معرفی گیاه -بواردیاBouvardia

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

آبیاری: در فصول رشد و گرم سال سعی کنید تا سطح خاک همواره مرطوب نگهداشته شود بدون آنکه خاک خیس و غرقابی شود. با فرا رسیدن فصلهای سرد سال اجازه دهید تا سطح خاک در بین هر دو عمل آبیاری تا حدودی خشک شود و سپس گیاه را آب دهید. خشکی کشیدن گیاه موجب می شود که شاخسار گیاه خود را بیاندازند و کناره برگها بسوزد و قهوه‌ای شود.

دما: این گیاه در زمستان به دمایی بیش از 7 درجه سانتیگراد احتیاج دارد تا زنده بماند. هوای سرد و بخصوص مرطوب موجب نرم و آبکی شدن برگها و ظهور لکه‌های سیاه رنگ بر روی آنان می‌شود. برای گلدهی نیز دمای میحط باید بیش از 12 درجه سانتیگراد باشد. در تابستان نیز تا 30 درجه سانتیگراد را به خوبی تحمل می‌کند.

نور: مکانی روشن و پر از نور را ترجیح می‌دهد و با تابش نور مستقیم آفتاب مشکلی ندارد. نور کم محیط منجر به عدم شکل گیری گلها و یا ریزش غنچه های گل می‌شود.

خاک: این گیاه به خاکی غنی با زهکش خوب نیاز دارد. اگر برگهای جدید ریز و رنگ پریده هستند نشانه کمبود مواد غذایی است. در فصول رشد می‌توانید هر دو هفته یکبار از کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی  البته با نصف غلظت معمول استفاده کنید.اگر گیاه شما به گلدانی بزرگتر نیاز دارد در اوایل فصل بهار گلدان آن را عوض نمایید.

تکثیر: بورادیا را می‌توان با استفاده از قلمه ساقه که در انتهای بهار و یا در طی تابستان تهیه می‌شوند تکثیر نمود. قلمه ها برای ریشه دار شدن باید در مکانی با دمای 20 درجه در طی شب و 25 درجه سانتیگراد در طی روز و به دور از تابش نور مستقیم آفتاب نگهداری شوند .رطوبت محیط نیز باید بالا (در حد 98٪) نگهداشته شود زیرا میزان آبی که قلمه‌های این گیاه از دست می‌دهند زیاد است. اگر شرایط محیطی مطلوب باشد 14-11 روز طول می‌کشد تا ریشه‌ها تشکیل شوند.

هرس: گاهی ساقه‌های این گیاه بسیار بلند می‌شئوند و گلها نیز تشکیل نمی‌شوند. نوک شاخه‌ها را بزنید تا رشد شاخه‌های جانبی تحریک شود. زمانی که گلدهی گیاه گلدانی به اتمام رسید ساقه‌ها را طوری باید کوتاه کرد تا فقط دو جفت برگ روی آن باقی بمانند تا رشد شاخه های جدید تحریک شود. بعد از کوتاه کردن ساقه‌ها گلدان را در مکانی قرار دهید تا 18-16 ساعت روشنایی داشته باشد. به مدت 10-8 هفته به خوبی گیاه را آب دهید و آن را تغذیه کنید. سپس گیاه را در مکانی قرار دهید که 10-9 ساعت روشنایی (14-13 ساعت تاریکی) داشته باشد و به مدت 6-5 هفته دیگر به آبیاری و تغذیه آن ادامه دهید تا شاخه‌های گل آن شکل گیرد.

آفات و بیماریها:کنه تار عنکبوتی موجب زرد شدن برگها و بستن تار عنکبوت در سطح زیرین برگها می‌شود. شپشک آرد آلود نیز از شیره گیاه تغذیه کرده و منجر به کاهش رشد گیاه، ضعف عمومی، زردی برگها و چسبناک شدن برگها به دلیل تولید ماده چسبناک عسلک می‌شود. مگس سفید ، شته ، تریپس و لارو حشرات مختلف نیز ممکن است برای این گیاه مشکلاتی را ایجاد کنند. معمولا کاربرد سموم آفت کش بر روی برگهای این گیاه لکه‌هایی ایجاد می‌کند بنابراین تا جایی که امکان دارد با کمک تکه پارچه‌ای مرطوب آفات را از روی برگهای آن حذف کنید. بیماری پوسیدگی ریشه بخصوص در زمستان که شدت نور اندک و دما پایین است می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. با نگهداری گیاه در مکانی با نور مناسب و افزایش دمای محیط نگهداری می‌توان خطر این بیماری را کاهش داد.

گلهای این گیاه به اتیلن حساس هستند و اتیلن موجب ریزش گلهای آن می‌شود. بنابراین در محیط داخل خانه گلدان گیاه را در نزدیکی شوفاژ قرار ندهید. همچنین استفاده از مواد براق کننده شیمیایی موجب سیاه شدن برگها آن می شود.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Bouvardia

http://www.burkesbackyard.com.au/factsheets/Flowering-Plants-and-Shrubs/Bouvardia-and-Stephanotis---Perfumed-Plants/1285

http://www.marketfresh.com.au/flowers

http://bouvardia.com/

http://www.logees.com/ftg/Bouvardia.pdf

http://www.ehow.com/how_8149201_grow-bouvardia.html

/ 1 نظر / 76 بازدید
نظام

بسیاااااااااااااااار عالی