معرفی گیاه- فرانکنیا Ferankenia

دوستان عزیز لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

البته باید توجه داشت که فرانکنیا به طور کل از چمن بلند قامت تر است و اگرچه معمولا حدود 15 سانتیمتر ارتفاع دارند اما برخی از آنان می توانند حتی به ارتفاع 50 سانتیمتر نیز برسند و بافت برگسار آن نیز از چمن خشن تر است و همانند چمن نیز خاصیت پاخوری و لگدمال شدن را ندارند. اما به هر حال برای مناطقی که از نظر نوع خاک و میزان بالای املاح موجود در خاک و همچنین آبیاری مشکلاتی دارند، گیاهی مناسب برای پوشاندن سطح زمین محسوب می شود. توجه داشته باشید که اگرچه این گیاه همیشه سبز محسوب می شود اما در شرایط استرس زا امکان ریزش برگها و رشد مجدد آن بعد از مناسب شدن شرایط محیطی وجود دارد. این گیاهان رشدی کند دارند و در صورت مساعد بودن شرایط محیطی و از بین نرفتن به دلیل نامناسب بودن شرایط محیطی ، تا حدود 40 سال و حتی بیشتر نیز می توانند به زندگی خود ادامه دهند.

گونه های محبوب فرانکنیا

گونه F. Johnstonii گیاهی بوته ای به ارتفاع حدود 30 سانتیمتر که در خاکهایی شور و گچی به خوبی رشد می کند و در اکثر مواقع سال بجز پاییز برگساری به رنگ سبز  الی سبز – آبی دارد و در پاییز به رنگ قرمز روشن در میآید و با نام انگلیسی Johnston's frankenia و Johnston's seaheath شناخته می شود.

گونه F. Palmeri گیاهی بوته ای شکل با ارتفاع کمتر از 30 سانتیمتر است و برگهای گوشتی کوچک دارد و در انتهای ساقه‌ها مجموعه‌ای از گلهای سفید رنگ به قطر حدود 0.5 سانیتمتر شکفته می شود  در زبان انگلیسی با نام Palmer's seaheath و Palmer's frankenia شناخته می شود.

گونه F. Pauciflora که ارتفاعی برابر با 50 سانتیمتر و گلهایی صورتی یا سفید رنگ دارد که در فصل پاییز شکوفا می شوند این گونه نیز در خاکهای شور و یا نواحی ساحلی که در خاک خود گچ دارند به خوبی رشد می کند. با نام انگلیسی Common sea-heath یا Southern sea-heath شناخته می شود.

F. portulacifolia که اکثرا در نواحی صخره ای و یا خاکهای شنی رشد می کنند با نام انگلیسی Saint Helena Tea یا Tea plant شناخته می شود

F. grandiflora گلهایی سفید –صورتی رنگ و برگهای گوشتی دارد و با نام انگلیسی Alkali Heath شناخته می شود.

F.salina گیاهی بوته ای با گلهای ریز و  صورتی رنگ که در نواحی ساحلی باخاکهای شور و یا گچی رشد می کند با نام انگلیسی Alkali heath و Alkali seaheath شناخته می شوند.

F.thymifolia گیاهی بوته ای به ارتفاع حدود 20 سانتیمتر با ساقه های خزنده و برگهایی سبز یا سبز-خاکستری که گلهایی صورتی-بنفش دارد و با نام انگلیسی Thyme seaheath و Seaheath خوانده می شود.

شرایط محیطی

آبیاری: فرانکنیا در مورد آبیاری سختگیر نیست و دوره های کوتاه مدت خشکی را تحمل می کند. حتی اگر آب مناسب جهت آبیاری در دسترس است باید اجازه داد که سطح خاک خشک شود و بعد گیاه را آبیاری کرد. آبیاری بیش از اندازه و گل آلود بودن خاک موجب زرد شدن برگها، ریزش آنان و پوسیدگی قسمتهایی از ساقه که نزدیک زمین هستند و خفگی ریشه ها خواهد شد. اگر خشکی کشیدن گیاه بیش از اندازه نیز طول بکشد برگهای گیاه ابتدا حالتی چروکیده ، نازک و خشک پیدا می کنند و سپس برگها می ریزند و در صورت ادامه پیدا کردن این شرایط گیاه نیز خشک می شود.

