معرفی گیاه- گل ستاره ای Cosmos

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

البته گلهای این گیاه متشکل از دو نوع گلچه است. گلچه های شعاعی که قسمت رنگین گل است و جلب توجه می کند و گلچه های لوله ای که در قسمت مرکزی گل قرار گرفته اند . امروزه ارقام متنوعی از این گیاه وجود دارد که حاصل برنامه های اصلاح نژاد و دو رگه گیری هستند که از برخی از گونه های این گیاهان بدست آمده اند که در بین این ارقام، نمونه هایی با تعداد گلبرگهای بیشتر (بر خلاف نمونه های قبلی که فقط یک ردیف گلبرگ دارند) نیز وجود دارند. دوران گلدهی این گیاه از اوایل تابستان تا زمان فرارسیدن سرما و از بین رفتن گیاه به دلیل سرما است.

تصویر فوق: برگهای گونه Cosmos sulphureus برگهای مابقی گونه ها نیز کم و بیش مشابه این نمونه هستند.

تصویر فوق: ساقه های این گیاهان علفی است.

تصویر فوق: نمایی دیگر از ظاهر برگسار این گیاه در گونه Cosmos bipinnatus

تصویر فوق: غنچه گل Cosmos bipinnatus

همانطور که اشاره کردم در حدود 26-20 گونه مختلف از این گیاه شناسایی شده است که برخی از معروفترین آنان عبارتند از :

Cosmos atrosanguineus یا ستاره ای شکلاتی Chocolate Cosmose  که 60-40 سانتیمتر ارتفاع دارد و به دلیل دارا بودن ریشه های گوشتی گیاهی چندساله محسوب می شود. برگها 15-7 سانتیمتر هستند و برگچه ها 5-2 سانت طول دارند . قطر گلها 4.5-3 سانتیمتر است و رنگ آنان  قرمز تیره  و یا قرمز- قهوه‌ای می باشد و تا حدودی عطری همانند شکلات دارد . به سرما حساس است و بهتر است که ریشه های گوشتی آن در طی فصل سرما از خاک بیرون آورده شوند و در مکانی به دور از سرمای شدید محافظت شوند.

تصاویر فوق: گلها و ریشه های گوشتی گونه Cosmos atrosanguineus

Cosmos bipinnatus یا ستاره ای باغی Garden cosmos و آستر مکزیکی Mexican aster گیاهی یکساله به ارتفاع 60 سانتیمتر تا 120 سانتیمتر و گلهای آن اکثر سفید و یا در طیفهای مختلفی از رنگهای  سفید  صورتی، بنفش و قرمز با مرکزی زرد رنگ هستند و حدود 8 سانتیمتر قطر دارند . به دلیل اینکه بعد از گلدهی قسمتهای سر گیاه سنگین و به سمت پایین خم می شود بنابراین این گیاه را باید به شکل گروهی کاشت تا این مشکل به وجود نیاید. بذرهای این گیاه هر ساله در پای گیاه ریخته می شود و خود به خود سبز می کند بنابراین با یک بار کاشت این گیاه می توان چندین سال متمادی از این گیاه را در همان مکان داشت.

تصویر فوق: نمونه ای از گونه Cosmos bipinnatus

Cosmos caudatus حدود 2 متر می تواند رشد کند و گلهایی به رنگهای بنفش صورتی زرد و سفید دارد گلهای این گیاه مصرف خوراکی دارد و در آسیای جنوب شرقی با نام محلی ulam raja یعنی پادشاه سالاد King of salads خوانده می شود.

تصویر فوق: نمونه زرد رنگ و پر گلبرگ Cosmos caudatus

Cosmos sulphureus با نام ستاره ای سولفوری Sulfur cosmos و یا  ستاره ای زرد رنگ Yellow Cosmos شناخته می شود که گیاهی یکساله اما تا حدودی مقاوم به سرما است . ارتفاع این گیاه از 30 سانتیمتر تا 120 سانتیمتر متغیر است و به دلیل رنگ درخشنده گلهایش مورد توجه قرار گرفته است. همچنین این گیاه مقاومت نسبتا خوبی در برابر خشکی خاک دارد بذر این گیاه نیز در پای گیاه می ریزد و هر ساله در می آید.

