتاسیم آنان برابر است همانند 10-10-10 و یا 20-20-20 )  گیاه را کوددهی کرد.

تکثیر: کاشت بذر این گیاه آسانترین راه تکثیر آن است. در طی فصل رشد و بعد از گلدهی و شکل گیری بذرها، بذرهای گیاه که سیاه رنگ و بسیار ریز هستند در پای گیاه می ریزند و در سال بعد با گرم شدن و مناسب شدن شرایط دمایی ، خود به خود جوانه می زنند . زمان کاشت بذرها به شکل مستقیم در بستر کاشت،  اواسط و اواخر بهار است و زمانی که دمای خاک در حدود 23 الی 29 درجه است، بذرها  جوانه‌زنی مناسبی دارند. همچنین  به دلیل ریز بودن بیش از اندازه بذرها و برای اینکه کاشت آنها با یکنواختی و سهولت بیشتری انجام گیرد می توان بذرها را با شن نرم مخلوط کرد و سپس آنان را در سط بستر کاشت پخش کرد. در این صورت دیگر نیازی نیست که روی بذرها را با لایه ای از خاک بپوشانید. آبیاری را میتوانید به شکل غبارپاشی با  آب انجام دهید تا بذرها جابجا نشوند. بعد از جوانه زنی بذرها و در آوردن 2 برگ می توان آبیاری را به شکل عادی انجام داد. جوانه زنی بذرها 14 روز طول می کشد و فاصله زمانی کاشت بذرها تا گلدهی گیاه حدود 2 ماه است. کاشت قلمه این گیاه راه دیگر تکثیر آن است. قلمه را از ساقه های گوشتی گیاه تهیه می کنند و آنان را در خاکی که سبک است می کارند. حدود 2-1 هفته ریشه زایی قلمه‌ها طول می کشد. گیاهان جدید را میتوان به فاصله 30-25 سانتیمتری در بستر اصلی کاشت کرد.

تصویر فوق: بعد از پژمردن گلها بذرها شکل می گیرند که بسیار نیز ریز هستند. 

تصویر فوق: جوانه زنی بذرها. بذرها را حتما با شن نرم مخلوط و سپس آنان را بکارید در غیر اینصورت در مساحتی کوچک، تعداد زیادی گیاه سبز می شود که جابجایی آنان با سختی انجام پذیر است.

آفات و بیماری: از آفات این گیاه می توان به شته و نماتد گره ریشه اشاره کرد. در اثر فعالیت نماتد گره ریشه علائمی همانند کمبود آب و یا مواد غذایی ایجاد می شود. چون این آفت مانع از فعالیت و عملکرد مناسب ریشه ها می شوند. در مورد نماتد گره ریشه مبارزه خاصی نمی توان انجام داد مگر اینکه ارقام مقاوم به این آفت کاشت شود. پوسیدگی ساقه و ریشه در اثر آبیاری بیش از اندازه یکی دیگر از مشکلات این گیاه است.

هرس: برای تحریک رشد ساقه های جدید و در نتیجه افزایش گلدهی گیاه می توان تا حدود نیمی از ساقه هایی را که بسیار بلند شده اند را کوتاه کرد. البته این کار را به تدریج انجام دهید مثلا هر هفته یک ساقه را کوتاه کنید. زیرا اگر به شکل ناگهانی تمامی ساقه های بلند گیاه را کوتاه کنید گیاه ممکن است بسیار ضعیف شده و از بین برود.اگر قصد کوتاه کردن چندین ساقه را به شکل همزمان دارید بهتر است فقط عمل سرسزنی ساقه ها را انجام دهید یعنی فقط حدود 2-1 سانتیمتر از نوک ساقه ها را کوتاه کنید.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Portulaca_grandiflora

