معرفی آفات گیاهی-شپشک آردآلود mealybug

 

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

مشخصات

 گونه های مختلفی از این حشره وجود دارد که احتمال دارد هر یک با دیگری از نظر چگونگی طی شدن چرخه رشد ، اندازه حشرات در مراحل مختلف زندگی، زوائد و رشته های اطراف بدن، دوره تخمگذاری و ... متفاوت است . شپشک آردآلود مرکبات یکی از شایعترین انواع شپشک است که علاوه بر مرکبات گیاهان زینتی از جمله  سرخس، کاکتوس و دیگر گیاهان گوشتی، بنفشه آفریقایی، گل کاغذی، فوشیا، گل ساعت، گاردنیا، آفتابگردان، ارکیده فعالیت می‌کند. البته انواع دیگر شپشک نیز می‌توانند گیاهان زینتی را مورد حمله قرار دهند. بنابراین مشخصات این آفت به شکل عمومی  و کلی در ادامه آورده شده است.این حشره  هر دو جنس نر و ماده را دارد.

تصویر فوق: شپشکهای ماده ب- اندازه زوائد موجود در انتهای بدن حشره در گونه های مختلف شپشک آردآلود متفاوت است.

تصویر فوق: شپشک نر بالغ

ماده ها در مرحله نیمف (شفیره یا نیمف یکی از مراحل رشد و دگردیسی قبل از بلوغ حشرات است. مرحله نیمف مرحله قبل از شکل گیری حشره کامل است ) فعالیت خود و مصرف شیره گیاهی را آغاز می‌کنند. حشرات ماده  بیضی شکل به طول 3-1 میلیمتر بدون بال هستند اما توسط پاهایشان می‌توانند حرکت کنند و جابجا شوند. در اطراف بدن حشره چندین جفت رشته های کوتاه سفید رنگ مومی وجود دارد که ضخامت و بلندی برخی از آنان بخصوص آنهایی که در انتهای بدن حشره قرار گرفته اند متفاوت با دیگران است و ضخیم تر و طویل تر هستند. حشرات نر بالغ بالدارند و توانایی جابجایی بین گیاهان مختلف را دارند و به ندرت قابل مشاهده هستند. آفتی که به عنوان شپشک آردآلود بر روی گیاهان جلب توجه می‌کند در واقع نوع ماده ان است که از شیره قسمتهای مختلف گیاهان تغذیه می‌کنند ودر طی فعالیتشان، خود را به گیاه چسبانده و لایه ای از پوشش پودری به دور خود ترشخ می‌کنند که نقش حفاظت از آنان را بر عهده دارد. رنگ شپشکهای ماده سفید و گاهی صورتی و یا زرد است که البته بعد از پوشانده شدن با پوشش آردی همگی شبیه به یکدیگر می‌شوند حشرات نر بر خلاف حشرات ماده عمل کوتاهی دارند. شپشک آردالود در طی فعالیت خود عسلک که ماده ای چسبناک است تولید می‌کند . این ماده بسیار مورد علاقه مورچه ها است بنابراین مورچه ها برای ادامه مصرف این ماده از شپشکها به نحوی در برابر سایر حشرات شکارچی که می‌توانند از شپشکها تغذیه کنند محافظت می‌کنند.

چرخه زندگی و تولید مثل

همانطور که اشاره شد این نوع حشره هر دو نوع جنس نر و ماده را دارد . حشرات ماده بعد از جفتگیری با حشرات نر تخم می‌گذارند. تخم در بین ترشحات آرد مانند قرار می‌گیرد تا از آن در برابر شرایط نامساعد محافظت شود. در حدود 10 روز بعد از گداشته شدن تخم ، خزندگانی کوچک یا نیمف از ان خارج می‌شود که هر دو جنس نر و ماده در بین انان وجود دارد. نیمفها به قسمتهای مختلف گیاه راه می‌بایند و تا بالغ شدن حدود 8-4 هفته را در این مرحله طی می‌کنند. البته احتمال اینکه شپشک های ماده آردآلود به شکل کامل دگردیسی نکنند و در همان مرحله نیمف بیشترین آسیب را وارد ‌آورند وجود دارد. حشرات نر در طی زندگی خود از نظر شکل و ظاهر تغییرات اساسی می‌کنند  و تبدیل به حشرات بالدار می شوند.

