معرفی گیاه- گل لادن Garden nasturtium

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

در بین گونه های موجود در این جنس برخی بیش از دیگران به دلیل زیبایی گلهایشان مورد کشت و کار قرار گرفته‌اند که می‌توان به گونه‌هایی همانند  T.minus,T.peltophorum,T.majus,T.peregrinum,T.speciosum و دو رگه‌های بدست آمده از آنان اشاره کرد .

 

 

تصاویر فوق: برخی از گونه های گیاه لادن که از آنان و دو رگه های آنان به عنوان گیاهانی زینتی استفاده می شود.

ساقه ها در برخی از انواع گیاهان لادن تا حدودی آبدار هستند و برخی نیز دارای ریشه های غده ای می باشند. برگهای این گیاهان به شکل گرد و یا بیضوی با حاشیه ای تقریبا مواج و به قطر 13-5 سانتیمتر دارد و دمبرگ بلند آنان به میانه برگ متصل است. در برخی از گونه ها دمبرگ توانایی پیچیدن به دور اجسام و کمک به گیاه در بالا رفتن از سایر گیاهان و اجسام را دارد. اگرچه برگها در اکثر انواع گیاه لادن به رنگ سبز ساده هستند اما انواعی نیز وجود دارند که نقاط و نواحی کرم-سفید رنگ نیز بر روی برگها مشاهده می شود.

تصویر فوق: برگ بسیاری از انواع لادن به رنگ سبز ساده هستند اما انواعی با طرح های سفید-کرم نیز در بین آنان وجود دارد.

تصویر فوق: نحوه اتصال دمبرگ به برگ گیاه

گلهای این گیاه معمولا پنج عدد گلبرگ دارد(انواع با گلبرگهای بیشتر نیز تولید شده اند) و به قطر حدود 5-2.5 سانتیمتر است و به رنگهایی هماننند قرمز، صورتی، نارنجی، کرم، زرد به شکل ساده و یا همراه با خطوطی از رنگی دیگر بر روی پهنه برگ وجود دارند. گلها پنچ عدد گلبرگ دارد که سه گلبرگ پایینی کمی از نظر ظاهری با دو گلبرگ بالایی متفاوت هستند. زمان گلدهی این گیاه از اواخر بهار تا نیمه های پاییز است. کاسبرگهای گیاه از قسمت عقب به هم متصل هستند و شکل جالبی را برای گل ایجاد کرده اند. میوه ها نیز از مرداد ماه تا آبان ماه می رسند.

 

تصاویر فوق: برخی از رنگهای گل لادن

تصویر فوق: کاسبرگها به بهم پیوست ظاهر جالبی را برای گلها بوجود می آورند.

 

تصویر فوق: به تفاوت موجود بین سه گلبرگ پایینی و بالایی توجه کنید.

تصویر فوق: دو نمای مختلف از میوه های گیاه لادن تصویر سمت چپ میوه ای نارس و تصویر سمت راست میوه ای تا حدودی رسیده را نشان می دهد. به تغییر رنگ پوسته توجه کنید.

اصولا  تمامی قسمتهای گیاه لادن را می توان به عنوان خوراکی مصرف کرد که محتوی ویتامین ث قابل توجهی نیز دارد البته برای کودکان و بیماران کلیوی و کبدی مناسب نیست. از برگها و گلها برای تزنین انواع غذا ، از میوه ها برای تهیه نوعی ترشی و همچنین از ریشه نمونه هایی که ریشه های غده ای دارند در تهیه برخی انواع غذا استفاده می شود. از آنجایی که مزه این گیاه کمی تند و شبیه گیاه شاهی است گاهی در زبان انگلیسی به آن Indian cress به معنی شاهی هندی گفته می شود از دیگر اسامی انگلیسی این گیاه می توان به Monks cress و Garden nasturtium   اشاره کرد.

تصویر فوق: از قسمتهای مختلف گیاه استفاده غذایی می شود. سمت چپ ریشه ای گونهT.tuberosum است که بخصوص در کشورهای واقع در آمریکای جنوبی مصرف می شود.

