معرفی گیاه- ماگنولیا Magnolia

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

 قطعات رنگین گل این گیاه که همگی را با نام عمومی گلبرگ می شناسیم در حقیقت مجموعه کاسبرگها و گلبرگها هستند و به بیان دیگر در گل این درخت، کاسبرگها از نظر رنگ و اندازه کاملا شبیه گلبرگها می باشند به همین دلیل به جای کاسبرگ یا گلبرگ از واژه گلبرگ نما tepal استفاده می شود. 

تصویر فوق: برچه به معنی تمام یا بخشی از تخمدان گیاه است . قسمتهای سفید رنگ نیز گلبرگ نما هستند که به شکل معمول گلبرگ خوانده می شوند.

برخی از گونه های معروف ماگنولیا

همانطور که در مقدمه نیز اشاره شد، در جنس ماگنولیا حدود 210 گونه وجود دارد که برخی از آنان بیش از دیگران به عنوان درختی زینتی مورد توجه و کشت و کار قرار گرفته اند.در ادامه با معرفترین گونه های این درخت آشنا می شویم.

گونه M.grandiflora (ماگنولیای جنوبی Southern magnolia ) از جمله بلندترین درختان ماگنولیا است که به فضای زیادی نیز برای گسترداندن شاخسار خود (در حدود 12 متر )احتیاج دارد . برگهایی آن بزرگ و چرمین و گلهایش سفید رنگ و بزرگ است.  این گونه از جمله ماگنولیاهای همیشه سبز است و زمان گلدهی آن از اواخر بهار و اوایل تابستان است. گلهای این گونه معطر هستند و عطر گلهای این نوع از مگنولیا همانند شکفه های مرکبات توصیف شده است.

تصویر فوق:M.grandiflora

گونه M. virginiana  با نام انگلیسی sweetbay magnolia این گونه نیز از جمله درختان بلند قامت محسوب می شود که به فضای کافی برای گستراندن شاخسار خود نیاز دارد البته در مقایسه با گونه قبلی به طور کل درختی کوچکتر است و در مناطق سرد حدود 9 متر ارتفاع می یابد. همچنین این درخت در نواحی با آب و هوای گرمتر به شکل همیشه سبز رشد می کند اما در مناطقی که سردتر هستند با فرارسیدن فصل سرما برگهایش را از دست می دهد.  این گیاه در اواخر بهار و اوایل تابستان گلدهی دارد و گلها عطری قوی همانند وانیل را از خود منتشر می کنند.

 

تصویر فوق:M.virginiana

 Magnolia stellata (ماگنولیای ستاره ایstar magnolia ) که به دلیل شکل گلهایش به این نام خوانده شده است. البته گونه های دیگری نیز وجود دارند که اصولا با نام ماگنولیای ستاره ای شناخته می شوند همانندM.kubus و M. X loebneri . این گونه ها خزانپذیر هستند یعنی با فرارسیدن فصل سرما برگهای خود را از دست می دهند . همچنین با فرارسیدن فصل بهار و قبل از باز شدن برگها، گلها روش ساقه ها شکوفا می شوند. البته این انواع در مقایسه با سایر ماگنولیاها مقاومت بهتری را در برابر سرمای دیررس بهاره و همچنین گرمای تابستانه از خود نشان داده اند. گلهای این گونه نیز عطری شیرین و ملایم دارند.

تصاویر فوق:Magnolia stellata

M.liliiflora بومی نواحی جنوب غربی کشور چین است. این گونه با نام Mulan magnolia,Lily magnolia, Tulip magnolia,Woody orchid,Purple magnolia, Red magnolia Japanese magnolia شناخته می شود و درختچه یا درختی کوتاه قامت است که به ارتفاع 4 متر می رسد. گلهای بیشمار و صورتی- ارغوانی رنگ آن در اوایل فصل بهار و قبل از رویش جوانه های برگ شکوفا می شوند. این گونه در برنامه های دو رگه گیری و اصلاح نژاد به فراوانی استفاده شده است و یکی از والدین  نمونه محبوب Magnolia  x soulangeana  می باشد.  گلهای این گونه نیز عطری شبیه شکفوفه های لیمو دارند.

تصویر فوق:M.liliiflora

M. denudata بومی نواحی مرکزی و شرقی کشور چین است و با نام yulan magnolia شناخته می شود.  این گیاه می تواند به ارتفاع حدود 9 متر دست یابد و گلهایی به رنگ سفید دارد که در اوایل الی اواخر بهار شکوفا می شوند و عطری همانند مرکبات دارد. از این گونه نیز در برنامه های اصلاح نژاد استفاده شده است و والد دیگر نمونه محبوب یعنی Magnolia  x soulangeana می باشد.گلهای این گونه عطری همانند شکوفه های لیمو-پرتقال دارند.