خسارت

هیچ یک از قسمتهای گیاه از این آفات در امان نیست. بنابراین اگر گیاه شما علائمی از مشکلات رشد را نشان می‌دهد تمامی قسمتهای گیاه بخصوص نواحی اتصال برگها به شاخه یا شاخه ها با یکدیگر و همچنین زیر برگها را بررسی کنید. در ابتدا علائم وجود این آفات به شکل نواحی برآمده و سفید رنگ جلب توجه می‌کند که بر روی ناحیه اتصال برگ به ساقه و یا پهنک برگ و یا در ناحیه اتصال ساقه به ریشه درست در زیر خاک شکل می‌گیرند. حشرات و یا تخمهای صورتی – نارنجی آنان را در زیر این پوشش می‌توانیافت. با افزایش تعداد شپشکها تولید عسلک نیز افزایش می یابد که موجب چسبناک  شدن و شکل گیری قارچ دوده‌ای میشود و این مسئله موجب ظهور لکه های سیاه رنگ بر روی برگسار گیاه می‌شود. ادامه فعالیت موجب کاهش رشد، بدرنگ شدن و زرد شدن برگها  و ریزش برگهای جوان و نابالغ می‌شود. برخی از انواع شپشکهای آردالود ریشه کاکتوسها را مورد حمله قرار می‌دهند که علائم آن همانند نواحی سفید رنگ بر روی ریشه ها است و زمانی که گلدان گیاه تعویض می‌شود جلب توجه می‌کنند. اگر یک گیاه نشانه های رشد ناسالم و همچنین ضعف را نشان می‌دهد اما بر روی برگسار آن چیزی مشاهده نمی‌کنید حتما ریشه های ان را نیز بررسی کنید شاید که بتوانید مجموعه‌هایی از شپشکها را بر روی قسمتهای مختلف ریشه پیدا کنید.


کنترل و مبارزه

برای مبارزه با این آفت حتما برگهای مرده و یا قسمتهای هرس شده گیاه را از محیط خارج کنید. در مبارزه بیولوژیک علیه این آفت از کفش دوزک از نوع Cryptolaemus montrouzieri را می‌توان در محیطهای سربسته همانند گلخانه برای مبارزه با این آفت  استفاده کرد. توجه کنید که لارو کفشدوزک شباهتهای ظاهری با لارو شپشک آرد آلود دارد . هم لارو و هم حشره بالغ کفشدوزک می‌توانند از شپشکها تغذیه کنند. یکی دیگر از حشراتی که از شپشکها تغذیه می‌کنند زنبور پارازیت با نام علمی Leptomastix spp. است . هم کفشدوزک و هم زنبور پارازیت برای فعالیت خود به دمای بالایی نیاز دارند و در برابر بسیاری از حشره کشها حساس هستند . برای مبارزه شیمیایی باید از سموم سیستمیک استفاده کرد. زیرا پوشش آردآلود این حشره از آن در برابر سموم مخافظت می‌کند بنابراین بهترین راه، استفاده از سمومی است که وارد جریان شیره گیاهی شده و به دلیل استفاده حشره از شیره گیاهی در نهایت وارد بدن حشره می‌شود. چنین سمومی را اصطلاحا سموم سیستمیک می‌نامند. در مورد شپشکهای آردالود که بر روی ریشه فعالیت می‌کنند علاوه بر استفاده از سموم مناسب باید خاک گلدان را نیز عوض کرد و ریشه ها را نیز از وجود مخلوط خاک قدیمی پاک کرد و سموم را بر روی قسمتهای مختلف ریشه استفاده کرد و دوباره گیاه را در گلدانی با مخلوط خاکی ضدعفونی شده کاشت تا احتمال شیوع مجدد این آفت به حداقل ممکن برسد.از جمله سموم موثر بر روی این نوع حشرات که پوششی محافظ دارند میتوان به این موارد اشاره کرد:

Acephate, Bifenthrin, Buprofezin, Carbaryl, Deltamethrin, Dinotefuran, Esfenvalerate, Fluvalinate, Imidacloprid, Pyriproxifen

توجه: این سموم با نام تجاری مختلف در بازار عرضه میشوند.

هشدار: حشره‌کشها موادی سمی هستند در زمان مصرف به دستورالعمل کارخانه سازنده به خوبی توجه کنید و همراه با موارد ایمنی آن را بکاربرید. نام بردن از چند سم کار آسانی است اما برای جلوگیری از هر گونه مشکل لطفا برای انتخاب سم حتما نظر  متخصصین گیاهپزشکی را که معمولا در فروشگاه‌های بذر و سم فعالیت می‌کنند جویا شوید.