تصویر فوق: نمونه ای از گونه Cosmos sulphureus

توجه : قبلا پستی در وبلاگ پستی برای معرفی گیاه کرئوپسیس قرار داده بودم . در این پست اشاره کردم که اگرچه کرئوپسیس را شاه اشرفی و گاهی ستاره ای می خوانیم اما گیاهان دیگری نیز وجود دارند که به دلیل شباهت گلهایشان به ستاره ، ستاره ای خوانده می شوند . این گیاهان با کرئوپسیس اگرچه هم خانواده هستند و همگی در خانواده Asteraceae قرار میگیرند اما از نظر طبقه بندی در عمل گیاهشناسی ، جنس این گیاهان با هم متفاوت است . گیاه کرئوپسیس به جنس coreopsis تعلق دارد در حالیکه گیاهی که در این پست معرفی کردم به جنس Cosmos تعلق دارد. تمامی این گیاهان از نظر نیازهای محیطی بسیار به هم شبیه هستند اما به هر حال تنوع رنگ در گلهای ستاره ای که در این پست با آنها آشنا می شوید بیشتر از گیاهان کرئوپسیس است.

نیازهای محیطی

آبیاری: سعی کنید زمانی که سطح خاک رطوبت خود را از دست داد این گیاه را آبیاری کنید. آبیاری منظم موجب افزایش گلدهی گیاه خواهد شد. البته برخی از گونه ها همانند Cosmos sulphureus در برابر خشکی خاک مقاومت خوبی نشان می دهند اما به هر حال وجود رطوبت مناسب در خاک به گلدهی بهتر این گیاه کمک می کند. به آبیاری بیش  از اندازه و رطوبت همیشگی خاک حساس است و بیماریهای قارچی شیوع می یابند و احتمال پوسیدگی و از بین رفتن تمامی ساقه گیاه نیز وجود دارد .

نور: این گیاهان به نور کامل نیاز دارند تا بتوانند بهترین رشد و گلدهی را انجام دهند البته سایه را نیز تا حدودی تحمل میکنند اما بهتر است که سایه در عصر هنگام باشد و این گیاه از صبح تا حدود عصر از نور مستقیم آفتاب بهرمند گردد.در صورتیکه قصد نگهداری این گیاهان را در داخل گلدان و در درون خانه دارید ، گلدان را در کنار پنجره های جنوبی و یا شرقی قرار دهید.

دما: این گیاهان با گرمترین روزهای تابستان مشکلی ندارند البته اگر در منطقه ای با گرمای شدید هوا زندگی می کنید بهتر است که گیاه را در مکانی بکارید که در هنگام عصر از مقداری سایه برخورد دار باشد. همچنین این گیاهان زمانی که دمای هوا به صفر درجه می رسد از بین خواهند رفت.

خاک: نسبت به خاک سختگیر نیست و در خاکهای فقیر نیز رشد نسبتا خوبی دارد اما خاک باید زهکش مناسب داشته باشد. مثلا می توان از خاک برگ ،  کوکوپیت ، شن و پیت موس در مخلوطهای خاکی استفاده کرد تا زهکش مناسب ایجاد شود. اگر قصد کاشت این گیاه را در گلدان دارید باید گلدانی با قطر حداقل 15 سانیتمتر انتخاب کنید. در طی فصل رشد از کودهای کامل البته با یک چهار غلظت معمول می توان استفاده کرد. استفاده کود بیش از این مقدار می تواند منجر به رشد بیش از اندازه برگها و عدم گلدهی گیاه شود.

تکثیر : این گیاه به آسانی از طریق بذر تکثیر می شود. در محیطی محافظت شده و 6-4 هفته قبل از آخرین یخبندان بهاره اقدام به کاشت بذرها کنید. اگر هم تمایل دارید تا در فضای آزاد بذرها را بکارید معمولا از نیمه های فصل بهار که خاک به خوبی گرم شده است می توانید این عمل را انجام دهید. عمق کاشت بذرها کمتر از  0.5 سانتیمتر و در حدود 3 میلیمتر است  است . بذرها را میتوان در محیطی سبک همانند خاک برگ و یا مخلوط کوکوپیت + پرلایت و یا محیط های سبک مشابه کاشت . دمای مناسب 25-18 درجه است و حدود 21-7 رو زطول میکشد تا بذرها جوانه بزنند. در این فاصله زمانی بهتر است که با عمل افشانه و غبارپاشی آب به بذرها آب داد تا در اثر فشار جریان آب جابجا نشوند اما زمانی که بذرها سبز کردند و به دلیل حساسیت گیاهان جوان به بیماری های قارچی دیگر عمل غبارپاشی آب را انجام ندهید و به شکل معمول این گیاهان جوان را آبیاری کنید . حدود 60-50 روز بعد از جوانه زنی به گلدهی می رسند. تقسیم بوته ( ریشه های گوشتی)  گونه Cosmos atrosanguineus راه دیگر تکثیر این نمونه است. البته این روش به دلیل دارا بودن ریشه های گوشتی و چند ساله مختص این گونه از گلهای ستاره ای است.