تصاویر فوق: M. denudata

M.acuminata درختی بلند قامت است که می تواند تا حدود 30 متر نیز رشد کند رنگ گلها زرد رنگ است . به خشکی خاک بسیار حساس است و در زبان انگلیسی Cucumber magnolia (ماگنولیای خیاری) خوانده می شود زیرا در فصل پاییز میوه هایی سبز رنگ و شبیه خیار تولید می کنند. از این گیاه بخصوص رقم Magnolia acuminata subcordata  نیز به دلیل رنگ زرد گلها در برنامه های دو رگه گیری و تولید گیاهانی با قامت کوتاه تر و گلهای بیشتر استفاده شده است.  گلها عطری شیرین و ملایم دارند و زمانی که ساقه های گیاه می شکند عطری شیرین و تند به مشام می رسد.

تصاویر فوق: گل و میوه M.acuminata

M.campbellii گیاهی خزانپذیر که می تواند در بهترین شرایط تا حدود 20 متر نیز رشد کند . گلدهی در اوایل بهار و بر روی ساقه های بی برگ این گیاه انجام می شود. گلهای نمونه های مختلف این گونه به رنگهای صورتی سفید و قرمز تیره وجود دارند. عطر گلها همانند عطر لیمو است.

تصویر فوق:M.campbellii 

M.cylindrica این گونه می تواند سرمای هوا را تا 12- درجه سانتیگراد تحمل کند . گلهای آن معمولا در اواخر فررودین و یا اواسط اردیبهشت شکوفا می شوند . برگها وقتی شکسته و له می شوند عطری همانند بادیان رومی و یا به گفته برخی همانند بوی پیاز آزاد می کنند 

تصویر فوق:M.cylindric

M.dawsoniana گیاهی با قامت کوچک تا متوسط است و گلهای معطر آن بر روی ساقه های بدون برگ در اوایل بهار شکوفا می شوند و گلدهی در حدود 6 هفته ادامه می یابد. گلها عطری شیرین و ملایم دارند.

تصویر فوق:M.dawsoniana

M.delavayi درختچه ای همیشه سبز است که می تواند به ارتفاع حداکثر 12 متر برسد و گلهای کوچک آن اکثرا در فصل تابستان شکوفا می شوند به سرما حساس است اما در مقایسه با سایر نمونه های ماگنولیا، طیف گسترده تری از انواع خاک را میتواند تحمل کند. گلها معطر هستند و عطر گلها تا حدودی شبیه میوه موز است.

از گونه های محبوب دیگر می توان به M. Tripetela و M. Macrophylla اشاره کرد که البته این دو گونه به دلیل بزرگ بودن برگها و خطر اسیب رسیدن و پاره شدن در مناطق بادخیز کاشته نمی شوند.

 

تصویر فوق:M. Macrophylla

تصویر فوق:M. Tripetela

نمونه های دو رگه

تا به امروز و با انجام عمل دو رگه گیری سعی شده است تا درختانی با خصوصیات بهتر همانند قامتی کوتاه تر،  گلدهی در سنین پایینتر گیاه ، مقاومت بیشتر در برابر سرمای دیررس بهاره، تعداد گل بیشتر، مدت گلدهی طولانی تر و طیف رنگی گسترده تر بدست بیاید.  Magnolia  x soulangeana (ماگنولیای نعلبکی شکلsaucer magnolia)  یکی از این انواع دورگه است که با استفاده از گونه های M.liliiflora  و M. denudata  تولید شده است. این گیاه خزانپذیر است و نسبت به والدین خود گلهای بیشتری در فصل بهار و قبل از رویش برگهایش تولید می کند و نسبت به سرمای دیرس بهار نیز حساس است. گلها در قسمت داخل کرم-سفید رنگ و در قسمت بیرونی صورتی رنگ هستند و منظره ای بسیار زیبا و دلنشین بوجود می آورند.  .