در محیط داخل منازل چه کنیم؟

گاهی به دلیل وجود کودکان و همچنین افراد بزرگسال در محیط منزل یا به دلیل وجود تعدادی محدودی از گلدان ، استفاده از سموم کاری سخت است که باید همراه با مراقبتهای شدید ایمنی باشد. در چه مواردی از چند روش خانگی می‌توان برای از بین بردن شپشک استفاده کرد که البته این روشها بستگی به شدت حمله آفات و مکان فعالیت آنان دارد به عنوان مثال اگر شپشکها بر روی برگسار گیاه وجود دارند و هنوز جمعیت آنان به شدت زیاد نشده است می‌توان از مخلوط آب گرم و مایع ظرفشویی برای مبارزه با این آفت استفاده کرد. مایع ظرفشویی برای نفوذ کردن در پوشش محافظتی آرد مانند شپشکها و کاهش چسبندگی شپشکها به سطح گیاه استفاده می‌شود .کافی است که دو قاشق چایخوری از مایع ظرفشویی یا شامپو بچه را با حدود نیم لیتر آب مخلوط کرد و بعد به شکل اسپری بر روی ناحیه اجتماع و زندگی شپشکها اسپری کرد و شپشکها را با تکه ای پنبه یا پارچه جمع کرد. برای افزایش اثر مایع ظرفشویی در جدا کردن شپشکها از سطح گیاه می‌توان در ترکیب یاد شده از 2 قاشق چایخوری روغن مایع نیز استفاده کرد.  مخلوط صابون مایع و الکل مورد دیگری است که توصیه می‌شود. نصف لیوان الکل  با یک لیتر صابون مایع مخلوط می‌شود  و این مخلوط بر روی نواحی آلوده اسپری می شود. اگر این حجم از صابون مایع برای مصرف خانگی شما زیاد است کافی است با یک تناسب ساده برای هر مقدار صابون مایع که می خواهید استفاده کنید میزان حدود الکل را نیز حساب کنید. بعد از مصرف این محلول ها بعد از گذشت 20 دقیقه گیاه را با اب باید شست. همچنین حتما به یاد داشته باشید که قبل از مصرف این مواد سطح خاک را با نایلون و یا چند لایه روزنامه بپوشانید تا این مواد روی خاک نریزند و در خاک فرو نروند زیرا به ضرر ریشه های گیاه هستند. اگر از این ترکیب استفاده می‌شود باید بین دفعات مصرف حدود سه روز فاصله انداخته شود و در زمان استفاده گیاه در معرض نور مستقیم خورشید قرار نداشته باشد. همچنین حتما قبل از مصرف ، محلول را بر روی قسمتی از برگسار گیاه امتحان کنید سپس حدود 24 ساعت صبر کنید تا مطمئن شوید که این محلول بر روی برگسار اثرات منفی از جمله سوزاندن ان و یا هر آسیب دیگری ندارد و سپس از محلولهای یاد شده استفاده کنید. به هر حال گیاهان متفاوت از یکدیگر هستند و عکس العمل های متفاوتی نیز می توانند نشان دهند پس بهتر است ابتدا بر روی یک برگ این مواد را امتحان کنیم و بعد از گذشت 24 ساعت بر روی کل گیاه بکار بریم. از برای جداسازی شپشکهایی که در زوایای ناحیه اتصال برگ با ساقه و یا هر ناحیه زاویه دار دیگری به سطح گیاه چسبیده اند می‌توانید از وسیله ‌ای همانند مسواک استفاده کنید. یادآوری می شود که روشهای ذکر شده برای زمانی مناسب است که جمعیت این آفت محدود باشد.

