معرفی گیاه - کاکتوس قسمت دوم

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری نفرمایید. متشکرم.

به این سیستم طبقه بندی، رده بندی نیز گفته می شود. بر اساس علم رده بندی می‌توان یک گیاه را شناسایی کرد، تشخیص داد و حتی نامگذاری کرد. هر گونه (species)گیاهی در واقع عضوی از یک جنس (genus) است و هر جنس یک قبیله (tribe)، هر قبیله به یک خانواده (تیره) (Family)و هر خانواده  به یک راسته (Order)و هر راسته به یک رده (Class)و هر رده به شاخه ای خاص (Division) و تمامی شاخه ها با یک سلسله (kingdom) تعلق دارد.شاید برای دوستانی که در رشته های کشاورزی یا گیاه شناسی تحصیل نکرده اند این مسئله کمی پیچیده باشد اما عنوان کردن آن به دلیل آشنایی بیشتر با برخی از واژه ها لازم بود.

همانطور که اشاره شد برای خانواده کاکتوسها ، چهار زیرخانواده (Sub-family) در نظر گرفته شد تا رده بندی آنان به شکل دقیقتری صورت گیرد. در این قسمت اولین زیرخانواده معرفی می شود و سعی کرده ام  برای آشنایی بیشتر خوانندگان تصاویر گونه های مختلف که در این زیر خانواده قرار می گیرند را نیز بگذارم تا شناسایی انواع مختلف کاکتوسها کمی آسانتر شود.همچنین مطالب مربوط به سایر زیرخانواده های گیاهان کاکتوس و طرز نگهداری و پیوند زنی آنان در پستهای بعدی نوشته خواهد شد.

زیرخانواده Pereskioideae

تنها جنسی که در این زیر خانواده قرار دارد جنس پرسکیه Pereskia است که به افتخار گیاه شناسی فرانسوی با نام Nicolas-claude de peiresc که در قرن 16 زندگی می کرد نامگذاری شد و در حدود 17 گونه دارد که اکثرا بومی نواحی بین دو کشور مکزیک و برزیل هستند.  این کاکتوسها گیاهانی شبیه درختچه یا درخت با برگهای حقیقی هستند  و به دلیل داشتن برگهایی که شبیه سایر درختان بخصوص درختان مرکبات است کاکتوسهای برگدار The leafy cactus خوانده می شوند. از دیگر نامهای این نوع از کاکتوس می توان به Lemon vine و Rose cacti (پریسکیای گل درشت) اشاره کرد.   فتوسنتز (غذاسازی) در این نوع کاکتوسها علاوه بر شب هنگام (همانند دیگر کاکتوسها) در طی روز (همانند سایر گیاهان درختی و درختچه ای) و در روشنایی خورشید نیز انجام می گیرد. کاکتوسهای پرسکیا بین 7-2 متر طول دارند که البته نمونه هایی از آنان به طول 10 متر نیز یافت شده اند. برخی نیز مانند Pereskia aculeata همانند گیاهان پیچ است که ساقه های آن 10-3 متر طول می یابد. ریشه های این گیاهان گاهی ضخیم و غده مانند است. بسیاری از این کاکتوسها همیشه سبز نیستند و در فصل رکود برگهای خود را از دست می دهند. برگها نیز می توانند 20-2 سانتیمتر طول داشته باشند. برخی از انواع این کاکتوسها بدون تیغ هستند اما در انواعی که تیغ دارند،  تیغها به طول 2-12 سانتیمتر هستند که حداکثر تا 8 عدد بر روی شاخه های جوان و به تعداد 40-15 عدد بر روی تنه اصلی یافت می شوند. حتی برخی از نمونه ها وجود دارند که تا 120 عدد بر روی تنه اصلی خود تیغ دارند. گلها به تعداد 15-2 عدد و به قطر 8-2 سانتیمتر به رنگهای صورتی، قرمز، ارغوانی و گیاهی نارنجی ، زرد ، سفید و کرم رنگ شکوفا می شوند و گاهی منظره ای بسیار زیبا و تحسین برانگیز بوجود می آورند. بر اساس موطن این کاکتوسها می توان آنان را در دو گروه قرار داد. گروه اول نمونه هایی هستند که بومی نواحی اطراف خلیج مکزیک و  گروه دوم نمونه هایی هستند که بومی نواحی شرق برزیل و حاشیه جنوبی آمازون می باشند.

از گونه هایی که به گروه اول تعلق دارند می توان به این موارد اشاره کرد.(توجه داشته باشید که حرف انگلیسی P در ابتدای نام هر یک از این گیاهان مخفف لغت Pereskia  می باشد.)

P. aureifloraP. Bleo , P. Guamacho , P. Lychnidiflora , P. Marcanoi , P. Portulacifolia , P. Quisqueyana , P. Zinniiflora

 

از گونه هایی که به گروه دوم تعلق دارند می توان به این موارد اشاره کرد.

P. aculeata , P. Bahiensis , P. diaz-romeroana , P. Grandifolia , P. Horrida , P. Nemorosa , P. Sacharosa , P. Stenantha , P. weberiana

 

منابع:

http://hss.ulb.uni-bonn.de/2011/2703/2703-1.pdf

www.plantsystematics.org/taxpage/0/genus/Pereskia.html

http://toptropicals.com 

http://cactiguide.com

http://davesgarden.com/

 

 

/ 2 نظر / 96 بازدید
بهبهانی

عالی بود.روشهای تکثیر و نگهداری کی توضیح می دهید؟

ماسح

[گل]