معرفی گیاه - هیپوئستس Polka dot plant

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری نفرمایید. با سپاس فراوان.

البته شکل معمول و متداول این گیاه برگهای سبز رنگی دارد که نقاط بیشمار صورتی رنگ بر روی آن وجود دارد اما نمونه‌های دیگری نیز تکثیر و پرورش داده می‌شوند که لکه‌های سفید و یا قرمز بر روی پهنه برگ آنان مشاهده می‌شود.به عنوان مثال در برخی کتب پرورش گل و گیاه نام علمی Hypoestes sanguinolenta برای این گیاه بکار رفته است. این گیاه نیز از جمله گیاهان زینتی است و معمولا  لکه‌هایی قرمز رنگ بر روی برگهای آن وجود دارد.

از نظر پرورش تجاری هپوئستس در دو گروه قرار می‌گیرد: 1-splash select series که بر روی برگهای سبز این گیاهان چهار رنگ صورتی، سفید، صورتی پر رنگ و قرمز وجود دارد که نواحی بزرگی از پهنه برگ را به زیر پوشش خود می‌برند و 2-confetti series که بر روی برگهای سبز این گیاه یکی از چهار رنگ یاد شده وجود دارد و تعداد لکه‌ها نیز از گروه قبلی کمتر است. همچنین برخی از پرورش‌دهندگان بر اساس رنگ غالب لکه‌های موجود بر روی برگ این گیاهان را در سه گروه قرار می‌دهند:1-با نقاط قرمز 2-با نقاط سفید و 3- با نقاط صورتی.

هیپوئستس اصولا گیاهی چند ساله است اما در فضای آزاد می‌توان به عنوان گیاه یکساله نیز از آن استفاده کرد که بدین منظور از بذر گیاه برای تکثیر انبوه آن استفاده می‌شود. این گیاهان در فضای آزاد کاشته می‌شوند و با آمدن فصل سرما از بین خواهند رفت. در طی فصل رشد ارتفاع گیاه هیپوئستس اغلب به 45 سانتیمتر و حتی به 90 سانتیمتر نیز می رسد و در حدود 40-30 سانتیمتر نیز بر روی زمین فضا اشغال می‌کند. طول برگها 6-4 سانتیمتر است. برای گرفتن بذر از گیاه باید گیاه دو ساله شود تا بتواند گل دهد. گلهای گیاه در سراسر سال تشکیل می‌شوند و رنگ آنان متغیر و صورتی کمرنگ، صورتی، صورتی-ارغوانی و سفید است.  بعد از آنکه گلها بر روی گیاه خشک می‌توان آنان را جمع کرده و از بذر آنان استفاده کرد. از دیگر نامهای این گیاه می‌توان به این موارد اشاره کرد:Measles Plant, Flamingo Plant, Freckle Face, Pink Dot

آبیاری: خاک باید مرطوب نگهداشته شود و البته خیس نماند. بهتر است که در بین دو عمل آبیاری سطح خاک گلدان تا حدودی خشک شود. آبیاری بیش از اندازه این گیاه موجب زرد شدن برگها و ریزش آنان می‌شوند. اما اگر برگها بدون اینکه زرد شوند بریزند نشانه تشنگی گیاه است.   گیاه رطوبت بالای هوا را دوست دارد که برای تامین این رطوبت از یک زیر گلدانی بزرگتر استفاد کنید. داخل زیرگلدانی تا ارتفاع لبه آن سنگریزه بریزید و  تا نیمه ارتفاع دیواره در آن آب بریزید. گلدان را بر روی سنگریزه ها بگذارید . توجه کنید که ته گلدان نباید با آب در تماس باشد. این روش رطوبت مورد نیاز این گیاه را تامین خواهد کرد. برخی از این گیاهان در زمستان دوره استراحت دارند بنابراین آبیاری را به هفته‌ای یکبار کاهش دهید. مورد دیگری که در آبیاری این گیاه باید رعایت کنید دمای آب است اگر آب سرد استفاده شود برگهای گیاه کمرنگ شده و حتی ممکن است بریزند بنابراین آب را اگر در حدود 25 درجه سانتیگراد گرم کرده و مصرف کنید نتایج بهتری در پرورش این گیاه بدست می‌آورید.

دما: دمای روز 29-24 درجه سانتیگراد و دمای شب 23-21 درجه سانتیگراد برای این گیاه مناسب است. دما نباید به زیر 13 درجه سانتیگراد نزول کند. در این صورت برگها کمرنگ می‌شوند و به تدریج می ریزند.

نور: این گیاه بهترین رنگ برگسار خود را در مکانی با نور میانه خواهد داشت. یعنی محیط نباید کم نور باشد زیرا لکه های زیبای برگ کم رنگ و حتی محو می‌شود. تابش نور مستقیم آفتاب نیز برگها را خواهد سوزاند. همچنین نور زیاد محیط می‌تواند موجب پیچش برگها شود.

