معرفی گیاه- تاج‌الملوک Columbine

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

ارتفاع این گیاه در انواع مختلف آن متغیر و بین 70-30 سانتیمتر است و می‌تواند بر روی زمین نیز همین مقدار فضا را اشغال کنند . گلهای زیبای این گیاه رنگهایی متنوع از جمله زرد، سفید، صورتی، بنفش دارند و در برخی انواع این گیاه دو یا چند رنگ هستند . همچنین انواعی تولید شده اند که تعداد گلبرگ بیشتری نسبت به نمونه های قدیمی و سنتی دارند. زمان شکوفایی گلها اواسط بهار الی اوایل تابستان است و علاوه بر فضای باز و بخصوص در کشورهای غربی به عنوان شاخه گل بریده نیز مصرف می شود و مدت زمان دوام آن در گلدان آب حدود 2 هفته است. تاج الملوک اگرچه چندساله است اما عمر کوتاهی به اندازه 5 سال دارد و در طی این مدت به دلیل رشد پاجوشها و یا ریزش بذرها در پای گیاه مادری و جوانه زنی آنان، تا مدتها می توان در مکانی از باغچه و باغ این گیاهان را داشت و از زیبایی آنان لذت برد.  این گیاه در زبان انگلیسی با نام columbine شناخته می‌شود.

نیازهای محیطی

آبیاری: تاج الملوک خیس و غرقابی بودن خاک را دوست ندارد و در چنین شرایطی خواهد پوسید بنابراین زمانی گیاه را آبیاری کنید که سطح خاک نسبتا خشک شده باشد. بدینصورت معمولا هفته ای یک مرتبه آبیاری برای این گیاه کافی است مگر اینکه هوا خیلی گرم و یا خاک خیلی سبک باشد و نتواند رطوبت را در خود حفظ کند و در چنین شرایطی می بایست هر چند روز یکبار نسبت به آبیاری این گیاه اقدام کرد. آبیاری بیش از اندازه موجب زرد شدن تدریجی برگهای گیاه و پوسیدن و از بین رفتن گیاه خواهد شد. آبیاری کم و خشکی کشیدن گیاه موجب عدم گلدهی گیاه ، ریز ماندن گلها، کوتاه تر شدن عمر گلها و سوختگی نوک و حاشیه برگها می شود.

نور: این گیاه در مکانهایی با نور کامل (8 ساعت نور مستقیم در روز) و یا نیمه سایه نیمه آفتاب رشد می کند و گلدهی دارد. اگر تابستانهای گرمی در منطقه خود دارید کاشتن این گیاه در مکانی که در ساعات گرم بعد از ظهر از سایه برخوردار است به شادابی و رشد بهتر این گیاه کمک خواهد کرد.

دما: قسمتهای هوایی این گیاه با سرد شدن هوا زرد می شوند و ازبین می روند اما قسمت زیرزمینی این گیاه زنده باقی می ماند و با گرم شدن هوا در بهار شروع به جوانه زنی می کند. مقاومت این گیاه در طی زمستان خوب است و طوقه و قسمت زیرزمینی آن سرمای هوا را تا 35- سانتیگراد می تواند تحمل کند.

خاک : تاج الملوک در مورد خاک سختگیر نیست با این حال در خاکی که زهکش خوبی داشته باشد و همچنین حاوی مواد ارگانیک همانند خاک برگ باشد ، رشد و گلدهی بهتری خواهد داشت. توجه داشته باشید که تاج الملوک اصولا کمبود مواد غذایی را بیش از نامناسب بودن زهکش خاک تحمل می کند. برای کوددهی این گیاهان می توان از کودهای کامل با فرمول 10-10-10 و یا 5-10-5 هر 6-4 هفته یکبار در طی بهار و تابستان استفاده کرد. همچنین پخش کردن لایه ای از خاک برگ به ضخامت حدود 10 سانتیمتر در ابتدای فصل بهار بر روی سطح خاک اطراف گیاه می تواند به رشد بهتر گیاه کمک کند توجه داشته باشید که لایه خاک برگ از طوقه گیاه فاصله داشته باشد زیرا رطوبت ماندگار در خاک برگ می تواند موجب تحریک پوسیدگی در طوقه گیاه شود.