 

تصویر فوق: بذرهای رسیده بر روی گیاه

تصویر فوق: گیاه روییده از بذر

تصویر فوق: جابجایی گیاهان جوان به گلدانهایی بزرگتر

آفات و بیماری: از آفات شایع این گیاه می توان به شته اشاره کرد که بخصوص به نواحی جوان و غنچه های گل حمله می کند که در این صورت از سموم آفت کش باید استفاده کرد. از بیماری ها نیز به سفیدک پودری ، کپک خاکستری و شانکر ساقه نام برد که همگی جز بیماری های قارچی هستند . کاشت این گیاه در مکانهای کم نور و همچنین خیس شدن پی در پی برگها در هنگام آبیاری احتمال شیوع این بیماری ها را افزایش می دهد.

هرس: برای افزایش طول مدت گلدهی بهتر است که گلهای پژمرده به شکل منظم از گیاه جدا شوند. همچنین در میانه فصل می توان با کوتاه کردن ساقه هایی که بیش از اندازه بلند شده اند ، رشد ساقه های جانبی را تا حدودی تحریک کرد. این ساقه ها نیز گل تولید می کنند و به دوران گلدهی گیاه افزوده می‌شود.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmos_(plant)

http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmos_atrosanguineus

http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmos_bipinnatus

http://apps.rhs.org.uk/plantselector/plant?plantid=558

http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmos_caudatus

http://www.almanac.com/plant/cosmos

http://www.thompson-morgan.com/flowers/flower-seeds/cosmos-seeds

http://www.ehow.com/info_8678472_types-cosmos.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmos_sulphureus

http://www.thompson-morgan.com/cosmos-article

http://www.ehow.com/how_6745_grow-cosmos.html

http://www.ehow.com/how_12099979_grow-cosmos-container.html

http://www.freegardeningplants.com/cosmos.html

http://whatcom.wsu.edu/ag/homehort/plant/cosmos.htm

#b>http://davesgarden.com/guides/pf/go/29/#b

http://www.ehow.com/info_8158354_minimum-temperatures-cosmos-flowers.html

http://homeguides.sfgate.com/ways-plant-cosmos-seeds-indoors-46417.html

http://aggie-horticulture.tamu.edu/archives/parsons/flowers/cosmos/cosmos.html

/ 9 نظر / 313 بازدید
مرجان

[گل]

امین

سلام واقعا خسته نباشید ممنون ازپستهای جدید سریع وجذابتون

فروغ

سلام ممنون از این همه تلاش و جدیت. شاد و سربلند باشید [قلب][گل][گل]

مجتبی شیرازی

دست خانوم مهندس رشیدی درد نکنه که به دوستان مجانی اطلاع رسانی میکنند گل خیلی زیبایی هست تنوع رنگ خوبی دارند [قلب]

خانه سبز ما

آرزو می کنم هیچ راه نجاتی نداشته باشی وقتی غرق خوشبختی هستید[گل][گل][گل]

نسیم

خیلی زیبا بودن مرسی[گل]

کامران

سلام خانم آزاده عزیز مطالبتان یکی از یکی دیگه قشنگتر و مفید[گل] این چند روز که شمال بودم خونه یکی از دوستان بودم. خونشان پر از گل و گیاه بود چند تا گل بود که اینجا خونده بودم وقتی براشون اطلاعاتی که از اون گل براشون میگفتم تعجب میکردند از کجا اینها را میدونم ولی انصافا گفتم از وبلگ یکی از دوستان یاد گرفتم.[لبخند] ممنونم و دست گلتان درد نکنه[دست][گل][گل][گل][گل][گل]