معرفی گیاه - رشته تسبیحی String of Beads

دوستان عزیز.  خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار  نفرمایید.سپاسگزارم.

این گیاه رشد نسبتا سریعی دارد و ساقه‌ها بعد از مدت کوتاهی به طول 90-60 سانتیمتر می‌رسند. اگرچه برگهای این گیاه بیشتر شبیه دانه های نخود فرنگی است تا مروارید اما نام دیگر این گیاه در زبان انگلیسی  رشته مروارید Strain of Pearls می‌باشد.

آبیاری: اجازه دهید که در فاصله دو آبیاری سطح خاک خشک شود و سپس گیاه را آب هید. آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدگی ساقه های این گیاه و از بین رفتن آن می‌شود. اما خشکی کشیدن گیاه و کمبود آب نیز موجب می‌شود که برگها به دلیل از دست دادن آب حالت کروی خود را از دست بدهند و چروکیده شوند. آبیاری را در طی ماه های زمستان کاهش دهید.

نور: مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب را نیاز دارد.اگر قرار است نور مستقیم افتاب به آن بتابد نور صبح ترجیح داده می شود اما به هر حال تابش شدید نور آفتاب موجب سوختن برگها می‌شود. همچنین در مکانهای تاریک و بدون نور می‌توان از لامپهای مهتابی برای نوردهی به این گیاه استفاده کرد که البته در این صورت باید فاصله گیاه 30-15 سانتیمتر از لامپ باشد و مدت زمان نور دهی نیز 16-12 ساعت مورد نیاز است.

دما: از بهار تا پاییز دمای 27-21 درجه سانتیگرار برای این گیاه مناسب است. در طی زمستان و برای طی شدن دوره استراحت زمستانه گیاه را در محیطی با دمای  16-13 درجه سانتیگراد نگهدارید اما مراقب باشید زیرا دمای زیر 7 درجه سانتیگراد ابتدا موجب ریزش برگها و سپس از بین رفتن تمامی گیاه خواهد شد. ریزش برگهای این گیاه در مکانهایی که در جریان کوران هوا (جلوی کولر و یا پنجره ای همیشه باز ) قرار دارد نیز ممکن است اتفاق افتد.

خاک: به خاکی سبک با زهکش سریع  نیاز دارد بنابراین استفاده از شن در مخلوط خاکی این گیاه توصیه می‌شود. به عنوان مثال می‌توان از ترکیب یک قسمت شن+سه قسمت خاکی که به عنوان خاک گلدانی به فروش می‌رسد (ترکیبی از خاک+خاک برگ+پرلایت است) استفاده کرد. به گفته برخی از پرورش دهندگان استفاده از پیت موس در ترکیب بستر کاشت این گیاه مانع از رشد مناسب آن می‌شود. برای کوددهی یکبار در بهار و مرتبه دوم در تابستان از کودهای محلول مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. کوددهی را اگر به دفعات بیشتر می‌خواهید انجام دهید امکان پذیر است اما باید کود را رقیق کرد. به عنوان مثال اگر می خواهید ماهی یک بار به گیاه کود دهید غلظت کود را به 30٪ کاهش دهید.

آفات و بیماری: حساسیت زیادی به بیماریها و افات از خود نشان نمی‌دهد. اما از بین حشرات شته (برای آشنایی بیشتر با شته اینجا را کلیک کنید) و شپشک آرد آلود (برای آشنایی بیشتر با شپشک آرد آلود اینجا را کلیک کنید )و شپشک قرمز دانه (از بدن شپشکهای ماده ، رنگ قرمز استخراج می‌کنند و به همین دلیل به این نام خوانده می‌شوند) ممکن است گاهی برای آن مشکلاتی را ایجاد کنند. این حشرات همگی از شیره گیاه تغذیه می‌کنند و موجب ضعف و کندی رشد، زرد شدن برگسار و ریزش آنها می‌شوند که برای مبارزه باید از سموم سیستمیک (سمومی که وارد شیره گیاهی و در نهایت بدن آفات می‌شوند) استفاده کرد. پوسیدگی ساقه و ریشه مهمترین بیماری این گیاه است که در اثر آبیاری بیش از اندازه و سنگین بودن خاک و نامناسب بودن زهکش بوجود می‌آید.