خاک: خاکی غنی با زهکش مناسب و خوب نیاز دارد. در طی فصل رشد هر دو هفته یک مرتبه می‌توان از کودهای محلول مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کرد. هنگامی که ریشه‌های گیاه از منافذ زیر گلدان بیرون بیاید موقع تعویض گلدان است که می‌توان این عمل را در فصل بهار انجام داد.

تکثیر: هیپوئستس با بذر و قلمه ساقه تکثیر می‌شود. برای آماده سازی گیاه جهت کاشت در فضای باز در حدود 12-10 هفته قبل از آخرین سرمای بهاره بذرها باید کاشته شوند. دمای مورد نیاز برای جوانه زنی بذرها 23-21 درجه سانتیگراد است و در طی 14 روز جوانه می‌زنند. کشیدن یک لایه پلاستیک شفاف بر روی بستر کاشت بذرها به حفظ رطوبت هوا و در نتیجه جوانه زنی بهتر بذرها کمک خواهد کرد. برای تکثیر از طریق قلمه ساقه از نوک ساقه‌ها استفاده کنید. از نوک ساقه قلمه هایی به طول 20-5 سانتیمتر به همراه 4-3 برگ تهیه کنید. توجه کنید که وجود حداقل یک گره (گره مکان اتصال برگ به ساقه است) بر روی قلمه این گیاه ضروری است. البته قلمه را از قسمتهای دیگر گیاه نیز می توان تهیه کرد اما نوک ساقه نتیجه بهتری در ریشه زایی خواهد داشت. برگهای پایین را حذف کنید و آنان را در بستر ریشه زایی قرار داد. بستر را نیز می توان از مخلوط شن + خاک برگ تهیه کرد. بستر را همواره مرطوب نگه دارید تا ساقه‌ها ریشه دهند. در مورد قلمه ها نیز کشیدن یک لایه پلاستیک شفاف بر روی بستر کاشت قلمه ها ، به حفظ رطوبت هوای اطراف قلمه ها و ریشه زایی سریعتر آنان کمک می کند. مدت زمان ریشه زایی قلمه ها در حدود 4 هفته است.توجه داشته باشید که قلمه های این گیاه نسبتا به آسانی ریشه می دهند و حتی میتوان برای ریشه زایی آنان را در درون آب قرار داد اما با شکل گیری ریشه ها بهتر است که آنان را در مخلوط خاکی مناسب کشت کرد.

تصویر فوق: بذرهای هیپوئستس

تصویر فوق: گیاهچه های حاصل از رویش بذرها

آفات و بیماری: شته، مگس سفید، کنه تارعنکبوتی و شپشک از آفات رایج این گیاه هستند. وجود این حشرات و فعالیت آنان موجب کاهش رشد و ضعیف شدن گیاهان می‌شود. در صورت فعالیت شته و شپشک ماده چسبناکی به نام عسلک تولید می‌شود که بر اثر آن سطوح برگ براق و چسبناک می‌شوند و مصرف این دو حشره از شیره گیاه موجب کم رنگ شدن برگها و بدشکل شدن آنان و همچینن ضعیف شدن کل گیاه می‌شود. کنه تار عنکبوتی موجب کم رنگ شدن برگها در نهایت زرد شدن آنان می‌شود و در زیر سطح برگها نیز تارهای عنکبوت بوجود می‌ایند. بیماری خاصی این گیاه را تهدید نمی‌کند اما شاید از متداولترین آنان سفیدک پودری از بیمایهای قارچی این گیاه است که منجر به ظهور لکه های خاکستری یا قهوه‌ای بر روی برگها می شود. شرایط نور کم و سرد و مرطوب بودن محیط این بیماری را تشدید می‌کند. محیطی با دما و نور مناسب برای گیاه تهیه کنید و از خیس شدن برگسار گیاه در حین آبیاری جلوگیری نمایید.

هرس: یکی از مشکلات این گیاه این است که به مرور زمان این شاخه‌های گیاه بلند و باریک شده  و منظره‌ای نامناسب پیدا می‌کند. به همین دلیل به طور منظم  باید شاخه‌های بلند گیاه سرزنی شوند تا رشد شاخه‌های جانبی تحریک و گیاه حالت بوته‌ای بیابد.این کار را اگر در زمانی که گیاه جوان است و یا برای شاخه های جوان گیاه انجام دهید نتایج بهتری در بوته ای شدن و پر پشت شدن گیاه بدست خواهد آمد.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Hypoestes