 

تصویر فوق:Magnolia  x soulangeana

از آنجایی که اصولا گونه های گیاهی ماگنولیا درختانی بلند قامت هستند همیشه سعی بر آن بوده است که نمونه هایی کوتاه قامت تر تولید شود. نمونه های کوتاه قامت که بر اثر اصلاح نژاد بدست آمده اند معمولا گلهایی به رنگ صورتی و یا  بنفش دارند و اکثر آنان زیر 6 متر رشد می کنند. تصاویر برخی از انواع دو رگه را در زیر مشاهده می کنید. همچنین می توانید برای مشاهده تعداد بیشتری از این نمونه ها به لینک زیر مراجعه کنید.

http://www.vanplant.co.nz/Magnolia07/Images.html

 

تفاوت فصل گلدهی ماگنولیاهای همیشه سبز با ماگنولیاهای خزان پذیر

همانطور که اشاره شد برخی از گونه ها و انواع ماگنولیا همیشه سبز هستند و برخی با فرارسیدن فصل سرما برگهایشان را از دست می دهند. معمولا اکثر نمونه های همیشه سبز در طی تابستان (از اوایل تابستان ) تا فصل پاییز گلدهی دارند .  اما در نمونه های خزانپذیر  گلدهی (البته با توجه به شرایط آب و هوایی) از اواخر زمستان تا اوایل بهار  و قبل از اینکه برگها رویش کنند انجام می شود. البته گلهای این گیاهان نسبت به سرمای دیررس بهاره بسیار حساس هستند و در صورت چنین مسئله ای گلها و همچنین برگهای جوان که تازه شروع به رویش کرده اند به دلیل سرما سیاه شده و ریزش می کنند.

شرایط محیطی

آبیاری: اصولا درختان ماگنولیا به آبیاری منظم نیاز دارند و در صورت خشک بودن خاک میزان گلدهی گیاه بسیار کاسته می شود و نوک و حاشیه برگها خواهد سوخت و ریزش برگها تشدید خواهد شد. همچنین تحمل درختان مسن و بالغ در برابر خشکی تا حدودی بیش از درختان جوان است و به همین دلیل  آبیاری در سال اول کاشت بخصوص در طی تابستان بسیار منظم باید انجام شود.

دما: گیاهان ماگنولیا اکثر از سرما بیشتر آسیب می بینند تا از گرمای تابستان. بخصوص اینکه اگر در تابستان آبیاری را با دقت و از روی برنامه انجام دهیم تحمل این گیاه در برابر گرمای هوا نیز افزایش می یابد. در مورد مقاومت و یا حساسیت در برابر سرما باید گفت که میزان این مقاوت در بین گونه های ماگنولیا با یکدیگر متفاوت است. برخی سرما را بیشتر و برخی کمتر تحمل می کنند. بخصوص نمونه های خزان پذیر در برابر سرمای اواخر زمستان و یا اوایل بهار بسیار حساس هستند و گلهایشان سیاه رنگ شده و از بین می رود. البته این به معنی عدم حساسیت نمونه های همیشه سبز این گیاه نیست و این گیاهان نیز در برابر سرمای دیررس بهار و یا زودرس پاییزه دچار سیاه شدن و ریزش برگها می شوند.  در بین نمونه های مختلف این گیاه به نظر می رسد که ماگنولیاهای ستاره ای ( گونه های M.kubus, M. X loebneri, M.stellata) نسبت به سرما و گرما مقاومت بیشتری دارند (با این وجود سرمای دیرس بهاره گاهی به برگهای آنان آسیب وارد می آورد)  اما گونه هایی مانند  M.sargentiana و M.sprengeri که اصولا بومی  نواحی جنوبی تر کشور چین و هیمالیا هستند در برابر سرمای زمستان و  یا گرمای تابستان تحمل کمتری دارند.  همچنین گونه هایی مانند M.grandiflora ,M.delavayi به سرما حساس هستند و درخت به طور کل در زیر 5- از بین خواهند رفت.

نور : درختان ماگنولیا به نوری کامل نیاز دارد یعنی وجود 8-6 ساعت نور مستقیم آفتاب برای رشد و گلدهی آنان لازم است. البته برخی از انواع این گیاه در مکانهایی نیمه آفتاب و نیمه سایه رشد مناسبی دارند. کمبود نور محیط از جمله دلایل عدم گلد هی و یا کاهش گلدهی گیاه، پریدگی رنگ برگها و بلند و باریک شدن ساقه ها می شود.

