محیط پیرامون ما - گیاهان خانگی سمی poisnous house plants

آلوئه وراAloe barbadensis: اگرچه این گیاه به خوبی هوا را تصفیه می‌کند و به دلیل داشتن برخی از مواد در دو صنعت غذایی و آرایشی طرفداران بسیاری دارد اما از طرفی شیره این گیاه به دلیل داشتن ماده Aloin  می‌تواند مشکلات پوستی ایجاد کند به همین دلیل از سال 2003 سازمان دارو و غذای آمریکا دستور حذف این ماده را در زمان روند تهیه مواد غذایی و آرایشی از این گیاه را صادر کرد.

آزالیا Rhododendron sp.:تمامی قسمتها به دلیل وجود ماده Andromedotoxin سمی است.

آماریلیسAmaryllis sp: پیازهای این گیاه حاوی سم Lycorin است که در صورت مصرف می تواند اسهال، تهوع و استفراغ را ایجاد می‌کند.

تصاویر از راست به چپ: آلوئه ورا، آزالیا، آماریلیس

ادریسیHydrangea macrophylla :برگها و  غنچه‌های گیاه به دلیل وجود Hydragin سمی هستند و مسومیت زمانی اتفاق می‌افتد که گلها خورده شوند که در این صورت تهوع،‌ درد شکم، مشکل تنفسی ، بی حالی و کما اتفاق می‌افتد.

گل نیلوفر Ipomoea : این گیاه دارای آلکالوئیدهای سمی است که در صورت مصرف قسمتهای مختلف این گیاه علائمی همچون توهم، اتساع مردمک، استفراغ، اسهال، خوابآلودگی بیحسی اندامها، سردرد و سفتی عضلات را به همراه خواهد داشت.

افربیاEuphorbia milii : شیره این گیاه به دلیل داشتن 5-deoxyingenol سمی است و در اثر مصرف آن یا برخورد شیره با پوست علائمی همچون دردهای شکمی، سوزش دهان یا گلو و استفراغ و مشکلات پوستی ایجاد می‌شود.

تصاویر از راست به چپ: ادریسی، پیچک نیلوفر، ادریسی

بنت القنسول Euphorbia pulcherrima:شیره ، ساقه و برگهای گیاه سمی است و اگر خورده شوند تهوع ایجاد می‌کنند. از برخورد شیره گیاه با چشم باید خودداری شود.

تاجریزی  Solanum pseudocapsicum: برگها و میوه‌های بالغ و نابالغ گیاه به دلیل ماده سولانین سمی هستند  و مصرف آنان منجر به دردهای شکمی، اسهال و استفراغ می‌شود.

 خورشیدیClivia miniata: ریشه این گیاه به دلیل Lycorin سمی است و البته مقادیر زیادی از آن باید خورده شود تا علاومی همچون غش، اسهال، فلج، ترشح بزاق و استفراغ بوجود آید.

تصاویر از راست به چپ: بنت‌القنسول، تاجریزی، خورشیدی

 داوودیChrysanthemum indicum:برخی از افراد در صورت تماس مداوم با برگها و گل این گیاه به دلیل وجود Arteglasin A دچار درماتیت تماسی می‌شوند که علائم آن عبارت است از قرمزی، تورم ، تاول و خارش پوست.

داتوره Datura innoxia:تمامی قسمتهای گیاه به دلیل داشتن موادی همچون Atropin,hyoscin و hyoscyamine حتی می‌تواند منجر به مرگ شود.

دیفن باخیاDieffenbachia sp. :تمامی قسمتهای گیاه به دلیل داشتن اگزالات کلسیم سمی است و مصرف ان موجب دردناک شدن عمل بلع و درد گلو می‌شود. عدم توانایی صحبت کردن نیز می تواند ایجاد شود که برای چند روز ادامه خواهد داشت. برخورد شیره گیاه با چشمان منجر به درد شدید و ورم چشم خواهد شد.

تصاویر از راست به چپ: داوودی، داتوره، دیفن باخیا

سیکلمن Cyclamen persicumپیازها و ریزوم این گیاه ماده سمی به نام Cyclamin A  دارد که می‌تواند منجر به اسهال شود.