نمونه هایی که امروزه از سوی انجمن سلطنتی باغبانی جوایزی را به خود اختصاص داده است عبارتند از :

  • Alaska Series
  • Hermine Grashoff
  • Whirlybird Series

آبیاری: آبیاری زیاد لادن مانع از گلدهی مناسب این گیاه خواهد شد و در چنین شرایطی معمولا برگها بیشتر می شوند همچنین این گیاه اصولا در برابر خاک تا حدودی مقاومت نشان می دهد. اما این به معنی خشکی دادن گیاه نیست . آبیاری کم و نامناسب منجر به کاهش گلدهی ، کم رنگ شدن ساقه ها و زرد شدن برگها می شود. سعی کنید زمانی که سطح خاک رطوبت خود را تا حدود یک سانتیمتری عمق خاک از دست داد نسبت به آبیاری آن اقدام کنید .

نور: لادن به مکانی آفتابی نیاز دارد و وجود نور مستقیم آفتاب برای 6-5 ساعت در طی روز به گلدهی آن کمک می کند. البته برخی از انواع آن در شرایط نیمه سایه و نیمه آفتاب نیز عملکرد خوبی نشان می دهند. این گیاه را می بایست از تابش نور شدید آفتاب در بعد از ظهرهای گرم تابستان محافظت کرد. اما وجود سایه بیش از اندازه و حذف نور مستقیم آفتاب منجر به بزرگتر شدن برگها و کاهش تعداد گلها خواهد شد.

دما: بهترین گلدهی را در دمای حدود 25 درجه دارد . هر مقدار که هوا گرمتر شود عمر گلها نیز کوتاه تر می شود و با فرارسیدن روزهای گرم تابستان و افزایش دما به بیش از 28 درجه سانتیگراد از گلدهی گیاه کاسته می شود به همین دلیل بسیار لازم است تا گیاه را در برابر تابش نور مستقیم آفتاب در بعد از ظهرهای گرم تابستان حفاظت کنیم. مقاومترین نوع گیاه لادن در برابر سرمای زمستان گونه  T.polyphyllum از شیلی است که ریشه های آن در زیرزمین می توانند سرما را تا  15- درجه سانتیگراد می رسد زنده بمانند.

خاک: شرایط خاک سبک با زهکش خوب مناسب این گیاه است و در خاکهایی که از نظر مواد غذایی فقیر است نیز رشد می کند. گلدهی این گیاه در خاکهایی که فقیر از مواد غذایی هستند اثبات شده است بنابراین بهتر است که در مخلوط خاکی این گیاه از کود پوسیده دامی و یا خاک برگ استفاده نشود.بکارگیری کود برای این گیاه باید با احتیاط صورت گیرد زیرا غنی بودن محیط رشد آن موجب کاهش گلدهی گیاه لادن می شود. بنابراین بهتر است که اولا از کودهایی که حاوی میزان بیشتری از فسفر در برابر نیتروژن است استفاده کنیم و همچنین میزان غلظت کود را که کارخانه سازنده برای سایر گیاهان زینتی توصیه کرده است به نصف و حتی یک چهارم کاهش داده  و سپس استفاده کنیم.

تکثیر: گیاه لادن به آسانی توسط بذر تکثیر می شود فقط مسئله عدم امکان انبار کردن بذر برای مدت طولانی است. بذرها را باید زمانی که تازه هستند کاشت در غیر اینصورت از توانایی جوانه زنی آنان (قوه نامیه) کاسته میشود. زمان کاشت بذرها با توجه به شرایط آب و هوایی از اواخر فروردین ماه الی خرداد ماه است. البته در داخل گلدان و با استفاه از محیط حفاظت شده مانند گلخانه و یا محیط داخلی خانه می توان بذرها را از اواسط اسفند ماه نیز کاشت کرد. برای کاشت بذر از محیطی سبک همانند شن ساده استفاده کرد. عمق مناسب کاشت بذرها نیز حدود 2-1 سانتیمتر است. گلدان حاوی بذر را میتوان در مکانی با دمای 4 درجه سانتیگراد نگهداری کرد تا زمانی که دانهالها ظاهر شوند که معمولا یک ماه طول می کشد و سپس گیاهان جوان را به تدریج به مکانی با دمای بیشترعادت داد. دمای بالا در زمان جوانه زنی بذرها میتواند جوانه زنی را با تاخیر مواجه کند و حتی جلوی آنرا بگیرد.