خاک: اغلب انواع این گیاه به خاکی با اسیدیته 6.5-5 ، زهکش مناسب و حاوی مواد ارگانیک (همانند خاک برگ و یا کود بسیار پوسیده گاوی) نیاز دارند. همچنین استفاده از لایه ای از مواد ارگانیک بر روی سطح خاک به رشد ریشه های آنان کمک می کند زیرا اصولا ریشه های این گیاه سطحی است و از وجود چنین موادی در خاک بسیار استفاده می کند. بخصوص اینکه چنین موادی بر روی سطح خاک موجب خنک ماندن خاک و حفظ رطوبت آن در طی تابستان می شوند.درختان ماگنولیا به دلیل طبیعت شکننده ریشه هایشان، بعد از استقرار در یک محل به سختی جابجا می شوند و احتمال از بین رفتن گیاه بعد از جابجایی وجود دارد بنابراین علاوه بر اینکه در زمان انتقال گیاه گلدانی به خاک باغچه و یا باغ باید با احتیاط فراوان عمل کرد تا ریشه ها نشکنند، باید مکان کاشت را نیز با دقت انتخاب کرد تا سالها بعد به دلیل رشد و گستراندن شاخسار و کمبود فضا مجبور به جابجایی آنها نشویم. زمان مناسب کاشت درختان جدید بهتر است که اگر نمونه انتخابی از جمله انواع همیشه سبز است در اواسط بهار و اگر از انواع خزانپذیر است نیز در اواسط بهار و یا در اواخر تابستان-اوایل پاییز نستب به کاشت گیاه اقدام کرد. هنگام انتقال گیاه از گلدانی که آنرا خریداری کرده ایم به مکان اصلی، ابتدا باید مکان اصلی را آماده کرد. بدین صورت که گودالی 3-2 برابر حجم گلدان در خاک حفر کنیم و درون آن خاک برگ و کود بسیار پوسیده گاوی بریزیم. هنگام قرار دادن گیاه در گودال نیز حتما توجه کنیم که گیاه در همان ارتفاعی که در گلدان کاشته شده بود و قرار داشت، درمکان جدید قرار بگیرد و کاشته شود. یعنی عمیق تر کاشته نشود. این مسئله بخصوص در مورد درختان پیوندی موجب می شود که گیاه از محل پیوند بپوسد از بین برود. البته این مسئله یعنی پوسیدن گیاه از محل پیوند حتی در زمانی که لایه های مواد ارگانیک بر روی خاک و در کنار تنه درخت بر روی سطح خاک استفده می شود نیز ممکن است پیش اید. به همین دلیل در زمان پخش  این مواد بر روی خاک فاصله ای را با تنه اصلی ( مثلا در حدود 20 سانتیمتر ) رعایت کنید. گیاهان ماگنولیا به خاکی نسبتا اسیدی نیاز دارند و قلیایی بودن خاک موجب عدم رشد و گلدهی مناسب آنان می شود. به همین دلیل کلروز آهن یا زرد شدن برگها ناشی از کمبود آهن از جمله مشکلات رایج این گیاهان است. زیرا قلیایی بودن در ابتدا مانع از مصرف عناصری همانند آهن و همچنین گوگرد می شود و کمبود این دو عنصر از جمله دلایل زرد شدن برگهای این گیاه هستند. به همین دلیل استفاده از کودهای حاوی آهن و فسفر برای این گیاه توصیه می شود.

هرس: درختان ماگنولیا معمولا به هرس نیازی ندارند اما گاهی لازم است که ساقه هایی که خارج از شکل گیاه رشد کرده اند و یا ساقه هایی که با هم اصطکاک دارند (که منجر به زخمی شدن پوست گیاه و ورود عوامل بیماریزا می شود) و یا ساقه هایی که در اثر وزش باد و یا سرمای زمستان آسیب دیده اند کوتاه شوند. در کوتاه کردن ساقه های این درخت شدت عمل به خرج ندهید. زیرا این مسئله علاوه بر شوکه کردن درخت منجر به رویش ساقه هایی باریک و آبدار و همچنین مرگ نوک ساقه ها خواهد شد. اگر لازم است که برای حفظ شکل تاج عمل هرس را انجام دهید کوتاه کردن و قطع کامل یک ساقه بلند به سرزنی چندین ساقه ارججیت دارد. اگر از شکل تاج درخت ناراضی هستید عمل هرس را به شکل بسیار تدریجی و در طی چند سال انجام دهید. بهترین زمان هرس نیز برای نمونه های همیشه سبز قبل از شروع رشد بهاره و برای نمونه های خزانپذیر بعد از تشکیل شدن جوانه های گل و ظهور آنان است. است اگر در پاییز و یا اواخر تابستان اقدام به هرس کنیم احتمالا از گلدهی سال آینده کم خواهد شد. یکی دیگر از مواردی که باید در عملیات هرس در نظر گرفت حذف پاجوشهای گیاه بخصوص در نمونه های پیوندی است.

تکثیر: کاشت بذر این گیاه یکی از روشهای تکثیر آن است. البته بذرها را باید به شکل تازه استفاده کرد و قبل از مصرف نیز باید پوشش نارنجی قرمز آنها را برداشت که برای این کار بهتر است که گیاه را به مدت 24 ساعت در آب خیساند تا برداشت این پوششها آسانتر باشد. همچنین اگر قرار است که بذرها را نگهداری کنیم باید مانع از خشک شدن آنها شویم . بنابراین برای نگهداری بذرها بهتر است که  بذرها را با شن و یا ورمی کولایت مخلوط کرد و در یک کیسه پلاستیکی در یخچال با دمای حدود 4 درجه و  برای 4-2 ماه قبل از کاشت نگهداری نمود.