تکثیر : کاشت بذر متداولترین روش تکثیر این گیاه است. با توجه به شرایط آب و هوایی و معمولا کیسه های بذر بر روی گیاه حدود اواخر تابستان یا اوایل پاییز می رسد و می توان از گیاه مادری آنها را جدا کرد. بذرها را می بایست از داخل محفظه ها درآورد. بذرهای این گیاه اگر در میان موادی که کمی رطوبت نگه می دارند همانند پیت موس، کوکوپیت و سایر مواد مشابه و حدود 6 هفته در دمای سرد 5-1 درجه قرار داده شوند جوانه زنی بهتری خواهند داشت . بعد از برطرف شدن نیاز سرمایی بذرها می توان آنها را کاشت اما معمولا اوایل فصل بهار زمان مناسبی برای این کار است. به منظور کاشت بذر می‌توان از مخلوط خاک معمولی+خاک برگ کاشت و با لایه نازکی از خاک پوشاند. قبل از قرار دادن بذرها بر روی سطح خاک حتما مخلوط خاک را ابتدا مرطوب کنید. سپس بذرها را پخش می کنیم و بعد سطح خاک را آبیاری می کنیم که اگر با روش غبارپاشی این کار را انجام دهیم مانع از جابجایی بذرها در داخل خاک می شویم. چون بذرها این گیاه ریز هستند و با جریان ایجاد شده توسط آبیاری معمولی در خاک جابجا می شوند. بعد از سبز شدن بذرها و ظهور برگ اولیه می توان روش آبیاری را تغییر داد و به جای غبارپاشی سطح خاک از روش آبیاری معمولی استفاده کرد. جوانه زنی بذرها معمولا 15 روز طول میکشد و گیاه حاصل از بذر معمولا 3-2 سال طول خواهد کشید تا به گلدهی برسد. روش دیگر تقسیم گیاه مادری است که البته هر چند سال یکبار می بایست نسبت به آن اقدام شود. اصولا تکثیر با بذر بهتر است زیرا گیاهان بالغ اگر به دلیل تقسیم از خاک بیرون آورده شوند حداقل 2 سال زمان نیاز دارند تا مجدد به اوج گلدهی خود برسند . برای این روش بهتر است تا زمان رکود و استراحت گیاه صبر کرد. در اواخر زمستان/ ابتدای بهار گیاه مادری از زمین بیرون آورده می شوند و معمولا به دو دسته تقسیم می شوند . ریشه ها را با زور و فشار از هم جدا نکنید بلکه می توان از وسیله ای تیز همانند قیچی باغبانی کمک گرفت و توده ریشه را به دو دسته تقسیم کرد. سپس هر دسته را در خاک کاشت . دقت کنید که عمق کاشت به همان میزانی باشد که قبلا توده ریشه در خاک قرار داشته است.

هرس: در طی سال می توان زمانی که گلها پژمرده شده اند نسبت به قطع آنان اقدام کرد. البته این در صورتی است که قصد گرفتن بذر از گیاه را نداشته باشیم. همچنین اگر بعد از یک دوره گلدهی ، گیاه را نسبتا شدید هرس کنیم و البته اگر از آبیاری خوبی برخوردار باشد ، امکان گلدهی مجدد گیاه وجود دارد. همچنین  در پاییز و بعد از زرد شدن طبیعی برگها، شاخسار گیاه را تقریبا تا نزدیکی سطح زمین کوتاه می کنیم. سپس روی این ناحیه را با خاک برگ یا کود پوسیده دامی به ضخامت 10 سانتیمتر می پوشانیم تا از خطر یخزدگی قسمتهای زیرزمینی را محافظت کنیم. البته با فرارسیدن فصل بهار می بایست این لایه را از روی گیاه کنار زد تا برای رشد ساقه های جدید از زیر خاک مزاحمت ایجاد نکنند .

