معرفی گیاه- لیس‌آنتوس Lisianthus

دوستان عزیز لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

تعداد گلبرگها متغیر است و برخی از انواع مدرن و امروزی گلبرگهای بیشتری نسبت به انواع قدیمی دارند. فصل گلدهی از اوایل تابستان تا اواخر تابستان است. بعد از بریدن گلها و گذاشتن آنها در گلدان، حدود 3-2 هفته گلها دوام می آورند و به اصطلاح عمر گلدانی قابل توجهی دارند. از اسامی انگلیسی این گیاه می توان به این موارد اشاره کرد:Lisianthus, Texas Bluebell, Prairie Gentian, Tulip Gentian, Gentian

تصویر فوق: ساقه های بلند لیس آنتوس

تصویر فوق: در پرورش گلخانه ای و برای جلوگیری از خم شدن ساقه های گل این گیاه نوعی سیم کشی و نوار کشی را در سطح بستر کاشت این گیاهان انجام می دهند. این توری های سیمی در چند سطح و ارتفاع مختلف قرار میگیرند و ساقه های گیاه از بین منافذ آنان رد می شود تا از خم شدن آنان جلوگیری شود. چنین سیستمی در گلخانه های میخک نیز بکارگرفته میشود.

تصویر فوق: نمایی نزدیک از برگهای این گیاه

تصویر فوق: نمونه های اولیه این گیاه کم گلبرگ هستند.

تصویر فوق: نمایی نزدیک از داخل گل

تصویر فوق: این گیاه نمونه هایی با تعداد بیشتری از گلبرگ دارد که گاهی بسیار شبیه یک گل رز هستند.

 

تصویر فوق: نمایی از غنچه های گیاه

تصویر فوق: مثالی از نمونه های دو رنگ این گیاه

تصویر فوق: امکان کاشت نمونه های نسبتا کوتاه قامت این گیاه در گلدان وجود دارد.

 

تصویر فوق: مثالهایی از رنگ بندی گلهای لیس‌آنتوس

گونه‌های گیاهی لیس آنتوس

از بین گونه های گیاهی لیس آنتوس دو گونه بیشتر از سایرین محبوبیت دارند  با نامهای E. eussellianum, E. exaltatum که این نام علمی مترادف با E. grandiflorum نیز می باشد. گونه E. russellianum نمونه ای است که بیشتر از گونه دیگر مورد کشت و کار قرار گرفته است و امروزه نمونه های اصلاح نژاد شده و دورگه آن مورد در دنیای گلها و گیاهان زینتی مورد کشت و کار قرار گرفته اند. 

شرایط محیطی

آبیاری: به آبیاری منظم و مرتب نیاز دارد تا بهترین گلدهی را داشته باشد. اما نباید  پای بوته ها همیشه خیس و مرطوب باشد . زیرا این مسئله می تواند منجر به زرد شدن برگها و ضعیف شدن گیاه شود. بنابراین زمانی گیاه را آبیاری کنید که  سطح خاک تا عمق حدود 5 سانتیمتری تا حدودی خشک شده باشد. هنگام آبیاری سعی کنید که برگها و گلها خیس و مرطوب نشوند. این مسئله به جلوگیری از شیوع بیماری‌های قارچی کمک می کند.

نور: به مکانی با نور مستقیم آفتاب حداقل به میزان 6 ساعت در طی روز نیاز دارند. نور کم محیط از جمله دلایل بلند شدن بیش از اندازه ساقه ها ، عدم استحکام آنان ، کم رنگ شدن برگها و عدم گلدهی و یا ریز شدن گلها است. نور مستقیم آفتاب زمانی که دمای محیط گرم است می تواند مشکلاتی از نظیر سوختگی حاشیه و نوک برگها ، زردی برگها و عدم گلدهی و یا ریزش غنچه های گل ایجاد کند.

دما: بهترین دما برای رشد این گیاه در طی روز دمای 25-20 درجه و در طی شب دمای 18-16 درجه مناسب است. بنابراین این گیاه چندان با مناطقی که تابستانهای بسیار گرمی دارند سازگار نیست زیرا هوای گرم و نامناسب از دلایل عدم گلدهی این گیاه و زرد شدن برگهای آن است. به طور کل در مناطقی که دمای هوا به بیش از 25 می رسد بهتر است گیاه را در مکانی بکاریم و قرار دهیم که در بعد از ظهر از سایه برخوردار باشد.در مکانهایی که زمستانهای نسبتا گرمی دارند و دمای محیط به کمتر از 10 درجه نزول نمی کند گیاه میتوان یک سال دیگر نیز به رشد خود ادامه دهد.گیاه معمولا در 4 درجه سانتیگراد شروع به از بین رفتن می کند.