بذرهای کهنه و بذرهایی که رطوبت خود را از دست داده اند جوانه زنی خوبی ندارند. همچنین برخی از پرورش دهندگان اظهار می کنند که اصولا نگهداری بذرها به مدت 4-2 ماه در سرما به جوانه زنی بهتر آنها کمک می کند. توجه داشته باشید که گیاه حاصل از بذر حدود 10 سال طول میکشد تا بتواند گل بدهد. جوانه زنی بذرهایی که خشک می شوند موفقیت آمیز نیست. عمق کاشت بذرها در حدود 1-0.5سانتمیتر است و از مخلوط دو قسمت پیت موس و یک قسمت از خاک برگ  و یک قسمت شن میتوان استفاده کرد. بستر کاشت را به خوبی مرطوب کرده و روی آن را با یک لایه از پلاستیک بپوشانید تا رطوبت بیشتر حفظ شود. مراقب باشید که بستر بذرها خشک نشود اما از طرف دیگر آنقدر نیز آب ندهید که بستر کاشت گل شود و بذرها بپوسند. گلدان محتوی بذرها را در مکانی روشن  و پر از نور (اما به دور از نور مستقیم آفتاب ) و با دمای 21 درجه قرار دهید. پوشش پلاستیک را روزانه برای مدت کوتاهی بردارید تا مانع از شیوع بیماری های قارچی شیود. جوانه زنی بذرهای این گیاه 6-4 هفته طول می کشد. بعد از جوانه زنی بذرها بهتر است که آبیاری را نیز کاهش داده و هفته ای 2-1 مرتبه گیاهان جوان را آبیاری کرد. گیاهان جوان حاصل از رویش بذرها را  برای 3-2 سال در گلدان نگهداری کرده و بعد در مکان اصلی می کارند.

تصویر فوق: میوه این گیاه که حاوی بذرهای قرمز رنگ است.

