معرفی گیاه - قرنفل Sweet William

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید.سپاسگزارم.

گلهای وحشی این گل و نمونه‌های اولیه آن اغلب قرمز رنگ هستند اما نمونه های امروزی که تحت کشت و کار قرار می‌گیرند رنگهایی مختلفی همانند سفید، صورتی، قرمز، ارغوانی و همچنین دو رنگ دارند. زمان گلدهی این گیاه نیز از اواخر بهار الی اوایل تابستان است .گلها می تواند معطر باشد اما نمونه های دورگه جدید این گیاه معمولا عطر و بویی ندارند. گلهای این گیاه برای پروانه ها بسیار جذاب هستند و آنها را به سمت خود می‌کشند. برگهای قرنفل 10-4 سانتیمتر طول و 2-1 سانتیمتر عرض دارند. این گیاه در زبان انگلیسی Sweet william خوانده می شوند.

شرایط محیطی

آبیاری: به آبیاری منظم و متوسط نیاز دارد. زمانی که سطح خاک خشک شد می توان گیاه را آبیاری کرد. آبیاری بیش از اندازه این گیاه و ماندگاری آب در خاک پای گیاه موجب پوسیدگی طوقه(ناحیه اتصال ساقه به ریشه) ، زردی برگها و از بین رفتن گیاه می شود. آبیاری کم نیز در ابتدا موجب کاهش گلدهی گیاه، عدم رشد ، خشک شدن برگها و کوچک ماندن گیاه می شود.

نور:در مکانی با نور کامل آفتاب (حداقل 8 -6 ساعت نور مستقیم ) به خوبی رشد می کند.نور کم محیط از جمله دلایل عدم گلدهی مناسب این گیاه و رشد ضعیف آن است. در مناطقی که دمای تابستان بالا است وجود سایه در بعد از ظهر به شادابی و رشد و گلدهی بیشتر این گیاه کمک می کند.

دما: وجود دمای خنک شبانه در حدود 15 درجه برای گلدهی این گیاه بسیار مطلوب است. به طور کل زمانی که بذرهای این گیاهان را در سال جاری بکاریم، گلدهی گیاهان حاصل از رشد بذرها بعد از گذران پاییز و زمستان و در سال بعد روی خواهد داد.به بیان دیگر این گیاهان نیازمند یک دوره سرما هستند تا بتوانند توانایی گلدهی را بیابند. قرنفلها به شکل معمولا در اواخربهار/اوایل تابستان گل می‌دهند و  در گرمای تابستان از بین نمی رود اما گلدهی آنان کاهش می یابد بنابراین اگر در منطقه ای گرم زندگی می کنید گیاه را در مکانی بکارید که از بعد از ظهر به بعد در سایه قرار بگیرد. قرنفل در طی زمستان می تواند سرما را تا حدود 23- درجه سانتیگراد  تحمل کند.

توضیحات در رابطه با نیاز سرمایی قرنفل:

بسیاری از گیاهان دو ساله نیاز به یک دوره سرما دارند تا بتوانند از حالت رویش به حالت زایشی(تولید گل و بذر) برسند . گفته می شود که این سرما تولید هورمونهای گیاهی را که در روند زایشی (تولید گل و میوه) دخالت دارند، موثر است و موجب افزایش تولید این هورمونها در درون گیاه می‌شود. قرنفل نیز به شکل طبیعی از جمله گیاهان دو ساله ای است که به مدت زمانی سرما نیاز دارد تا بتواند این توانایی را بدست آورد. این میزان سرما برای اکثر گیاهان در حد 10-5 درجه است اما از نظر زمانی متفاوت است. مثلا برای قرنفل این میزان دما را به شکل میانگین در حد 12 هفته  اعلام کرده اند. همچنین اگرچه که گفته می شود که گیاه قرنفل گیاهی روز بلند است یعنی در طول روز بلند همانند روزهای اواسط بهار به بعد به گل می نشیند اما به نظر می رسد گیاهان قرنفل که چنین سرمایی دریافت می کنند اولا در برابر طول روز حساسیت خود را از دست می دهند (اگرچه که با وجود روزهای بلند گلدهی آن تسریع می شود اما حساسیت کمتری به این موضوع دارد) دوما 6-7 هفته بعد از اینکه سرما را دریافت کرده اند و البته در صورتی که دمای محیط به 15 درجه افزایش یابد گل می دهند. اما قرنفلهایی که به هر دلیل این دوره سرما را ندیده اند اولا برای گلدهی بیشتر به روزهای بلند نیاز دارند و به این مسئله حساسیت بیشتری نشان می‌دهند  و همچنین زمانی که دمای محیط به حدود 15 درجه برسد دیرتر به گلدهی می رسند (حدود 9 هفته بعد از آنکه دمای محیط مناسب شده باشد). و نکته آخر اینکه امروزه قرنفلهای اصلاح شده و دورگه ای تهیه و به بازار عرضه شده اند که  اصلا نیاز سرمایی برای اینکه از حالت رویشی به زایشی بروند ندارند و در همان سال اول کاشت گل می دهند.