خاک: به خاکی با زهکش خوب و همچنین غنی از مواد ارگانیک نیاز دارد تا گلدهی خوبی داشته باشد. برای کوددهی این گیاهان  می توان از فرمول های 20-10-20 استفاده کرد. اگرچه وجود فسفر اصولا به گلدهی گیاهان گلدار کمک می کند اما به نظر می رسد که این گیاه چندان عکس العمل مثبتی نسبت به این کودها نشان نمی دهد. کودها را می توان هر دو هفته یکبار قبل از اینکه گیاه به گلدهی برسد استفاده کرد . بعد از گلدهی گیاه کوددهی را می توان با فواصل هر 4 هفته یکبار استفاده کرد. همچنین بهتر است که این کود را با نصف غلظت معمول و توصیه شده از سوی کارخانه های سازنده که برای سایر گیاهان استفاده می شود، بکار برد.

تکثیر : آسانترین راه تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر است. بذرهای این گیاه را در سطح بستر کاشت پخش می کنیم. از خاک برگ  ، خاک برگ+شن  ،  پیت موس+ورمی کولایت و یا هر مخلوط سبک دیگری که توانایی حفظ مقداری رطوبت را دارد می توان برای کاشت بذرها استفاده کرد. بذرها را نباید با خاک پوشاند زیرا به وجود نور (به شکل بهینه پ5 ساعت نور در محیط) برای جوانه زنی نیاز دارد.می توان سطح گلدان را با لایه ای پلاستیک شفاف پوشاند و گلدان را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار داد. اگر در محیط داخل خانه و در طی زمستان نسبت به کاشت بذرها اقدام کنیم می توان از نور مصنوعی  استفاده کرد بدین صورت که از لامپهای مهتابی که در فاصله حدود 5 سانتیمتری از سطح کاشت قرار گرفته اند به مدت 16 ساعت در طی روز استفاده کرد. دمای 24-20 درجه به جوانه زنی بذرها کمک می کند.اما بعد از اینکه بذرها جوانه زدند بهتر است اولا پلاستیک موجود بر روی سطح گلدان را برداشت و دوما  گلدان محتوی گیاهان جوان را به مکانی با  دمای 18-15  منتقل کرد زیرا دمای بیشتر و محیط گرم بخصوص در فصلهایی از سال که هنوز نور کم است و به اصلاح روزها کوتاه هستند ، می تواند موجب رشد نامناسب گیاهان جوان و بلند شدن بیش از اندازه آنان شود شود. البته نباید اجازه داد که دما به کمتر از 15 درجه نزول کند. برای آبیاری نیز میتوان از زمان کاشت بذرها تا زمان سبز کردن آنان  از روش غبارپاشی آب استفاده کرد تا بذرها در سطح خاک جابجا نشوند. در بهترین شرایط رشد، جوانه زنی بذرها در حدود دو هفته طول میکشد.  بعد از جوانه زنی بذرها و ظاهر شدن چند برگ می توان برنامه کوددهی گیاهان جوان را بخصوص با کودهایی که حاوی کلسیم هستند شروع کرد مثلا فرمول 13-2-13 البته با نصف غلظت معمول. اگر می خواهید که گیاه را در فضای آزاد بکارید باید صبر کنید که خطر آخرین سرمای بهاره نیز برطرف بشود. و بعد نسبت به کاشت بذرها در خاک باغچه اقدام کنید. از زمان کاشت تا گلدهی حدود 5-4 ماه میتواند طول بکشد. بنابراین می توان با کاشتن بذرها 8-6 هفته قبل از اتمام زمستان در محیط محافظت شده و درون خانه ، گلدهی آنان را در فضای باز جلو انداخت . گیاهان کوچک در فضای خانه از بذرها می‌رویند و بزرگ می‌شوند و سپس بعد از فرارسیدن بهار و رفع سرما های دیررس بهاره نسبت به انتقال این گیاهان جوان به محیط بیرون اقدام می کنیم. گیاهان جوان در زمان انتقل باید حداقل 4-3 جفت برگ داشته باشند. البته توجه داشته باشید که اصولا لیس آنتوس به جابجا شدن حساس است بنابراین بهتر است که از همان ابتدا گیاهان را در گلدانهای کوچک و مستقل تکثیر کرد و کاشت تا در زمان درآوردن از بستر کاشت اولیه و انتقال به بستر باغچه یا گلدانهای بزرگتر، ریشه های این گیاه کمتر آسیب ببیند. همچنین اگر تمایل دارید که این گیاهان را در گلدان بکارید باید بدانید که گلدانهایی که 15 سانتیمتر عمق دارند برای این گیاه کافی هستند و گلدانهایی که بسیار بزرگتر از این حد هستند  مانع از  گلدهی مناسب این گیاهان می شوند.  بذرهای گیاه را می توان جمع آوری کرد و در سال بعد از آنها برای تکثیر این گیاه استفاده کرد . فقط زمانی نسبت به جمع آوری بذرها اقدام کنید که میوه ها خشک و قهوه ای رنگ شده باشند.