تکثیر: قلمه یکی از راه‌های تکثیر این گیاه است که می‌توان در بهار یا تابستنان  از ساقه‌های گیاه قلمه‌هایی به طول 10 سانتیمتر تهیه کرد و آن را در بستر کاشتی سبک که همواره مرطوب نگهداشته می شود کاشت طوری که برگها نیز تقریبا پوشانده شوند. ریشه ها از ناحیه اتصال برگها به ساقه بوجود خواهند آمد. توجه کنید که قلمه های این گیاه در آب هم ریشه می‌دهد اما زمانی که این قلمه‌ها به بستر خاکی منتقل می‌شوند عملکرد خوبی به دلیل کیفیت نامناسب ریشه هایشان نخواهند داشت. خوابانیدن راه دیگر تکثیر این گیاه است. فقط کافی است قسمتی از یک ساقه را همانطور که به گیاه مادری وصل است در همان گلدان و یا در گلدانی که در نزدیکی گلدان اصلی قرار گرفته است، در خاک قرار داد به نحوی که برگها تقریبا پوشانده شوند. از قسمتهای مختلف ساقه کاشته شده به تدریج ریشه شکل می گیرد و بعد از مدتی می‌توان ساقه را به عنوان گیاهی مستقل از گیاه مادر جدا کرد و در گلدان جدا گانه کاشت.

هرس: بعد از چند سال ساقه های این گیاه بسیار بلند می‌شوند که می‌توان برای حفظ ظاهر گیاه ساقه های بسیار بلند را کوتاه کرد و از قطعات جدا شده در تکثیر گیاه استفاده کرد.

 تذکر: گیاه دیگری از همین خانواده با نام علمی Senecio radicans وجود دارد که از نظر ساقه ها شبی گیاه رشته تسبیحی است اما برگها حالتی کشیده و منحنی شبیه به میوه موز البته به رنگ سبز هستند و به همین دلیل آنرا در زبان انگلیسی با نام گیاه رشته موزی String od Bananas می‌نامند. نیازهای محیطی آن شبیه گیاه دانه تسبیح می‌باشد. مشخصات عمده این گیاه که تصویر آنرا در سمت راست و پایین صفحه مشاهده می‌کنید عبارت است از: طول ساقه آن 30-15 سانتیمتر، طول برگ 3-2 سانتمتر، گلها کوچک و  سفید رنگ  با عطری همانند دارچین که در اواخر زمستان یا اوایل بهار شکوفا می‌شوند.

تصویر فوق سمت راست گیاه رشته موزی و تصویر سمت چپ رشته تسبیحی

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Senecio_rowleyanus

http://www.balconycontainergardening.com/index.php/plants/223-grow-care-string-of-beads

http://www.guide-to-houseplants.com/string-of-pearls-plant.html

http://homeguides.sfgate.com/care-string-pearls-plant-22299.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Senecio_radicans

/ 4 نظر / 885 بازدید
محمد

خیلی زیباست امیدوارم بتونم روزی توی کلکسیون گیاهی خونم داشته باشمش

.

خیلی ممنون از معرفی این گیاه زیبا من چند وقتی هست که یه گلدون کوچولو ازش دارم

سهیلا

سلام چند وقتی این گل دوست داشتنی دارم رشد خوبی هم داشته ولی امروز متاسفانه متوجه شدم ریشه هاش دارن خراب میشن ولی ساقه هایش سالم بنظرمیرسن خواهشا راهنمایی کنید

گلدوست

سلام.من یه دونه از این دانه تسبیحی ها داشتم تو اتاقم نگه می داشتمش.وقتی خاکش خشک میشد،آبش میدادم.ولی خیلی زود بعد از چند هفته خراب شد و از ریشه خشکید:( می خوام دوباره بخرمش ولی میترسم دوباره خراب شه.چیکار کنم؟