معرفی گیاه - گل عنکبوتی Spider Flower

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

 این گونه یعنی Cleome hassleriana گیاهی یکساله  و بومی کشورهایی مانند آرژانتین، پروگوئه، اروگوئه و نواحی جنوبی برزیل است.  در انتهای ساقه گل نسبتا بلند آن، مجموعه‌ای از گلهای سفید، صورتی و یا بنفش رنگ جلب توجه می کند. بلندی ساقه گل در برخی انواع این گیاهان حتی می تواند به حدود 180 سانتیمتر برسد . البته جالب اینجا است که گلدهی آن زمانی که حدود 30 سانتیمتر طول دارد شروع می شود  و تا زمانی که ارتفاع ساقه گل به طول حدود 150 سانتیمتر می رسد گلدهی ادامه دارد که در این زمان به انتهای فصل رویش می رسد و به دلیل سرمای هوا از بین می رود. گلها به شکل مجموعه در انتهای ساقه گل به وجود میآیند و ابتدا گلهای موجود در قسمت پایین این مجموعه شروع به شکفتن می کنند . زمان شکوفایی گلها در اواخر بهار و اوایل تابستان است و تا زمان اولین سرمای پاییزی گلدهی را ادامه می دهد.هر گل چهار عدد گلبرگ و پرچمهایی ظریف و بلند به  طول حدود 7-5  دارند و به همین دلیل و شباهت به دست و پای بلند عنکبوت ، گل عنکبوتی خوانده می شوند. هر برگ این گیاه حدود 12 سانتیمتر طول و 4 سانتیمتر عرض دارد .گلها و برگهای این گیاه معطر هستند و پروانه ها را به سمت خود جلب می کنند. توجه کنید که این گیاه به دلیل داشتن خار و نواحی تیز می تواند به دست شما آسیب وارد کند بنابراین در هنگام رسیدگی به آنان دستکش را فراموش نکنید. این گیاه در زبان انگلیسی Spider flower و گاهی spider plant خوانده می شود.

تصویر فوق: بر روی ساقه این گیاه خارهای نسبتا تیز وجود دارد.

تصویر فوق: نمایی از برگ بالغ این گیاه

تصویر فوق: ساقه گل این گیاه از زمانی که کوتاه است شروع به گلدهی می کند و گلدهی با بلند شدن ساقه ادامه می یابد.

تصویر فوق: گلبرگهای گل به همراه پرچمهای بلند آن

توجه : یکی از نامهای انگلیسی گیاه گندمی(سجافی ) نیز Spider plant است که نباید آنرا با این گیاه اشتباه بگیریم.

توجه: گیاهی دیگر  با نام علمی Grevillea وجود دارد که یکی از نامهای انگلیسی آن نیز به دلیل شکل خاص گلهایش Spider flower است.

شرایط محیطی

آبیاری: اگرچه این گیاه (البته گیاهان بالغ ) تا حدودی خشکی را تحمل می کند اما اجرای برنامه منظم آبیاری به منظور عدم خشکی کشیدن گیاه بخصوص در زمانی که هوا گرم است به تداوم گلدهی این گیاه و شادابی این گیاه کمک می کند. بنابراین زمانی که سطح خاک گیاه تا حدودی خشکی خود را از دست داد نسبت به آبیاری اقدام کنید. ماندگاری آب در خاک و یا فواصل کم آبیاری از جمله دلایل زرد شدن برگهای پایینی گیاه و در موارد شدیدتر پژمردگی گیاه خواهد شد.

نور: مکانی آفتابی را ترجیح می دهد البته اگر در مکانی با تابستان گرم زندگی می کنید بهتر است گیاه را در مکانی بکارید که در بعد از ظهر از سایه برخوردار باشد. اما وجود سایه بیش از اندازه موجب کوچک شدن برگها، عدم استحکام ساقه ، تولید گلهای ریز و یا عدم گلدهی می شود.