http://www.floridata.com/ref/p/port_gra.cfm

http://www.desert-tropicals.com/Plants/Portulacaceae/Portulaca_grandiflora.html

http://www.ehow.com/how_6766_grow-moss-rose.html

http://www.gardenersnet.com/flower/mossrose.htm

http://www.gardenguides.com/81445-grow-moss-roses.html

http://www.ask.com/explore/how-grow-moss-rose-plants

http://www.gardeningchannel.com/how-to-grow-moss-rose-flowers-portulaca/

http://www.botanical-journeys-plant-guides.com/moss-roses.html

http://www.doityourself.com/stry/tips-on-planting-a-moss-rose

/ 17 نظر / 299 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرشاد

از زحمات شما ممنون .سایت نسبتا کاملی به زبان فرسی ساختهاید که ژاسخ خیلی از سولات بنده بود . از زحمات شما بسیار متشکرم.

ازاده

سلام.راضی باش برا گزارش کار از متن استفاده کردم.تشکر

مجید رضوانی

بدترین آفت براش شپشک آرد آلود هستش که هرچه دیازینون ومالاتیون زدم ازبین نرفت متاسیستوکس هم که گیرنمیاد پس باید بشینیم دعا کنیم شپشک سراغش نیاد شما راه بهتری سراغ دارید؟

سلام وخسته نباشید میخواستم بدونم گل ناز داخل گلدان رو میشه پشت پنجره ضلع شرقی ساختمان قرارداد یا حتما باید در هوای آزاد قرار بگیرد

شیرین ♥

درود بر شما دوست گرامی من عاشق گل و گیاه هستم و اینو مدیون ژن پدرمم[لبخند] از خوندن مطالبتون خیلی لذت بردم من سالهاست تو ایوان خونه م گل ناز میکارم ولی 2سالی که گل ها حدود ساعت 1ظهر بسته میشن[سوال] خودمو اینجوری قانع میکردم که شاید به دلیل گرماو آفتاب مستقیم باشه ولی به گلهای کنار خیابون ها بیشتر آفتاب میزنه اگه دلیلشو میدونین ممنون میشم راهنماییم کنین منتظر پاسختون هستم

شیرین ♥

ممنونم از توجه تون [لبخند] دو سه سال هست که هر روز این زود بسته شدن اتفاق میوفته هم وقتی خاک مرطوبه هم زمانی که خشکه منتها یکی از گلدون هام که آفتاب کمتری بهش میخوره گلش بیشتر میمونه. البته اونم گل کمتری میده جنس گلدونهام هم پلاستیکی هم سفالی هم فلزی از همونایی که میون نرده ها هستن عکسشو براتون می فرستم

سمیه

سلام. من قسمتی که مربوط به گل همیشه بهار باشه پیدا نکردم برای همین سوالمو اینجا مینویسم. گلهای همیشه بهاری که بهار تو باغچه کاشتم دیگه خشک شدنو بذرشون تو باغچه ریختمو الان سبز شدن. میخواستم بدونم احتمال داره گل بدن یا باید به گلدان یا جعبه انتقال بدم؟

معصومه

سلام من یک گلدان گل ناز دارم اول در منزل بود هر سه چهار روز یکبار آب میدادم خیلی خوب رشد میکرد خوب هم گل میداد اما برای اینکه نور کمی داشت گذاشتم داخل بالکن مقابل نور مستقیم آفتاب هر دو روز یکبار هم آب دادم اما احساس کردم که گلها پلاسیده و ساقه ها و برگها هم رنگ عوض کردن دوباره گذاشتم تو همون بالکن اما جایی که نور غیر مستقیم بتابه ولی هر روز یکی از ساقه ها خشک میشود هر یورو در میان هم آب میدم چون سطح خاک خیلی زود خشک میشه ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

سلام خسته نباشید من گل ناز آفتابی دارم اما خیلی کم گل میده؛ علتش چیه؟

سلام خسته نباشید من گل ناز آفتابی دارم اما خیلی کم گل میده؛ علتش چیه؟