http://en.wikipedia.org/wiki/Hypoestes_phyllostachya

http://faculty.ucc.edu/biology-ombrello/POW/polka-dot_plant.htm

http://www.gardening.cornell.edu/homegardening/scened50f.html

http://davesgarden.com/guides/pf/go/752/

http://www.kurtweiss.com/index.cfm?fuseaction=plants.plantDetail&plant_id=27

http://superfloralretailing.com/january2008/FPOM0108.pdf

http://hort.ifas.ufl.edu/database/documents/pdf/shrub_fact_sheets/hypphya.pdf

http://www.gardeningknowhow.com/houseplants/polka-dot-plant/polka-dot-plant-propagation.htm

http://www.ehow.com/info_12230857_polka-dot-plant-propagation.html

/ 29 نظر / 206 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شادی و علی

از راهنماییت ممنونم

marzie

با سلام، خیلی ممنون بابت مطالب مفید و کامل وبلاگتون،یه سوال داشتم،برای هرس که گفتین حدود 4 تا 6 برگ روی شاخه باقی بذاریم و بقیشو قطع کنیم،آیا از این قسمت جدا شده میشه به عنوان قلمه استفاده کرد یعنی اگه تو آب بذاریمش ریشه میزنه؟ من گلدونمو پشت پنجره گذاشتم، به شیشه نچسبیده ولی خیلی کم فاصله داره،البته شیشه هامون رفلکسه،آیا اشکال داره؟یعنی باید با فاصله از پنجره بذارمش؟ و اینکه گلدونم کوچیکه میخوام تعویضش کنم، از چه خاکی باید استفاده کنم؟ خیلی ممنون از وبلاگ خوبتون

marzie

خیلی ممنون از راهنماییاتون،من یکی دو تا گیاه دیگه دارم که اسمشونو نمیدونم وشرایط نگهداریشون،میتونم ازشون عکس بگیرم براتون بفرستم راهنماییم کنین؟

ولی زاده

با سلام و تشکر از مطالب خوب وبلاگتون من حدود 5 ماه است که یک گلدان از گیاه خال صورتی خریداری کرده ام. اوایل بسیار سرحال با برگ های بزرگ بود ولی حدود یک ماه است که برگ های آن کوچک مانده و رشد نمی کنند و گل های بسیار ریز بنفش می دهد. نمی دانم مشکل از نور آب یا کود آن است. ممنون می شم که در این مورد مرا راهنمایی کنید.

غلامی

سلام.از توجه شما سپاسگزارم.گلدان من دچاره افت شده که بسیار ریز هستن و سفید، پرواز میکنند.برگهای گلدانم که خالهای صورتی و سفید داشت دیگه هیچ خالی ندارد و کوچک شده اند، لطفا راهنماییم بفرمایید

احسان

با سلام و خسته نباشید. ممنون از مطالب خوبتون. من گیاه خال صورتی یا گلسنگ رو خیلی دوست دارم. خونمون نورش کمه. آیا میتونم ازش نگهداری کنم و آیا میشه ازش روی اپن آشپزخانه نگهداری کرد. نور مهتابی براش کفایت میکنه؟ با تشکر از شما دوست عزیز.

اعظم خدادادی

خیلی عالی بود من خودمم رشته کشاورزی گرایش اقتصاد خوندم ولی علاقه زیادی به گیاهان آپارتمانی دارم و تا حدودی هم کار میکنم خیلی خوشم اومد از مطالبتون و هعمیشه به سایتتون سر میزنم

فاطمه

سلام من از سایتتون خیلی خوشم اومده چون از گل وگیاه خیلی خوشم میاد و هر چیری که راجع به اون باشه. من یه خال صورتی از زمستون گذشته تا حالا دارم. اولش ساقه هاش علفی بلند شده بودن که چیدم ازش قلمه درسن کردم ک اشتم که یکیشون گرفت و بقیه نگرفتن. البته همون یکی هک بعد از یک ماه خراب شده نمیدونم چرا. حالا گلدون اصلیم میبینم برگاش حالت جمع شدگی دارن. لبه هاش برگای بالایی لول شده رو به داخل. عکسشو براتون میل کردم لطفا راهنماییم بفرمایید

پريسا

سلام من يك گلدان گلسنگ خريدم. شرايط نگهداريشم تقريبا رعايت كردم. مشكلي كه داره برگ هاي جديد هستن كه به جاي اينكه افقي باشن تا شده و به سمت زير بر ميگردن . خدارو شكر آفتي نداره به نظر شما علت اين مسئله چي ميتونه باشه؟ ممنون

سلام. برگای یکی از گل سنگام لوله میشه و تعدادیشونم خشک شدن.باید چی کار کنم؟میخوام هم گلدونشون رو عوض کنم.چه جنسی از گلدون مناسبه؟در ضمن اندازه گلدون چه قدر باشه تا حداکثر اندازه ممکن ریشه توش جا بشه و مجبور به تعویض دوباره گلدون نشم.خاک مناسب گل سنگ رو هم لطفا بگین.