خاک: خاک با زهکش خوب و مواد ارگانیک مانند خاک برگ و یا کود پوسیده دامی رشد و گلدهی این گیاه را تضمین می کند بنابراین می توان از مخلوطی همانند خاک معمولی+خاک برگ استفاده کرد و یا اینکه مخلوطی همانند خاک برگ+کوکوپیت+پرلایت را بکار برد. برای کوددهی این گیاه نیز می توان از کود کامل با فرمول 10-10-10 هر 4-3 هفته یکبار استفاده کرد.

تکثیر:ساده ترین روش تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر است. در واقع اگر شرایط مکانی و محل زندگی این گیاه مناسب باشد ، هر ساله بذرهای آن خود به خود در پای گیاه می ریزد و برای سالیان سال می توان در گوشه ای از باغ یا باغچه از داشتن این گیاهان لذت برد. به طور کل و در رابطه با کاشتن بذرهای این گیاه اگر بذرها را در اواخر بهار و یا تابستان بکاریم گلدهی این گیاه به بعد از یک دوره سرما موکول می شود یعنی این گیاه در سال آینده،  گل خواهد داد . همچنین گیاهچه های قرنفل را به شکل آماده می توان از نهالستانها در اوایل پاییز خریداری کرد اما این گیاهان باز هم سال آینده گل خوهند داد. اما گیاهچه هایی که در اول بهار ارائه می شوند توانایی گلدهی در همان سال را دارند. بذر گیاهچه هایی که اوایل بهار ارائه می‌شوند معمولا از اوایل پاییز سال قبل و تا حدود 8 هفته قبل از فرارسیدن بهار کاشته می شوند تا گیاهچه های جوان در معرض سرما قرار بگیرند و با گرمتر شدن هوا گلدهی داشته باشند. گیاهانی که نیاز سرمایی آنان برآورده شده باشد می توانند حدود 7-6 هفته بعد از برطرف شدن نیاز سرمایی و زمانی که دمای هوا به 18 درجه رسید گل بدهند در حالیکه گیاهانی که این سرما را دریافت نکرده اند اولا دیرتر گل می دهند (9-8 هتفه بعد از اینکه دمای هوا مناسب شد و به 18 درجه رسید) و دوما گلدهی به خوبی نمونه های اولی نخواهند داشت.

جدا از زمان کاشت بذرها نحوه کاشت بدین صورت است که بذرها در میحطی سبک و نرم همانند خاک برگ کاشته می‌شوند. روی بذرها را با خاکی به ضحامت 0.3 میلیمتر پوشانده می‌شوند. کاشتن عمیق بذرها مانع از جوانه زنی آنان می شوند.دمای مناسب برای جوانه زنی بذرها 20-18 درجه سانتیگراد است. زمانی که گیاهان جوان 6-4 برگ داشتند آمادگی جابجایی و کاشتن در مکان دیگر را دارند.  زمانی که قصد کاشت گیاه را در بستر باغچه دارید بهتر است که بین هر دو گیاه 30-25 سانتیمتر فاصله در نظر بگیرید.

بیماری ها و آفات: این گیاه نسبت به آفات چندان حساس نیست اما به هر حال و بخصوص زمانی که گیاه به دلیل شرایط نامناسب محیطی از رشد مناسبی برخودار نیست آفاتی همانند شته، کنه های تارعنکبوتی و شپشک می توانند مشکلاتی را ایجاد کنند. پژمردگی فوزاریومی یکی از بیماریهای این گیاه است که میتواند منجر به پژمردگی و خمیدگی برگهای این گیاه ، پژمرده شدن کل گیاه و از بین رفتن تمامی آن شود. به طور کل این گیاه به پوسیدگی طوقه (محل اتصال ساقه به ریشه که در نزدیکی سطح خاک است) حساس است و زیاده روی در آبیاری و زهکش نامناسب خاک و ماندگاری بیش از اندازه آب در خاک منجر به از بین رفتن این گیاه می شود. بیماری های قارچی سفیدک پودری و بیماری زنگ(بروز لکه های ریز به رنگ نارنجی-قرمز بر  روی برگها و ساقه ها) نیز از دیگر بیماری هایی هستند که بخصوص در صورت کمبود نور در محیط کاشت و خیس بودن برگسار در طی شب شیوع می یابند.

هرس : برای تشویق گیاه به گلدهی بیشتر و طولانی تر کردن فصل گلدهی، گلهای خشک را مرتبا از گیاه جدا کنید تا انرژی گیاه به جای اینکه صرف تولید بذر شود، صرف تولید گلهای جید شود. همچنین ساقه هایی را که گلدهی داشته اند می توان تا حدود نیمی از ارتفاع آنان قطع کرد تا تولید ساقه های جدید تشویق شود. ناگفته نماند که اگر چه به شکل معمول این گیاه به شکل دو ساله نگهداری میشود (سال اول کاشت و سال دوم گلدهی) اما اگر در پایان فصل گلدهی ساقه های گیاه را به شکلی کوتاه کنیم که یک دوم و حتی یک سوم از ارتفاع آنان باقی بمانند گیاه در سال آینده (سال سوم) نیز می تواند به رشد خود ادامه دهد و گلدهی نسبتا خوبی را داشته باشد. در واقع با این کار مانع از بذردهی گیاه می شویم تا گیاه قدرت خود را برای سال آینده حفظ کند.