آفات و بیماری: از بین آفات می توان به معدنچی برگ اشاره کرد همچنین گاهی شته، کنه و زنبورهای برنده برگ مزاحمتهایی ایجاد می کنند. از بین بیماری ها نیز لکه برگی، پوسیدگی طوقه، زنگ، پوسیدگی سیاه ریشه، سفیدک پودری، بلایت و برخی بیماری های ویروسی می توانند موجب بیماری و ضعف و مشکلاتی در گیاه شوند.

تصویر فوق:محفظه میوه ها و بذرها

 

تصویر فوق: بذرها 

تصویر فوق: گیاه حاصل از بذر

تصویر فوق: گیاه جوان حاصل از کاشت بذر

تصویر فوق: گلهای مختلف این گیاه 

تصویر فوق: نمایی از برگها 

تصویر فوق: نمایی از گیاه جوان

تصویر فوق: A. pubescens

تصویر فوق: گونه A.formosa

تصویر فوق: گونه A.caerulea

تصویر فوق: گونه A. pyrenaica

تصویر فوق: گونه A.flabellata

تصویر فوق: گونه A.columbine

تصویر فوق: گونهA. bertolonii

تصویر فوق: A. atrata

تصویر فوق: گونه A.chrysantha

تصاویر فوق: انواعی از این گیاه نیز وجود دارند که تعداد گلبرگهای بیشتری دارند.

منابع

http://en.wikipedia.org/wiki/Aquilegia

http://www.daytonnursery.com/Encyclopedia/Perennials/Aquilegia.htm

http://bloomiq.com/columbine-21

http://www.ehow.com/how_5668985_propagate-columbines.html

http://www.gardenguides.com/101065-propagate-columbines.html

http://www.ehow.com/info_7941338_columbine-plant-care.html

http://www.gardenersnet.com/flower/columbine.htm

http://www.midwestgardentips.com/aquilegia.html

http://www.ehow.com/how_7407931_care-columbine-perennials.html

http://www.thegardenhelper.com/aquilegia.htm

http://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/columbine/columbine-flower.htm

http://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/perennial/columbine/

 

/ 8 نظر / 556 بازدید
نارنج

سلام خانم مهندس ، درخت هلو انجيري داريم و ميخوام روي چند شاخه اش ميوه شليل پيوند بزنم ، فكر ميكنم با پيوند جوانه اي چندين ماه طول بكشه تا ميوه بده ، اگه از پيوند اسكنه استفاده كنم طول مدت ميوه دهي تغييري ميكنه ؟

مرجان

[گل]

مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی مرسی از همه زحمات [قلب]

انسان

سلام..طاعاتتان قبول ...عیدتان مبارک[گل][گل][گل]

بهنام

عالي بود ممنون

فروغ

خیلی خوب بود ممنون [گل][قلب]

محمد رضا

خانم مهندس سلام بالاخره قدم اول را برداشتم و به صورت آزمایشی در جنوب تهران اقدام به کشت گلها فصلی کردم شب بو آمریکایی و ایرانی بنفشه میمون کوکب کوهی تاج الملک آنمون اشرفی مارگریت مینا چمنی قرنفل همیشه بهار ابری که بعد از حدود بیست روز هنوز قرنفل اصلا سبز نشده و آنمون هم خیلی تنگ شده خواستم بپرسم که آگه هوا سرد شد نیازی هست که با پلاستیک بپوشانم و کدامشان به سرما حساستر ند در ضمن زمینی که اقدام به کشت کردم حدود 600متره که آگه موفق بشم توسعه ش میدم ببخشید وقتتان را گرفتم با این کیبوردی که هر جور میخواهد مینویسد موفق و سبز باشید