تصویر فوق: گیاهان جوان حاصل از رویش بذر در مراحل اولیه رشد

تصویر فوق: گیاهان جوان رویش بذر که در این مرحله مناسب انتقال و کاشت در مکان اصلی هستند.

آفات و بیماری: از بیماری های قارچی این گیاه می توان به بلایت بوترتیس Botrytis blight سفیدک دروغین Downy mildew پوسیدگی ساقه فوزاریومی Fusarium stem rot پژمردگی فوزاریوم Fusarium wilt پوسیدگی ساقه ریزوکتونیا Rhizoctonia stem rot و پوسیدگی ریشه پیتیوم Pythium root rot اشاره کرد. بیماری های ویروسی نیز گاهی برای این گیاه مشکل ساز می شوند. این بیماریها موجب می شوند که گیاه کوتاه قامت ، برگها زرد – سبز و گلها کوچک و بدشکل بشوند و یا اصلا گلی شکل نمی گیرد . راه درمانی برای بیماریهای ویروسی نیست و فقط باید گیاهان آلوده را حذف کرد.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Eustoma

http://en.wikipedia.org/wiki/Eustoma_russellianum

http://www.dontveter.com/howtogrow/eustgran.html

http://www.wikihow.com/Grow-Lisianthus

http://www.ehow.com/how_7596266_grow-lisianthus-indoors.html

http://www.superfloralretailing.com/issues/2011/03-March/pdf/BPOM0311.pdf

http://www.hort.cornell.edu/hightunnel/crops/flowers/lisianthus.htm

http://northamericanfarmer.com/flower-patch/growing-lisianthus.aspx

http://www.gardengatemagazine.com/72lisianthus/

/ 9 نظر / 166 بازدید

سلام خانم مهندس دستتون درد نکنه خیلی جالب بود میشه بگید بذر این گل رو از کجا میتونم تهیه کنم؟

تسنیم

سلام ممنون. گل مورد علاقه من هم هست. معمولا موقع خرید دسته گل آن را انتخاب میکنم.

مرجان

[گل]

فروغ

سلام خیلی ممنونم که وقت گذاشتید و در مورد این گل مطلب گذاشتید [گل] من دو رنگ از این گل را دارم که تا آخر تابستون گل داشت. فروشندش بهم گفت که وقتی گلهاش تموم شد از پایین ساقه اونها را ببر تا دوباره رشد کنه و گل بده. من این کار را کردم اما تا حالا با اینکه هوا خیلی سرد نبوده اما رشدی هم نکرده. به نظرتون باید صبر کنم تا بهار؟

بهنام

عالي بود مرسي خانم مهندس

محمد علی

ممنونم بزرگوار که به وبم سر زدین و مطالبمو پسندش کردین //// شما هم وب بسیار بسیار زیبایی دارین /////[گل]

lمسعود

با سلام گل بسیار زیبایی است و گل هایش شباهتهایی با آلاله پرپر (ranunculus) دارد لطفا اگر امکان دارد در مورد این گل راهنمایی بفرمایید

آرزو

وبلاگ جالبی دارید. من عاشق گل ها هستم.

عاطفه سماعی

با سلام مطالبی مفیدی درباره این گیاه نوشته اید من و همسرم که پرورش دهنده گل است قصد تکثیر این گیاه ر در سطح وسیع داریم سپاسگزار می شویم اگر بتوانید برای تهیه بذر و روش نشاکاری به ما کمک کنید . با تشکر