دما: این گیاه گرمای تابستان را التبه به شرط آبیاری خوب و مناسب و همچنین مهیا بودن سایه در بعد از ظهر می تواند تا حدود 35 درجه نیز تحمل کند. اما مشکل آن وزش باد در طی فصل گرما  است زیرا ساقه هایی بلند دارد که امکان شکستن آنان به دلیل وزش باد وجود دارد. بنابراین در مکانی بکارید که از چنین بادهایی در امان باشد .با فرارسیدن فصل پاییز و رسیدن دمای هوا به حدود 16 درجه به پایین برگهای گیاه از قسمت پایین ساقه شروع به زرد شدن ریزش می‌کنند و با اولین یخزدگی ملایم در انتهای پاییز از بین می رود.

خاک: به خاکی با بافت متوسط نیاز دارد و وجود مواد ارگانیک همانند خاک برگ و یا کود پوسیده دامی به رشد این گیاه کمک می کند بنابراین زمانی که قصد کاشتن این گیاه در باغچه را دارید ، خاک باغچه را با خاک برگ و یا کود بسیار پوسیده دامی به نسبت مساوی( یعنی یک قسمت خاک +یک قسمت خاک برگ و یا یک قسمت خاک+یک قسمت کود پوسیده دامی) به خوبی مخلوط کنید. کوددهی اگر خاک به خوبی آماده شده باشد چندان لازم نیست اما می توان از کودی کامل هر 8-6 هفته یکبار استفاده کرد. هنگام کاشت این گیاهان در باغچه فاصله حدود 90 سانتیمتری را بین هر دو گیاه در نظر بگیرید.

تکثیر: کاشت بذر اصلی ترین راه تکثیر این گیاه است . بذرها را می توان حدود 6-4 هفته قبل از اتمام زمستان و در محیطی محافظت شده همانند اتاقهای درون منزل و یا گلخانه کاشت کرد و یا اینکه بعد از فرارسیدن بهار و رفع خطر آخرین یخبندان بهاره، به شکل مستقیم در باغچه کاشت. در مناطقی که  حداقل دمای هوا در طیف بین 10 درجه الی 12- درجه سانتیگراد است، بذرهای گیاه که در پای  گیاه در طی فصل رشد می ریزند، در طی زمستان زنده می مانند و با آمدن بهار و گرم شدن هوا خود به خود جوانه می زنند اما اگر هوا در طی زمستان سردتر از این حد باشد می بایست زمانی که هوا گرم شد، خودمان نسبت به کاشت مجدد بذرها اقدام کنیم چون بذرها در سرمای یاد شده از بین می روند یا جوانه زنی خوبی نخواهند داشت. اگر خودتان مایل هستید که بذرهای گیاه را جمع کنید قبل از اینکه پوشش محفظه بذرها شکاف بردارد و بذرها را آزاد کند نسبت به جمع آوری آنان اقدام کنید. اگر قبل از کاشت بذرها حدود 5 روز آنها را در دمای 5-4 درجه قرار دهیم، نتابج بهتری در جوانه زنی آنان بدست می‌آید. سپس بذرها را بر روی سطح بستر کاشت پخش می کنیم. برای کاشت نیز می توان از خاک برگ و یا کوکوپیت +پرلایت و یا هر مخلوط سبکی که زهکش خوبی دارد استفاده کرد. پوشاندن بذرها نیاز نیست و کافی است که با کف دست بر روی دستها به ملایمت فشار وارد کنیم تا کمی به درون خاک فرو روند. دمای مورد نیاز برای جوانه زنی بذر حداقل حدود 21 درجه است و حدود دو هفته طول می کشد تا بذرها جوانه بزنند. زمانی گیاهان جوان را به محیط بیرون انتقال دهید که حداقل دمای شبانه بالای 6 درجه سانتیگراد باشد.

تصویر فوق: محفظه بذرها و بذرهای گیاه

تصویر فوق: گیاهان جوان حاصل از بذر.