فیلودندورنPhilodendron sp.: برگها و شیره این گیاه محتوی اکسالات کلسیم که اگر مصرف شود . در صورت تماس شیره این گیاه مشکلاتی همانند خارش و تورم پوست ایجاد می‌شود خوردن برگها نیز موجب سوختن و تورم دردناک لبها ، دهان ، زبان و گلو می‌گردد. در صورت مصرف بیش از اندازه تهوع و استفراغ روی می‌دهد.

عشقهHedera helix: برگهای این گیاه به دلیل داشتن موادی همانند falcarion, didehydrofalcarinol و hederasaponins و در صورت مصرف می‌تواند مشکلاتی همچون خارشهای پوستی، آسم تشنج، استفراغ ، فلج و حتی کما را ایجاد کند.

تصاویر از راست به چپ: سیکلمن، فیلودندرون، عشقه.

کروتونCodiaeum variegatum: ریشه، برگ، پوسته و شیره این گیاه به دلیل وجود deoxyingenol-5 سمی است و خوردن ریشه و پوسته آن دهان را می‌سوزاند. شیره موجب بروز اگزما در پوست می‌شود .

کالانکوئه Kalanchoe daigremontiana: برگها و ساقه گیاه به دلیل وجود ماده Daigremontianin سمی است . در حاشیه برگهای این گیاه جوانه‌های کوچکی وجود دارد که به راحتی از گیاه جدا می‌شوند و احتمال مصرف آن توسط کودکان و حیوانات خانگی زیاد است که مصرف آنان می‌تواند منجر به بروز مشکلات قلبی و حتی مرگ شود.

گوش فیلی(کالادیوم)Caladium hortulanum: تمامی قسمتهای این گیاه محتوی اگزالات کلسیم است و خوردن برگهای این گیاه منجر به سوزش شدید دهان و گلو می‌شود.

مونسترا Monstera deliciosa: این گیاه حاوی اگزالات کلسیم است. خوردن برگهای آن موجب انقباض در قسمت گلو که دردناک است و همچنین از دست دادن توانایی صحبت کردن می‌شود. میوه محتوی اسید اگزالیک فراوان است. بروز نوعی حساسیت پوستی به همراه ایجاد تاولهای آبدار در سطح پوست به همراه خارش شدید از دیگر عوارضی است که در اثر مصرف میوه این گیاه توسط برخی افراد گزارش شده است.

تصاویر از راست به چپ: کروتون، کالانکوئه، کالادیوم، مونسترا

منابع:

http://www.commonfloor.com/articles/indoor-plants-can-be-a-threat-to-children-and-pets-2501.html

http://www.everydayhealth.com/skin-and-beauty-pictures/rashes-caused-by-poisonous-plants.aspx#/slide-15

http://www.blankees.com

/ 3 نظر / 109 بازدید
حسین شاهمرادی

من مسوول فضای سبز شهرداری خوراسگان اصفهان هستم مطالب این سایت بسیار اموزنده و جامع بود برای شما وهمکاران محترمتان ارزوی سر بلندی دارم

م.عابدی

سایت خیلی خوبی دارید. خیلی استفاده کردم .یه سوال دارم - اگر یه گیاهی که هیچی ازش نمیدونم رو بخوام در بارش اطلاع بدست بیارم که مثلا اسمش چیه و .... از چه پایگاهی تو نت میتونم استفاده کنم ؟ میدونید یه گل جالب تو باغ پیدا کردم که هیچ جا ندیده بودم قبلا کسی هم اسمشو نمیدونه. ممنون میشم کمکم کنید . یعنی یه مرجعی وجود داره که تصاویر گیاهان رو داشته باشه تا بتونم این گیاه رو توش پیدا کنم ؟

تسنیم

سلام من یک گیاهی دارم که به اسم اشک مریم بهم دادند. شبیه این عکس کالانکوئه است که اینجاست ولی برگهایش ریزتر وبه سمت داخل برگشته است و ساقه اش هم بلند است. هر از گاه هم که برگش روی خاک بیفتد ریشه میکند و یک گیاه جدید درست میشود. نمیدونم دقیقا از این خانواده است یا کاکتوس است؟