تصویر فوق: بذر ماگنولیا

کاشت قلمه های گیاه راه دیگر تکثیر درختان ماگنولیا می باشد. البته همانطور که میدانیم، برخی از انواع این گیاه در اوایل بهار و برخی دیگر در اواخر بهار و یا در طی تابستان گل می دهند. نمونه هایی را که اوایل بهار گل می دهند توسط قلمه چوب نرم و یا حتی قلمه سبز( این نوع قلمه شامل انتهای ساقه های جوان است) تکثیر می شوند و قلمه را بعد از اتمام فصل گلدهی تهیه می کنند یعنی در حدود تیره ماه. نمونه هایی را که در اواخر بهار و یا در طی تابستان گل می دهند توسط قلمه نیمه چوبی در اواخر تابستان و یا اوایل پاییز تکثیر می شوند. توجه کنید که اصطلاحات سبز، نیمه چوبی و یا چوبی در مورد قلمه ها، مربوط به میزان رسیدگی و سفت شدن ساقه هایی است که قلمه ها از آنها تهیه می شوند. برای ساقه جوانتر و با انعطاف پذیری بیشتر اصطلاح سبز و همچنین نیمه چوبی بکار می رود این نوع قلمه ها از ساقه های حاصل از رویش فصل جاری (قلمه سبز ) و یا ساقه های یک ساله (قلمه نیمه چوبی)تهیه می شوند. قلمه های چوبی نیز از قسمتهای پایین ساقه های یکساله و همچنین از ساقه های دو ساله تهیه می شوند. گاهی می توان قلمه را از شاخه یکساله تهیه کرد اما به نحوی که قسمتی از چوب قدیمی تر در قسمت پایین آن نیز وجود داشته باشد. به این نوع قلمه ها اصطلاحا پاشنه دار می گویند و وجود این قسمت چوب در پایین قلمه به ریشه زایی قلمه می تواند کمک کند. اصولا هر مقدار که قلمه سبز تر باشد و از ساقه های جدیدتر و جوان تر تشکیل شده باشد، در طی روند ریشه زایی نیاز بیشتری به رطوبت موجود در هوا وجود دارد و این مسئله یکی از مهمترین عوامل دستیابی به موفقیت در امر ریشه زایی چنین قلمه هایی است. به همین دلیل و از آنجایی که اصولا گیاهان ماگنولیا برگهایی بزرگ دارند و وجود برگ نیز بر روی قلمه های سبز و تا حدودی نیمه چوبی لازم می باشد، ریشه زایی این قلمه ها با مشکل انجام می شود مگر آنکه با تمهیداتی خاص بتوانیم میزان رطوبت هوا در اطراف این قلمه ها را افزایش دهیم. توجه داشته باشید که افزایش رطوبت هوا با آبیاری بستر رفع نمی شود و این دو مسئله از هم جدا هستند. در گلخانه ها از دستگاه های مه افشان استفاده می شود در محیط خانه می توان با کشیدن پلاستیک بر روی قلمه ها و غبارپاشی روزانه برگهای قلمه ها تا حدودی این شرایط را مهیا کرد.البته باید روزی حدود یک ساعت این پلاستیک را برداشت تا مانع از شیوع برخی از بیماریهای قارچی همانند سفید پودری شویم. از طرفی می توان قسمتهایی از پهنه برگهای موجود در قسمت بالای قلمه را جدا کرد تا با کاهش سطح برگها به قلمه کمک کنیم تا آب کمتری از طریق برگهایش از دست بدهد. همچنین قلمه های این گیاه به محیطی پر نور و روشن البته به دور از نور مستقیم خورشید نیاز دارند. استفاده از نور مصنوعی برای افزایش طول مدت روز به ریشه زایی قلمه های این گیاه کمک می کند. طول 15-10 سانتیمتر برای قلمه ها مناسب است و برگهای پایین قلمه از آن جدا می شوند اما چند برگ باید در قسمت بالایی قلمه باقی بمانند. برای کاشت قلمه ها می توان از ترکیب یک قسمت پیت موس+ یک قسمت شن درشت و یا ورمی کولایت به تنهایی و یا ترکیب یک قسمت ورمی کولایت + یک قسمت پرلایت استفاده کرد. بستر کاشت را قبل از کاشتن قلمه ها باید به خوبی مرطوب کرد و اجازه داد تا آب اضافی نیز از منافذ کف گلدان خارج شود و سپس قلمه ها را داخل آن کاشت. استفاده از پودرهای ریشه زایی (هورمونهای ریشه زایی) و فرو بردن انتهای قلمه در این پودرها به ریشه زایی این قلمه ها کمک می کند. هنگامی که قلمه ها را در گلدان می کاریم حتما باید یک گره (گره محل اتصال برگ به ساقه است البته توجه داشته باشید که برگهای قسمت پایین قلمه باید حذف شوند اما محل اتصال آن باید در زیر خاک قرار گیرد) .  ریشه زایی قلمه ها حدود 8 هفته طول می کشد.

تصویر فوق: تهیه قلمه از قسمت انتهایی ساقه . این نوع قلمه ، قلمه سبز است . برگهای قسمت پایین قلمه حذف می شوند تا قلمه را بتوان به راحتی در بستر کاشت قرار داد همچنین برای کاهش میزان از دست دهی آب از طریق برگها می توان از سطح برگ با برش پهنه برگ کاست.

تصویر فوق: ریشه زایی در قلمه 

پیوند زدن روش دیگر تکثیر این گیاه است و گیاهانی که از این طریق بدست می ایند 5-3 سال طول می کشد تا به حداکثر گلدهی خود برسند. در روش پیوند، پایه (قسمت پایین گیاه) معمولا از کاشت بذر بدست امده است. سپس پیوندک را از گیاهانی که ویژگیهای مورد نظر در گلدهی و یا سایر صفات را دارد جدا کرده و بر روی پایه پیوند می زنند. روشهای مختلفی را در پیوند زنی این گیاه می توان استفاده کرد. مثلا یکی از روشها ، پیوند زبانه ای است. در این روش گیاهی که پایه را تشکیل می دهد گیاهی جوان است که ساقه اصلی آن بهتر است در حدود 1.25 سانتیمتر قطر داشته باشد و این ساقه از سطح 4-3 سانتیمتری خاک قطع می شود به بیان دیگر از ساقه این گیاه فقط در حدود 4-3 سانتیمتر باقی گذاشته و بقیه قسمتهای تاج گیاه را قطع می کنند. پیوند را از درخت مورد نظر و از ساقه هایی یکساله که تا حدود 1.25 سانتیمتر قطر دارند استفاده میشود. یعنی پایه و پیوندک باید حدودا یک قطر داشته باشند و سطح مقطع آنان بزرگتر یا کوچکتر از یکدیگر نباشد.  طول این ساقه (که پیوند را تشکیل می دهد) می تواند 15-10 سانتیمتر باشد. همچنین پیوندکها را می بایست قبل از اینکه درختی که از آن پیوندک تهیه می شود از خواب بیدار گردد و رشد خود را آغاز کند باید از درخت جدا کرد. در ادامه برشهایی به شکل عمودی در مقطع پایه و پیوندک زده می شود. بعد از انجام این برشها پایه و پیوندک در هم قرار داده می شوند به شکلی که زبانه های ایجاد شده توسط برشهای عمودی در هم فرو رود و قفل شود. البته توجه داشته باشید که این نوع پیوند (پیوند زبانه ای ) روشها و تکنیکهای مختلفی دارد و روشهای مختلفی برای ایجاد برشهای عمودی در  سطح مقطع پایه و پیوندک وجود دارد. اگر شرایط محیطی مناسب باشد این پیوند بعد از دو هفته خواهد گرفت.

