معرفی گیاه - پاپیتال Ivy

دوستان عزیز.  خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار  نفرمایید.سپاسگزارم.

برگها 10-5 سانتیمتر و دمبرگ 2-1.5 طول دارند و برخی ارقام این گیاه برگهای ابلق دارند و در پهنه برگهایشان رگه هایی از رنگهای سفید و کرم به همراه رنگهای متفاوتی از سبز مشاهده می‌شود. اصولا دو نوع برگ را می‌توان در این گیاه مشاهده کرد. اول برگهای جوان هستند که 5 لوب (بخش) دارند و معمولا در قسمت های پایینی گیاه شکل می‌گیرند و دوم برگهای بالغ که حاشیه‌ ساده دارند و در ساقه‌های گلدار شکل می‌گیرند.گلها به رنگ سفید-سبز به قطر 5-3 سانتیمتر در گیاهان بالغ در اواخر تابستان تا اواخر پاییز بوجود می‌آیند.میوه‌ها ارغوانی- سیاه تا زرد –نارنجی به قطر 8-6 میلیمتر میباشند و در اواخر زمستان می‌رسند. البته به دلیل انجام هرس منظم در نمونه هایی که به عنوان گیاهان زینتی گلدانی نگهداری می‌شوند، تشکیل گل و میوه معمولا اتفاق نمی‌افتد. قسمتهای مختلف این گیاه سمی است و نباید مصرف شود. همچنین تماس قسمتهای مختلف این گیاه با پوست در افراد حساس مشکلاتی همچون قرمزی ، زخمهای سطحی، سوزش و خارش را می‌تواند ایجاد کند.  نامهای انگلیسی این گیاه عبارتند از Common Ivy , English Ivy

آبیاری: اگرچه خاک مرطوب را ترجیح می‌دهد اما تا حدودی اما نه زیاد به خشکی نیز مقاوم است . خشکی کشیدن موجب کدر شدن برگها می‌شود و بهترین رنگ برگ در شرایط آبیاری مناسب ظهور می کند.البته در صورت ابیاری بیش از اندازه علاوه بر سیاه  شدن برگها بیماری پوسیدگی ساقه نیز شیوع می‌یابد. بنابراین سطح خاک را بررسی کنید و زمانی که تا حودی رطوبت خود را از دست داده بود گیاه را ضدعفونی کنید. معمولا در طی فصول گرم هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یک بار به آبیاری نیاز دارد. با افزایش گرما باید گیاه را روزانه غبارپاشی کرد و یا از روش زیرگدانی حاوی سنگریزه و آب استفاده کرد. بدین صورت که یک زیرگلدانی را تا لبه آن پر از سنگریزه می‌کنیم و تا نیمه دیواره در آن آب می ریزیم . گلدان را بر روی سنگریزه قرار می‌دهیم . ته گلدان حاوی گیاه نباید با آب در تماس باشد. در اثر گرمای هوا آب داخل زیرگلدانی به تدریج تبخیر می شود و رطوبت مورد نیاز گیاه را فراهم می‌کند.

نور:مکانی پر نور را دوست دارد و مکانهای سایه را نیز تحمل می کند اما مراقب تابش مستقیم نور خورشید باشید زیرا به خصوص در روزهای گرم همانند ظهر تابستان موجب چروکیدگی  و سفید شدن برگها می‌شود. نمونه هایی که برگهای ابلق دارند اصولا به نور بیشتری از دیگر ارقام نیاز دارند و محیط تاریک باعث می‌شود که برگهای ابلق به رنگ سبز ساده در بیایند.

دما:حداکثر دما را تا 18 درجه سانتیگراد و حداقل دما تا 8 درجه سانتیگراد مطلوب است و با افزایش دما می‌بایست برگسار را غبارپاشی کرد.