نور: گیاهان فرانکنیا مکانهایی با نور کامل ومستقیم آفتاب را دوست دارند. یعنی مکانهایی که در طی روز حداقل 8-6 ساعت نور مستقیم آفتاب را داشته باشد برای این گیاهان مناسب هستند. با نور بیشتر از این مشکلی ندارند اما در مکانهایی که نور کم باشد علاوه بر اینکه رشد خوبی نخواهند داشت، ساقه‌هایشان علفی و باریک می‌شود، فاصله برگها از هم بیشتر می‌شود، گلدهی ندارند و ریزش برگها نیز روی می دهد.

دما: اگرچه این گیاه چندان مشکلی با گرمای تابستانه ندارد اما سرمای زمستان را حداکثر تا حدود 12- درجه سانتیگراد تحمل می کند . حتی این دما برای برخی انواع این گیاه بسیار سرد است و میزان قابل تحمل برای برخی گونه‌ها بین گیاه حدود صفر و و یا 1- درجه سانتیگراد معرفی شده است. بنابراین در کاشت این گیاه نباید ریسک کرد و در مناطقی که دمای زمستانی سردی دارند بهتر است که از کاشت این گیاه صرفه نظر کرد. هر مقدار که هوا در طی زمستان سردتر باشد ابتدا گیاه شروع به ریزش برگ می کند و در نهایت ساقه های گیاه نیز خشکیده و از بین می روند. در مناطق سرد شاید بتوان با به کارگیری لایه ای از خاک برگ به ضخامت حدود 10 سانتیمتر بر روی محل قرار گیری گیاه و بر روی خاک ، ریشه ها و ساقه ای زیرزمینی را از یخزدگی تا حدودی محافظت کرد. در اینصورت و زنده ماندن این نواحی اگر قسمت هوایی گیاه از بین برود، با فرارسیدن بهار شاهد جوانه زنی ساقه های جدید از سطح خاک خواهیم بود.

خاک: گیاهان فرانکنیا خاکهایی با میزان املاح و یا گچ بالا (خاک قلیایی) را به خوبی تحمل می کنند اما از طرفی اسیدی بودن خاک موجب رشد نامناسب آنهامی شود بنابراین در مناطقی که خاکهای اسیدی دارند نمی توان این گیاهان را پرورش داد. از نظر بافت نیز در خاکهایی سبک و در مناطق صخره ای الی مناطقی که  بافت متوسط و سنگین تری دارند به خوبی رشد می‌کنند به بیان دیگر در مخلوطی همانند خاک معمولی +20-10٪ شن می توان آنها را کشت کرد. گیاهان فرانکنیا در خاکهای فقیر به خوبی رشد میکنند و نیازی به کوددهی ندارند. استفاده از یک لایه به ضخامت حدود 5 سانتیمتر از خاک برگ در اوایل بهار بر روی سطح خاک، نیازهای غذایی آنان را در طی فصل رشد برآورده می کند.

تکثیر: گیاهان فرانکنیا دارای ساقه های زیرزمینی (ریزوم ) هستند که به تدریج در زیر خاک گسترش می یابند و از آنان ساقه های هوایی شکل می گیرند. بنابراین بعد از زمانی که گیاه مادری متراکم شد می توان با بیرون اوردن آن و تقسیم آن به دو یا چند قسمت نسبت به تکثیر این گیاه اقدام کرد. فرانکنیا در صورت تولید گل بذرهای زیاد و البته بسیار ریزی تولید می کند که از آنان نیز می توان جهت تکثیر این گیاهان استفاده کرد.بذرها را میتوان قبل از اتمام آخرین سرما و یخبندان بهاره در گلدان و محیطی محافظت شده کاشت و سپس گیاهان جوان را بعد از مناسب شدن شرایط آب و هوایی به فضای بیرون منتقل کرد و یا اینکه منتظر شد تا خطر آخرین یخبندان بهاره تمام شود و سپس بذرها را به شکل مستقیم در بستر خاک در فضای باز کشت کرد. کاشت بذرهای این گیاه نباید خیلی به تعویق بیافتد تا با گرمای زیاد هوا مواجه شود بهترین دمای جوانه زنی بذرها حدود 17 درجه سانتیگراد است و هر مقدار که دما بیشتر شود از میزان جوانه زنی کاسته می شود. عمق کاشت بذرها نیز بسیار سطحی است و لایه بسیار نازکی از خاک باید آنها را بپوشاند اگر عمق کاشت بذر بیش از 3 میلیمتر شود از میازن جوانه زنی بذرها بسایر کاسته می شود.برای کاشت بذرها نیز می توان از مخلوط خاک+شن به نسبت مساوی استفاده کرد. ابتدا میبایست خاک را خیس کرد و بعد از خروج آب اضافی ، بذرها را بر روی سطح خاک پخش کرد و سپس با لایه ای نازک از شن روی آنها را پوشاند برای آبیاری و به منظور جلوگیری از عدم جابجایی بذرها ، می توان با عمل غبارپاشی سطح خاک را مرتبا مرطوب نگه داشت تا بذرها جوانه بزنند.بعد از جوانه زنی بذرها زمانی می بایست گیاهان جوان را آبیاری کرد که سطح خاک نسبتا خشک شده باشد. آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدگی و از بین رفتن گیاهان جوان می شود.