 البته همانطور که اشاره کردم روش پیوند زبانه ای یکی از روشهای پیوند این گیاه است و از روشهای دیگری نیز استفاده می شود مثلا پیوند جانبی یکی دیگر از انواع روشهای پیوند است که در آن لازم نیست تا قطر پایه و پیوندک مساوی باشد (همانند آنچه که در پیوند زبانه ای لازم بود) . البته محل پیوند باز هم در نزدیکی زمین و در قسمتی که حدود 4-3 سانتیمتر از زمین فاصله دارد بر روی ساقه پایه انجام می شود. قطر شاخه ای که پیوندک را تشکیل می دهد نیز 2.5-1.5 مناسب است. بر روی ساقه برشی که تا عمق حدود یک سوم تا یک دوم در شاخه فرو می رود زده می شود. نوک پیوندک  نیز با یک یا دو برش به شکلی باریک و نازک در می آید. با خم کردن پایه می توان شکافی را که با برش بر روی آن قبلا ایجاد شده است را باز نگهداشت تا قسمت پایین پیوندک در درون آن قرار گیرد و سپس پایه را به حالت اول برگرداند. بعد از گرفتن پیوندک باید قسمتهای بالایی ساقه (که بالاتر از محل پیوند هستند ) را قطع کرد. دو روشی که یاد شد از جمله روشهایی است که به پیوند شاخه معروف هستند زیرا پپوندک شاخه ای کوتاه است که از گیاه مادری تهیه شده است.

تصویر فوق: یکی از تکنیکهای پیوند زبانه ای

تصویر فوق: نحوه انجام پیوند جانبی

دو روشی که در قسمت بالا یاد شد، با نام پیوند شاخه شناخته می شوند زیرا در آنان پیوندک از شاخه ای کوتاه که می تواند حاوی دو یا چند جوانه باشد تشکیل شده است. در مورد درختان ماگنولیا روش پیوندهای جوانه نیز انجام می شود که در  این روشها پیوندک فقط جوانه ای کوچک است که بر روی پایه پیوند زده می شود. پیوند جوانه نیز روشهای مختلفی دارد که روش پیوند قاشی chip budding در مورد تکثیر درخت ماگنولیا نیز بسیار استفاده می شود. شما می توانید فیلم آموزشی این روش را در لینک زیر مشاهده کنید

http://www.marthastewart.com/253788/grafting-magnolias

 بیماریها و آفات: از جمله آفاتی که به گیاهان ماگنولیا آسیب می رسانند می توان به شته، شپشک(که فعالیت آن موجب بروز لکه های سفید رنگ روی برگها می شود) کنه تارعنکبوتی اشاره کرد. از بیماریهای این گیاه نیز می توان از لکه برگی ، بلایت باکتریایی، شانکر ساقه و تنه ،  سفیدک پودری و پژمردگی ورتیسلیوم نام برد.

تصویر فوق: لکه برگی باکتریایی

تصویر فوق: بیماری آنتراکنوز

تصویر فوق: بیماری قارچی جلبکیAlgal fungus

 

تصاویر فوق: آثار شپشک . لکه های سفید روی ساقه گیاه و همچنین نواحی سیاه رنگ همگی ناشی از فعالیت شپشک هستند. لکه های سیاه به دلیل ترشح ماده چسبناک عسلک از سوی شپشکها و تجمع کپک دوده ای بر روی این نواحی چسبناک شکل می گیرد.

تصویر فوق: کمرنگ شدن برگها ناشی از کمبود مواد غذایی بخصوص آهن

مشکلات فیزیولوژیکی(مشکلات ناشی از شرایط نامناسب محیط)

عدم گلدهی: گیاهان جوان چند سال طول می کشد تا به گلدهی مناسب برسند. گلدهی به مکان کاشت بستگی دارند مثلا M.grandiflora در مکانی آفتابی و گرم بهرت گل می دهد. همچنین هرس نامناسب و شدید گیاه گلدهی را متوقف می کند.