 

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mealybug

http://apps.rhs.org.uk/advicesearch/profile.aspx?pid=201

http://www.cactus-art.biz/note-book/Dictionary/Dictionary_M/dictionary_mealy_bugs.htm

http://houseplants.about.com/od/pests/a/Mealybugs.htm

http://edis.ifas.ufl.edu/mg005

http://www.infonet-biovision.org/print/images/94/pests

http://www.ehow.com/info_8007826_mealy-bugs-hydrangeas.html

http://howto.yellow.co.nz/home-garden/garden-and-outdoors/how-to-kill-mealy-bugs/

http://www.ehow.com/how_4667014_bugs-aka-woolly-aphids-plants.html

http://homeguides.sfgate.com/soapy-spray-rid-mealybugs-plants-28835.html

/ 26 نظر / 21108 بازدید
نمایش نظرات قبلی
س

سلام در مورد توضیحاتتون در مورد سیکل زندگی آفت متشکر اما جند نکته که باید توجه کنید: یک اینکه این آفت در شرایط شهرهای مرکز چند نسل داره؟ دوم اینکه چند بار باید سمپاشی بشه سوم اینکه یکم تحقیق میکردی که آیا روش بیولوژیک یا مثلا روش مبارزه با حشرات نر هست یا نه؟

محسن

با سلام من یک نخل ماداگاسکار دارم که در قسمت بالای اون شپشک زده و رشد گیاه کاملا متوقف شده. گیاه در فضای آزاد و کنار چندتا کاکتوس و همچنین نزدیک یک درختچه نارنج هست. ممنون میشم که برای دفع شپشک ها من را راهنمایی کنید. مرسی از وبلاگ خوبتون.

محسن

سلام خانم رشیدی پیرامون کامنت قبلی و طبق توصیه شما سم ایمیداکلوپراید را برای نخل ماداگاسکار استفاده کردم که البته به توصیه فروشنده به خاک هم دادم. بعد از سم پاشی طی سه چهار روز گیاه به رشد خوبی افتاد و چندین برگ تازه اضافه کرد البته رشد گیاه کمی حالت کج به خود گرفته. بعد از ده روز از سم پاشی تعدادی از برگهای گیاه از نوک شروع به سیاه شدن کردند و پژمرده شدند و طی چند روز ریختند. من 14 روز بعد از سم پاشی باز گیاه را با همان سم ایمیداکلوپراید سم پاشی کردم و خاک را هم سم دادم. اما هنوز برگها سیاه میشوند و میریزند. بر روی ساقه گیاه که خبری از شپشک آردآلود نیست اما در ریشه را نمیدانم. برای نجات گیاه چکار باید بکنم؟

محسن

سلام خانم رشیدی. ممنون میشم که باز منو راهنمایی کنید. پیرامون کامنت قبلی و سیاه شدن برگها بعد از سم پاشی، تمامی برگهای قدیمی که قبل از سم پاشی وجود داشتند سیاه شدن و ریختند. البته گیاه برگ تازه و جدید هم اضافه میکند اما برگهای جدید هم یک به یک سیاه میشوند و میریزند. یعنی یک روالی پیش آمده که گیاه از بالا برگ میدهد و از پایین برگها با سرعت بیشتری سیاه میشوند و میریزد. در مورد این که آیا غلظت سم را زیاد گرفته باشم احتمال چنین چیزی را میدم. ممنون میشم راهنمایی کنید که من چه رویه ای در پیش بگیرم.

سینا

با سلام و خسته نباشید مطابق پیشنهاد شما عمل میکنم انشاالله که مشکل برطرف بشه برای پیشگیری هم میشه از شستشو با اسپری ترکیب اب و شامپو بچه استفاده کرد؟

الهام

با سلام و تشکر از مطبالبتون من یه بونسای دارم که حتی نوعشم نمیدونم تازه خریدم و نمیدونم چرا داره ضعیف میشه روی برگا خط سفیدی وجود داره که مثل جای خشک شدن اب هست میخواستم ببینم اینم افته البته بعضی از برگه هم قهوه ای شدن و کوچیک موندن چکار کنم

مرضیه

واقعا ازتون ممنون م مطالبتون عالین این آفت لعنتی به کاکتوس من زد و به ساکولنت ها و ریشه شون الان همشون وسط آفتاب و سم میزنم دوباره در میان. طبق دستور درست کردم محلول رو. بنظرتون باید قویترش کنم؟؟

با سلام و سپاس فراوان. آیا این نوع آفت برای افراد داخل منزل مضر هستند؟

پروتما

شما وبلاگتون عالیه، مخصوصا این مورد شپشک آردآلود، خیلی مفصل بود، دستتون درد نکنه.

دکتر پیمان کیمیا

آفرین بر شما توضیحات بسیار استادانه و قابل فهم و از سویی کاملاً کاربردی. به فکر تدوین کتابی به همین صورت باشید. با آرزوی توفیق روزافزون.

Whoops, looks like something went wrong.