هرس : گیاهان فرانکنیا نیاز به هرس خاصی ندارند و فقط کافی است که چوبها و یا ساقه های شکسته و خشکیده آنرا در انتهای تابستان  از گیاه مادری جدا کرد. همچنین در صورتیکه سرشاخه ‌ها بر اثر سرمای زمستان از بین رفته بودند در اوایل بهار می‌توان نسبت به کوتاه کردن آنان اقدام کرد.

آفات و بیماری: آفت و یا بیماری خاصی که این گیاهان را تهدید کند گزارش نشده است.

تصویر فوق: بذرهای فرانکنیا در گونه F. salina

 

 

تصویر فوق: نمایی نزدیک از گلها و برگهای F. salina

تصویر فوق: گونه F. salina

تصویر فوق: گونه F. salina

تصویر فوق: فرانکنیا گونه F. Johnstonii

تصویر فوق: فراکنیا گونه F. Palmeri

تصویر فوق: فراکنیا گونه f.Pauciflora

تصویر فوق: فرانکنیا گونه F. Pauciflora

تصویر فوق: فراکنیا F. portulacifolia

تصویر فوق: فرانکنیا گونه F. grandiflora

تصویر فوق: فراکنیا گونه F.thymifolia

تصویر فوق: فرانکنیا گونه f. thymifolia

منابع

http://en.wikipedia.org/wiki/Frankenia

http://www.calflora.org/cgi-bin/species_query.cgi?where-calrecnum=3612

http://www.tpwd.state.tx.us/huntwild/wild/species/johnston/

http://mamba.bio.uci.edu/~pjbryant/biodiv/plants/Frankeniaceae/Frankenia%20salina.htm

http://www.laspilitas.com/nature-of-california/plants/frankenia-grandiflora

http://davesgarden.com/guides/pf/go/85433/

http://www.aff.org.au/AFF2_Easton&Kleindorfer_GermReq_in_review.htm

http://nativeplants.net/catalog/F.htm

http://qscaping.com/20000020/Plant/9113/Sea_Heath

http://www.laspilitas.com/garden/howto/pruning.htm

/ 9 نظر / 534 بازدید
فروغ

جالب بود، خسته نباشید آزاده خانم از مطالب خوب و کاملتون [قلب][گل]

مرجان

[گل]

نارنج

سلام لطفا در مورد نحوه پيوند زني چنين درختي كه 2 نوع ميوه توليد ميكنه توضيح بديد ؟ از زمان انجام پيوند چه مدت طول ميكشه تا بار بده ؟ http://www.starkbros.com/productimages/?key=45&height=285&width=285&fill=true

مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی ممنون از توضیحات [قلب]

مهنا

در صداقت برتر از آیینه ای در رفاقت باده ای بی کینه ای ای سپیدار بلند و بی پایدار می برم نام تو را با افتخار پیشاپیش روزپدر مبارک باد[قلب]

esy

سلام خانم مهندس رشیدی سوالی به صورت خصوصی در مورد خرید سم و بذر خدمتتون ارسال کردم، آیا سوال بنده رو دریافت کردین ؟ با تشکر

hamid

ممنون از توضحات و مطالبی که میزارین...اگه ممکن هست درمورد گیاه هوستا هم مطلب بزارین....

ali

با تشکر از مطالب ارائه شده در مورد فرانکینا، نشاء فرانکینا رو از کجا میشه تهیه کرد؟

سحاب

سلام خانم مهندس . وب خوب و جامعی دارید موفق باشید . راستی این گل تو شرایط ایران رو میشه پرورش داد مثلا تو گیلان