 

تصاویر فوق: کاشت بذر لادن و گیاهچه تولید شده از رویش بذر

نمونه هایی را که ساقه های زیرزمینی دارند را نیز میتوان با تقسیم ساقه‌های زیرزمینی در فصل رکود و استراحت این گیاهان تکثیر کرد. نمونه های چند ساله را با استفاده از قلمه ساقه نیز می توان تکثیر کرد . قلمه ها را به  طول حدود 15 سانیتمتر در اواخر تابستان از گیاه مادری تهیه کرده ، برگهای موجود در قسمت پایین قلمه را قطع کرده و در بستری سبک متشکل از خاک معمولی+ خاک برگ می کاریم. گلدان حاوی قلمه ها را باید در مکانی به دور از نور مستقیم آفتاب قرار داد و همواره محیط را مرطوب (البته نه خیس و غرقابی) نگهداشت تا قلمه ها تولید ریشه کنند.

آفات و بیماری: شته ها ، کنه های تارعنکبوتی و شپشک ها می توانند مشکلاتی را برای این گیاه ایجاد کنند. در شرایط مرطوب و زهکش نامناسب خاک همراه با سایه بیش از اندازه محیط برخی بیماریهای قارچی بخصوص سفیدک پودری و بیماری لکه برگی میتواند شیوع یابد.

 

 

 

 

 

 

منابع:

http://www.pfaf.org/user/plant.aspx?LatinName=Tropaeolum+majus

http://plants.usda.gov/core/profile?symbol=TRMA7

http://www.floridata.com/ref/t/trop_maj.cfm

http://www.gardenbythesea.org/index.cfm/fuseaction/home.showpage/pageID/91/index.htm

http://www.finegardening.com/plantguide/tropaeolum-majus-alaska-mix-indian-cress.aspx

http://en.wikipedia.org/wiki/Tropaeolum

http://en.wikipedia.org/wiki/Tropaeolum_majus

http://en.wikipedia.org/wiki/Tropaeolum_peregrinum

http://en.wikipedia.org/wiki/Tropaeolum_tuberosum

/ 13 نظر / 419 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجتبی شیرازی

فکر میکنم طعم برگ گل لادن کمی شبیه سبزی شاهی باشه [چشمک]

کامران

همیشه وقتی مهمونی ها تموم میشه، حس غریبی دارم… چه برسه به این دفعه که مهمونی خدا داره تموم میشه… خدایا خیلی سعی کردم قدر این مهمونی رو بدونم ولی بازم احساس می کنم نتونستم… یعنی سال بعد هم ما رو دعوت می کنی؟عید فطر مبارک[گل][گل][گل][گل][گل]

کامران

سلام خانم مهندس عزیز مثل همیشه عالی و مفید بود[دست][دست][دست][دست][دست][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

ذکریا

ممنون از حضور شما. [لبخند]

سلام من اتاق کلن بجز لامپ هیچ نورگیردیگه ای نداره آیا میتونید گیاهی بهم معرفی کنید برای نگهداری توی اتاقم که نورزیادی نخواد؟[گل]

ღஜ۩♥۩ஜღ ساقی ღஜ۩♥۩ஜღ

وایییییییییی چه زیبا ...باغچه خونه ما رمستونا پر میشه از گل لادن[گل] مرسیییی تازه فهمیدم چرا زیاد گل نمیدن بخاظر ابیاری زیاد[قلب][گل][قلب]

سولماز

سلام عزیزم همیشه به وبلاگت سرمیزنم خیلی خیلی مفیده کیف میکنم

نسیم

سلام آزاده جان یه سوال؟یه گل خریدم که اسمشو نمیدونم اطرافیان بهش میگن برگ قورباغه ای نمیدونم متوجه منظورم شدین که چه گلی رو میگم یا نه[خجالت]اگه شرایط آبیاری و میزان نوری که لازم داره بهم بگین ممنون میشم[گل]

نسیم

نه عزیزم این گیاهی که شما گفتی نیست[گل]متاسفانه الان نمیتونم چون به کیاه دسترسی ندارم[گل]

سعید

بیسته بیسته. مرحبا