بیماری ها و آفات : بیماری و یا آفت جدی و خاصی این گیاه را تهدید نمی کند . اما گاهی شته ها، کنه تارعنکبوتی و یا مگس سفید مشاهده می شوند و از بین بیماری ها نیز می توان به دو بیماری قارچی زنگ و سفیدک پودری بخصوص در مواقعی که مکان کاشت از سایه بیش از اندازه برخودار است و برگها در طی آبیاری خیس و مرطوب می شوند اشاره کرد.

 

منابع:

http://www.ask.com/explore/growing-and-caring-cleome-spider-flower

http://home.howstuffworks.com/define-cleome-spider-flower.htm

http://www.ufpe.br/agencia/components/com_e/e.php?a=ded007info_8032142_plant-spider-flowers.html

http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=a572

http://www.floridata.com/ref/c/cleo_has.cfm

http://homeguides.sfgate.com/plant-cleome-seeds-40727.html

http://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/annual/spider-flower/

http://en.wikipedia.org/wiki/Cleome

/ 9 نظر / 650 بازدید
الهام

سلام من این گل رواولین بار دریا کنار دیدم !خیلی شگفت زده شده بودم بی اختیار رفتم سراغش و شروع کردم به جمع آوری بذرش وقتی دستم خورد به کپسول بذرش خیلی جالب و سریع خودش باز می شد و بذر ها رو می ریخت بیرون!خیلی بامزه بود اسمش رو نمی دونستم ولی خیلی دوست داشتم بکارمش و سبزش کنم رنگ سفید و صورتیش بود ولی صورتیش قشنگ تره!خیلی دوست داشتنیه!مخصوصا که کلی خاطره خوش از شمال رو یادم میاره!یکی دیگه از زیباییهای اونجا بوته های تاج خروس سه رنگ بود که در بولوارها خود نمایی می کرد و چهره بسیار زیبایی به شهر داده بود امید وارم در آینده نزدیک راجع به تاج خروس سه رنگ هم برامون بگید. ممنون که لطف کردید و ای گل زیبا را به همه دوستان معرفی کردید.راستی تیغاش مثه کاکتوس تو دست می ره !باید مواظب تیغاش باشید!ممنون از لطفتون آزاده جون[دست] عالی بود[دست]

مجتبی

سلام به نظرتون این بذر واقعا وجود خارجی داره؟ http://forum.persiantools.com/threads/%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B0%D8%B1-%DA%AF%D9%84-%D8%B1%D8%B2-%D8%B2%DB%8C%D8%A8%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%D9%86%DA%AF%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C.519946/ آیا اعتمادی بهش هست؟

مرجان

[گل]

فروغ

چقدر جالب. من امسال تو شمال عکسی از یک گل قشنگ گرفتم که اسمشو نمیدونستم و امروز فهمیدم گل عنکبوتی بوده [چشمک] خیلی خوشحال شدم که فهمیدم. ممنون از معرفیش [گل] http://upload7.ir/imgs/2014-02/43034999313501586773.jpg

فروغ

خواهش میکنم اختیار دارید، وای منم خیلی خوشحال شدم که این عکس را در مطالب وبلاگتون دیدم باعث افتخاره منه [گل][قلب][لبخند]

مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی خسته نباشید که همیشه وبلاگ را به روز میکنید و به اطلاعات مردم میافزایید [قلب]

انسان

[دست][دست]عالیییییییییییییییییییییییییی.....موفق باشید...[گل]

سایان

سلام د رمورد نام این دو گیاه اطلاعی دارید ؟ ممنون میشم اگر راهنمایی کنید . http://upload7.ir/imgs/2014-04/04148953226980521225.jpg

تارا

سلام آزاده جون دستت درد نکنه ،خسته نباشی مطالب مفید و کامل هستند بخصوص از تصاویر واضح استفاده کردی.در مورد گل عنکبوتی ،من یه بسته بذر این گل رو خریدم که همین عکس روی بسته هست ولی با نام چلچراغی نمیدونم به این اسم هم گفته میشه یا نه ؟ ممنون میشم جواب بدین.