خاک: تقریبا در انواع خاک رشد می‌کند اما باید زهکش مناسب را برای آن فراهم کرد و بدین منظور می‌توان از خاک برگ و پیت ماس و یا شن در ترکیب مخلوط بستر کاشت استفاده کرد. برای کوددهی میتوان از کودهای حاوی نیتروژن استفاده  کرد تا رشد رویشی گیاه افزایش یابد. کودها را در طی فصل رشد هر ماه یک مربته و مطابق دستور العمل کارخانه سازنده کود باید استفاده کرد. کوددهی بیش از اندازه موجب تعییر رنگ نمونه هایی می شود که برگ ابلق دارند و برگهای آنان به رنگ سبز ساده در می آید. زمانی که ریشه های گیاه از منافذ زیرین گلدان بیون آمدند موقع تعویض گلدان است. این عمل را در فصل بهار انجم دهید. همچنین اگر گلدان بیش از اندازه سنگین و گیاه بسیار بزرگ شده است می‌توان تا جای ممکن خاک سطحی بستر را با مخلوط خاکی تازه و غنی تعویض کرد.

آفات و بیماری: کنه تار عنکبوتی یکی از آفات این گیاه است که موجب بروز نواحی زرد رنگ در برگها و در نهایت زرد شدن آنان می‌شود. برگها و ساقه از شبکه های تار مانند پوشانده می‌شوند. همچنین برخی برگها قهوه‌ای و چروکیده شده و می‌خشکند. شته معمولا بر روی نواحی جوان فعالیت می‌کند و موجب چروکیدن، عدم رشد، زرد شدن و چسبناک شدن نواحی فعالیت خود می‌شود. شپشک آردآلود گاهی در زیر برگها و یا نواحی اتصال برگ به ساقه مستقر می‌شود و همانند شته مشکلاتی را نظیر کاهش رشد گیاه بخصوص نواحی جوان زرد و بدشکل شدن برگسار ایجاد می‌کند. حشره سپردار به شکل نقاطی تیره رنگ و بر آمده بر رو و در زیر برگ و همچنین بر روی پوست ساقه مستقر می‌شود و اگر در تعداد  زیاد گیاه را مورد حمله قرار دهند کاهش رشد ، زردی و ریزش برگها را به دنبال خواهند داشت.  این گیاه معمولا دچار بیماری نمی شود اما بیماریهایی همانند سفیدک پودری، پوسیدگی ساقه، لکه برگی باکتریایی، شانکر به دلیل شرایط نامساعد نگهداری از جمله زهکش نامناسب بستر کاشت، آبیاری بیش از اندازه، رطوبت و خیس شدن  برگسار در زمان ابیاری و ضدعفونی نکردن بستر خاک در زمان کاشت گیاه در گلدان از جمله مواردی هستند که امکان شیوع این بیماریها را فراهم می‌کنند.

تکثیر: به دلیل وجود ریشه های هوایی در طول ساقه، میتوان  از ساقه ها در طی بهار و یا تابستان قلمه تهیه کرد و در بستری مرطوب ریشه دار نمود.

هرس: برای کنترل رشد ساقه‌های این گیاه به هرس منظم نیاز است ساقه ها را تا ارتفاع دلخواه کوتاه کنید. این کار موجب رشد شاخه های جانبی و بوته ای شدن گیاه می‌شود.

 

 

تصاویر زیر مربوط به بونسای عشقه است.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Hedera_helix

http://www.ces.ncsu.edu/depts/hort/consumer/factsheets/groundcover/hedera_helix.html

http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Hedera+helix

http://houseplants.wikia.com/wiki/Hedera_helix

http://www.hort.uconn.edu/plants/h/hedhel/hedhel1.html

http://www.missouribotanicalgarden.org/gardens-gardening/your-garden/plant-finder/plant-details/kc/r450/hedera-helix.aspx

http://www.ces.ncsu.edu/depts/hort/consumer/poison/Hederhe.htm

/ 14 نظر / 464 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهیا

سلام.ممنونم از توضیحاتتون.یه سوال دیگه داشتم.تا چه زمانی میتوان اقدام به کاشت نهال کرد؟(مثمر و غیر مثمر)