سیاه شدن گل و یا جوانه های گل: در اوایل بهار به دلیل حساسیت به سرماهای بهاره این مشکل پیش می آید.

تغییر رنگ برگها: برگهای جوان تا حدودی نسبت به برگهای بالغ رنگ سبز روشن تری دارند اما زردی برگهای مسن به دلیل قلیایی بودن خاک است. همچنین استفاده از آبهایی که املاح زیادی دارند می توانندمنجر به قهوه ای و زرد شدن برگهای این گیاه شوند. همچنین کمبود آب و خشکی کشیدن گیاه و کمبود عناصر غذایی بخصوص عناصر آهن و گوگرد دلیل دیگر تغییر رنگ برگهای این گیاه است.

سیاه شدن برگها و گلهای جوان: این مسئله در اوایل بهار بسیار شایع است و دلیل آن وزش بادهای سرد می باشد.

ریزش برگها: در ماگنولیاهای همیشه سبز برگها ی چند ساله ریزش می کنند اما اگر ریزش در اوایل تابستان باشد این نشانه مشکل است. زیادی رطوبت بخصوص در انواع همیشه سبز موجب بروز لکه های نامنظم می شود و بعد ریزش می کنند.

 

 

/ 13 نظر / 3399 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فکرهای بکر

وای عالی بود چه اطلاعات مفیدی من عاشق ماگنولیام. خسته نباشی دوست من[گل]

fatemeh

با سلام هر چه در اینترنت "اموزش تصویری تکثیر اسپاتی فیلوم"رو سرچ کردم چیزی پیدا نکردم ! خیلی ممنون میشم از شما اگه آموزش تصویری قلمه زدن این گیاه رو در پاییز ارسال کنید همچنان منتظرم...

امین فارسی

تشکر بابت همه‌ی نوشته‌های پر و پیمون‌تون (: خیلی خوب‌ه که هم جامع می‌نویسید و هم اینکه لینک به منابع بیش‌تر می‌دین، واقعن ممنون‌تونم، خیلی استفاده کردم از مطالب‌تون و خیلی چیزا یاد گرفتم (: امیدوارم همین‌طور بنویسید برامون .

عسل

سلام آزاده جان. چندتا سوال فنی.خاک کاکتوس باید 90 درصدش ماسه باشه؟10 درصد دیگه ش میتونه خاک جنگل باشه؟به نظر شما بهتره الان گلدونش رو بزرگتر کنم یا بهار؟ ممنون

با سلام و عرض خسته نباشید و با تشکر از زحماتی که کشیده اید وبلاگتان بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ، خواهشمندم به این کار ارزشمندتان ادامه دهید . با تشکر

من از دیدن و خوندن این صفحه فقط غصه میخورم گرند فلورا اااا میخوام!!!!!! نه تو گلدون میتونم نگهش دارم نه تو باغچه (ازدست زمستونهای تهران)[گریه][کلافه][گریه][ناراحت][ناراحت][ناراحت] خانوم مهنرس نمیشه یه گلدون خیلی بزرگ براش بگیرم بعدش زمستونها براش محفظه پلاستیکی درست کنم؟

خیلی سخته ...داشتن این گل تو گلدون مثل نگهداشتن یه پرنده تو قفسه که به هیچ وجه دوست ندارم....یه خواهشی داشتم ممکنه زیر عکس های انواع ماگنولیا بنویسید کدوم معطر یا غیر معطرن؟گرند فلورا که مطمئنم معطره ولی بقیه رو مطمئن نیستم...در مورد سایر پست ها در مورد سایر گلها اونهایی که معطر هستن رو اگه تو عنوانش ذکر کنید یا به شکلی که خودتون صلاح میدونید ممنون میشم

مرجان

سلام من بالاخره ماگنولیای گرند فلورا رو پیدا کردم ...توی باغچه یه جای نسبتا دنجی یه جایی که تراکم شاخ و برگ گیاهان زیاد باشه رطوبتش تامین بشه رو براش در نظر گرفتم میخوام بکارمش ...میدونم سرمای تهران سخته میدونم رطوبت نسبی تهران پایینه میدونم تابستوناش گرمه....ولی میخوام بکا رمش... همه به من میگن بیخود وقت و هزینه برای این گل صرف نکن ولی من میخوام این ریسک رو انجام بدم امیدوارم ماگنولیای من هم مثل من واسه رشدش مصمم باشه[رویا]

areff

سلام.مطلب فوق العاده بود.فقط یجاش ک نفهمیدم پایه چی باید باشه.متشکر اگه اسم پایه پیوند رو بگین

آزاده

واقعا ممنون از اطلاعاتی که گذاشتین دمتون گرررم