معرفی گیاه -فلفل زینتیornamental chili pepper

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

ارتفاع گیاه فلفل زینتی 60-30 سانتیمتر و گلها سفید و ستاره‌ای شکل هستند. رنگ میوه با رشد آن تغییر می‌کند. میوه‌های نابالغ سبز هستند سپس زرد، بعد از آن نارنجی و در نهایت قرمز می‌شوند. برخی ارقام نیز میوه‌هایی به رنگ بنفش دارند که گاهی ته مایه رنگ سیاه نیز در آنان مشاهده می‌شود. همین امر به زیبایی گیاه فلفل زینتی می افزاید. لازم به توضیح است که در زبان انگلیسی به فلفلهایی که طعم تندی ندارند pepper گفته می شود و فلفلهایی که طعم تندی دارند chili خوانده می‌شود. از آنجاییکه میوه این گیاه تند است و به دلیل رنگ می‌تواند کودکان را به سمت خود جذب کند در صورت داشتن این گیاه در منزل مراقب کودکان خود باشید.

آبیاری: خاک را مرطوب نگهدارید. یعنی هر روز گیاه را آب دهید اما مراقب باشید تا خاک گلدان باتلاقی نشود. برای افزایش رطوبت هوای اطراف گیاه می‌توانید با آبی که فاقد املاح است گیاه را تا زمان تشکیل شدن میوه ها هر روز غبارپاشی کنید.

دما:در طی شب دمای 16-13 درجه سانتیگراد و در طی روز 24-21 درجه سانتیگراد مناسب است. اگر هوا بیش از اندازه گرم شود شاخه‌ها بلند می‌شوند و ظاهر گیاه نامناسب می‌شود.این شاخه‌ها را هرس کرده و آنها را قطع کنید تا شاخه‌های جانبی شروع به رشد کنند. همچنین هوای گرم موجب ریزش برگهای گیاه و پژمردن کل گیاه نیز می‌شود. هوای سرد نیز موجب توقف رشد گیاه و سیاه شدن برگهای گیاه می‌شود. البته بکارگیری مواد براق کننده برگها نیز موجب سیاه شدن برگهای این گیاه می‌شود.

نور: حداقل به 4 ساعت نور مستقیم نیاز دارد و مابقی روز نیز محیط باید روشن و پرنور باشد. کمبود نور محیط می تواند به عدم تغییر رنگ میوه ها و قرمز نشدن آنان، ریزش میوه های جوان و غنچه های گل و همچنین عدم شکل گیری غنچه ها منجر شود. همچنین کم رنگ شدن برگها ، بلند و باریک شدن ساقه ها و زیاد شدن فاصله برگها بر روی ساقه ها نشانه کمبود نور شدید است.

خاک: زهکش خاک باید خوب باشد بنابراین از مخلوطهای خاکی که این خصوصیت را دارند استفاده کنید. مثلا مخلوط خاک معمولی+خاک برگ+ کوکوپیت و یا خاک معمولی به همراه خاک برگ برای این گیاه مناسب است.  اگر به گیاه کودهایی بدهید که محتوی نیتروژن زیادی هستند، گلدهی و در نتیجه میوه‌دهی گیاه به تأخیر می‌افتد و از میزان آن نیز کاسته می‌شود.می توانید از کودهایی استفاده کنید که میزان فسفر و پتاسیم آن بیش از نیتروژن باشد. وجود این دو عنصر به ریشه دوانی گیاه و تولید گل و میوه کمک میکند.

تکثیر: به راحتی از طریق دانه در طی فصل بهار تکثیر می شوند. بعد از کاشتن بذرها روی آنها را نپوشانید زیرا بذرها برای جوانه زدن به نور احتیاج دارند. دمای خاک را اگر بتوانید در حد 25 درجه سانتیگراد نگه دارید بذرها بهتر جوانه می‌زنند. جوانه زدن در حدود 20 روز طول می کشد.

آفات و بیماری‌ها: بیماریهای آنتراکنوز، سوختگی فیتوفتورا و کپک سفید گاهی مشکلاتی را ایجاد می‌کنند. علائم عمومی این بیماریها  عبارتند ایجاد زخم بر روی میوه ، پژمردگی عمومی گیاه و سیاه شدن ساقه. لکه برگی باکتریایی و پوسیدگی نرم باکتریایی نیز از جمله دیگر بیماریها است. کنه قرمز، شته ، معدنچی برگ و تریپس از جمله آفات این گیاه هستند.

 

منابع:

http://www.gardenguides.com/85476-capsicum-annuum-disease.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Capsicum_annuum

http://www.guide-to-houseplants.com/ornamental-chili-pepper.html

/ 6 نظر / 111 بازدید
سپیده

سلام عزیزم[ماچ] ممنون از حضور گرمت [قلب] شرمندم کردیا [خجالت] وب پر محتوا و زیبایی داری [گل] پایه هستی همدیگه رو بلینکیم ؟ [نیشخند]

دمت گرم و سرت خوش

محمد

سلام و خسته نباشید گفته بودم که برای ازبین بردن شته روی برگ های فلفل زینتی خودم از حشره کش استفاده کردم الان فکر کنم بیشتر از 20 روز از این کار می گذره و هیچ تغییری توی رنگ برگها مشاهده نکردم گفته بودید نتیجه رو بهتون گزارش بدم

مهدی

سلام گلها قبل از تبدیل شدن به میوه یا خشک میشن یا می افتند چه دلیلی می تونه داشته باشه؟ ممنون

afshinouri

سلام، دو تا سوال 1-به غیر از بذر روش تکثیر دیگه ای برای فلفل هست یا نه؟ 2- گیاه به وجود آمده از بذر دقیقا مشخصات و جنس میوه مادری رو داره؟ ممنون

محمد

با سلام من گل فلفل خریدم اولش خیلی زیبا بود روز بعد گذاشتمش تو تراس عصری دیدم تمام برگهاش پژمرده شده و تمام برگهاش ریخت ولی فلفلش مونده بازم طبق برنامه آبش میدم ولی جوانه نمیزنه فلفلاشم چروکیده شده چکار کنم الانم پشت پنجره با نور مناسب هستش.