دانشجوی مرتع

سلام چه وبلاگ جامع وکاملی احسن

زری

سلام خانم مهندس دیروز مقداری موچسب برای روی فنس و دیوار قلمه زدم و براساس مطالب کامل و دقیق شما عمل کردم مرسی .اگر بگیره خیلی خوبه خزان مو چسب خیلی قشنگ و رنگارنگه [لبخند]

مهدی

سلام. خانم رشیدی یکی از دوستان برام یه شاخه پاپیتال اورده تو اب ریشه کرده الان بکارمش؟ خشک نمیشه؟ یه سوال هم در مورد خاک باغچه داشتم من برای باغچه جدید از خاک به قول معروف نو استفاده کردم که از بیابون اوردم بافت خاک وقتی که خشک میشه خیلی سفت میشه چه راهی برای نرم کردن خاک وجود داره؟

مهدی

ممنون خانم رشیدی. فقط یه نکته من از 2 ماه پیش کلی گل و گیاه کاشتم چجوری تا عمق 50 این کار رو بکنم؟ یا باید سپرد به گذر زمان تا خاک اصلاح بشه؟ امکانش هست؟

مهدی وزیریان

با سلام به حضور شما و با تشکر از مطلب مفیدتون. در صورت امکان چند گیاه همیشه سبز و مناسب برای زیبا سازی محوطه آزمایشگاهی به من معرفی کنید (در صورت امکان در وبلاگم و به صورت نظر بنویسید). در ضمن خوشحال میشم تبادل لینک داشته باشیم. رشته من فارماکوگنوزی ست و در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران مشغول فعالیت هستم. موفق باشید

صادقی فر

سلام خسته نباشید یه عشقه دارم که توی گلدونه .رشد کمی داره .چکار کنم که رشدش سریعتر بشه، پر تر بشه، و به مسیری که هدایتش کردم بره .مثلا 2 هفته ای 3 سانت شاید اضاف میشه ب طولش.ممنون میشم کمکم کنید .و اینکه برای کنترل طولشون کجای ساقه رو باید قیچی کرد؟؟؟

رامین

با سلام و تشکر از وبلاگ خوبتون خانم رشیدی.... من یک عدد پاپیتال که توی یک گلدون کوچیک اندازه لیوان بود خریدم و بعد اونرو باخاک به یک گلدون بزرگ انتقال دادم....اولش سرعت رشد خوبی داشت و به سرعت از دو برگ به 5 برگ رسید..ولی یه دفعه استوپ شد و دیگه رشد نکرد...یکی از برگ ها هم همراه با ساقه اش خشک شد ولی بقیه همینطور سالم هستن ولی رشدی ندارن....تقریبا دو ماه میشه که ثابت هستش ...من هفته ای یه بار اب میدم ...گلدون توی اتاق نزدیک درب بالکن هستش و نورگیرش هم خوبه....افتی نداره..نه خاکش نه برگهاش... میخواستم راهنمایی کنید که چرا دیگه رشد نمیکنه...با تشکر

مهدی

سلام.در مورد موچسب ازتون پرسیدم که گفتین مناسب برای زیر داربست انگور نیست و پاپیتال مناسبتره متاسفانه پاپیتالی رو چند هفته قبل کاشتم برای همین میخوام سال بعد اونو زیر داربست بکارم ایا زمستان باید اقدام به جا به جایی کنم یا الان هم میشه جا به جاش کرد؟

نجلا

سلام خانم مهندس.بسیارممنو از مطالب مفید وپر محتوا. من 3هفته پیش یک گیاه پاپیتال ابلق مینیاتوری گرفتم الان چندروز برگهاش داره از وسط قهوه ای میشه و بعد تمام برگ خشک میشه و میافته.هفته ای 2_3باراب میدم با فاصله 4متراز پنجره نور جنوب هست تقریبا افتاب غیرمستقیم.خواهش میکنم راهنمایی کنید علت مشکل چیه؟خیلی ممنون.