 

منابع:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Dianthus_barbatus

http://www.finegardening.com/plantguide/dianthus-barbatus-sweet-william.aspx

http://apps.rhs.org.uk/plantselector/plant?plantid=4724

http://homeguides.sfgate.com/care-dianthus-barbatus-65887.html

http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Dianthus+barbatus

http://www.growingwithplants.com/2011/01/fabulousness-new-cut-flower-trends.html

http://homeguides.sfgate.com/sweet-william-care-propagation-22613.html

http://www.panamseed.com/media/Culture/PAS/DianthusSweetSeries.pdf

http://www.aces.edu/pubs/docs/A/ANR-1313/ANR-1313.pdf

http://www.perennialsolutions.com/index.cfm/fuseaction/articles.detail/articleID/137/index.htm

http://www.growingwithplants.com/2012/07/a-trick-around-growing-green-trick.html

http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=a573

http://homeguides.sfgate.com/prune-sweet-william-35918.html

http://www.princeton.edu/~achaney/tmve/wiki100k/docs/Vernalization.html

http://www.gpnmag.com/sites/default/files/dianthusbarbatus_0.pdf

/ 21 نظر / 323 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی

ممنون از پاسخ شما به نظر شما اگر بیرون از خانه 8 درجه زیر صفر باشه داخل خانه هم همونطور است؟ به دلیل اینکه ممکنه در زمستان خانه نباشم نمیتونم خیلی از گیاهانی رو که دوست دارم نگهداری کنم تو نت سرچ کردم شمعدانی و شب بو جزو گیاهان مقاوم به سرما بودن میشه شما گل و گیاهانی رو معرفی کنید که به سرما مقاوم باشن؟

مهدی

بله ممنون در حال حاضر مشکل من گلهای ساناز و شمعدانی است از شب بو صرف نظر کردم والا من در زمستان موقعی که خانه سرد است دما رو انداره گیری نکردم ولی وقتی دمای بیرون زیر 8 درجه است مسلما دمای داخل هم باید حداقل 3 یا 4 درجه زیر صفر باشد حالا راه حل چیه؟ به نظر شما همین که گل ها رو یه چیزی روشون بکشم و داخل قرار بدم حله یا باید کار دیگه ای بکنم؟ یه سوال دیگه هم داشتم گیاه موچسب گرفتم که دور ساقه پایین ان مشمبا پیچیده شده این مشمبا رو موقع کاشت باید بکنم؟

مهدی

ممنون از اینکه جواب سوالات رو به خوبی و سریع پاسخ میدین والا مو چسب رو از گلدان پلاستیکی که جدا کردم نمیدونم چرا تمام خاک اطراف ریشه جدا شد منم از ترس اسیب ندیدن گیاه اون رو سریع کاشتم حالا باید مشمبا رو برش بدم؟ و اینجا خوندم ساناز رو باید یواش یواش به محیط بیرون عادت داد من از موقعی که خریدم گذاشتمش بیرون حوای بیرون هم خنکه ممکنه مشکلی براش پیش بیاد؟

مهدی

سلام من یک جعبه قرنفل گرفتم گل نداره در گلدان و در باغچه کاشتم ولی فاصله انها کمتر از 10 سانتیمتر است با توجه به متن مربوط ایا مشکلی پیش میاد؟ و اینکه انبوه قرنفل که در جعبه به فروش میرسه وقتی میخوای از هم جداشون کنی خوب ریشه ها از هم کنده میشن و در معرض هوا قرار میگیرن ایا این امر باعث خشک شدن و عدم رشد گیاه نمیشه؟ چون اولین باره که گیاهان جعبه ای مثل گل قرنفل میگیرم همش نگرانم رشد نکنه و خشک بشه.

مهدی

خانم رشیدی احتیاج به ایجاد پوشش برای چند روزجهت جلوگیری از افتاب است؟

مهدی

یه سوا اینکه میگن گیاه چند ساله یعنی چی؟ رز ابشار طلایی هم چند ساله است یعنی بعد از چند سال از بین میرود؟

مهدی

سلام قرنفل هام گل دادن میشه اونارو تو باغچه جا به جا کرد؟ یک سوال هم در مورد نسترن دارم این گل که در لینک زیر است نسترنه؟http://upcity.ir/images2/14080902751853942721.jpg و نسترن رونده است ؟ و نسترن چقدر رشد میکنه و ارتفاع پیدا میکنه؟

نیما

این مطلب شما را می توان در مورد میخک پاکوتاه هم تعمیم داد؟

فرزانه

سلام، واقعاً از شما متشكرم. من همه اين گلها رو ديده بودم ولي اسمشون رو بلد نبودم.

سنا

سلام :من تحقیقی در مورد قرنفل (dianthus barbatus)دارم اگه مقاله های انگلیسی همراه ترجمه در موردش رو تو وب تون بذارید خیلی لطف میکنید . تشکر