معرفی گیاه -فیلودندرون برگ انجیریUpright philodendron

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

همچنین در گیاه برگ انجیری، حفره های بیشتری در پهنه برگ تشکیل می‌شود. فیلودندورن نیز مانند برگ انجیری ریشه های هوایی دارد و اگر قیم مناسب (پوشیده از خزه) در دسترس آن قرار دهیم مقداری از رطوبت و مواد غذایی خود را از خزه ها تهیه می‌کند اما وجود قیم ضروری نیست. از دیگر نامهای انگلیسی این گیاه می‌توان به Lacy philodendron  و selloum اشاره کرد.

آبیاری: برای رشد بهینه نباید خاک گلدان مدت زمان طولانی خشک یا غرقابی بماند. بنابراین در طی تابستان هفته‌ای دو بار و در زمستان هفته‌ای یکبار گیاه را آبیاری کنید. همچنین زمانی که هوا گرم است برای افزایش رطوبت محیط عمل غبارپاشی را هفته‌ای دو مرتبه انجام دهید. در صورت آبیاری بیش از اندازه برگها زرد می‌شوند و می‌ریزند.

دما:به شکل میانگین دمای مناسب برای رشد این گیاه بین 16 الی 27 درجه است. گرم بودن بیش از اندازه محیط موجب ریزش برگها می‌شود که در این صورت میزان آبدهی را باید افزایش داد و عمل غبار پاشی را نیز انجام داد و گلدان را به محیط خنک‌تری منتقل نمود. غبارپاشی را در زیر نور مستقیم آفتاب انجام ندهید زیرا به برگها آسیب می‌رسد و قسمتهایی از آن می‌سوزد و قهوه‌ای می شود. در مکانی که هوا سرد است برگها رنگ پریده می شوند و کلا رشد گیاه کاهش می‌یابد.به طور کل در طی زمستان حداقل دمای قابل قبول برای این گیاه 13 درجه و در طی تابستان که شدت نور بیشتر است حداقل دمای قابل قبول 21 درجه است.

نور: محیطی با نور ملایم برای این گیاه مناسب است و اشعه مستقیم آفتاب به برگهای آن آسیب می‌زند. نور کم محیط و سایه بیش از اندازه موجب پریدگی رنگ برگها و بلند شدن و ضعیف شدن ساقه‌ها می‌شود.

خاک:بهترین رشد را در خاکی غنی و مرطوب دارد. همچنین خاک باید زهکش مناسبی داشته باشد در غیراینصورت به دلیل غرقاب شدن خاک برگها زرد می‌شوند و می‌ریزند. در طی فصل رشد می توان هر ماه یک مرتبه از کودهای کامل و ملایم همانند 10-10-10 برای تقویت گیاه استفاه کرد. بعد از مدتی و با بزرگ شدن گیاه برگهای جدید یا بوجود نمی‌آیند و یا بسیار ریز هستند بنابراین باید گلدان را عوض کرد. برای تعویض گلدان تا زمانی که گیاه کوچک است می‌توان با شروع فصل رشد جدید (بهار) گلدان را کلا عوض کرد اما با بزرگ شدن گیاه می‌توان خاک سطحی گلدان را با خاک برگ تازه عوض کرد.

تکثیر: از بذر و قلمه این گیاه جهت تکثیر آن استفاده می‌شود .برای ریشه دهی قلمه‌ها میتوان از مخلوط شن به همراه پیت موس استفاده کرد  و دما در حد 24-21 درجه سانتیگراد تنظیم نمود. البته چون در طی مدت ریشه‌دهی قلمه ها نیاز به رطوبت بالای محیط در حد اشباع است، این کار در منازل راحت نیست و نیاز به تجهیزات گلخانه‌ای است.

آفات: یکی از آفات این گیاه کنه تارعکبوتی است که وجود آنان موجب کم رنگ شدن برگها و تشکیل تار عنکبوت در زیر برگها می‌شود. شته ها نیز منجر به بدشکلی و زرید برگهای جوان گیاه  و چسبناک شدن آنان به دلیل ماده چسبناک عسلک شده اند.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Philodendron_bipinnatifidum

http://www.floridata.com/ref/p/phil_bip.cfm

#b>http://davesgarden.com/guides/pf/go/37036/#b

http://homeguides.sfgate.com/care-overgrown-philodendron-selloum-32512.html

http://www.guide-to-houseplants.com/split-leaf-philodendron.html

/ 2 نظر / 135 بازدید
حسین جاودانی

دوست عزیز سلام مطالب خوبی بود - البته من کارشناس باغبانی و کشاورزی نیستم ولی این پست را در این مورد ببینید و نظر تان را بگویید : http://baghban65.persianblog.ir/post/661/

جواد

سلام من تعدادی ساقه فیلدندرون گوش گرگی و ساقه برگ انجیری بریده شده به طول 30 سانتیمتر دارم. گذاشتمشون توی آب خالی که از آب شیرین کن تهیه شده تا ریشه بده هر شاخه 2تا3برگ همراه با ریشه هوایی داره بعد یک هفته آب کمی کدر شده >آیا میگندن و خراب میشن؟ راهنمایی کنید چطور ریشه دارشون کنم بهتر هست باتشکر از زحماتتون