معرفی گیاه - کرئوپسیس(شاه اشرفی،ستاره‌ای) Tickseed

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

این گیاهان از نظر ارتفاع نیز بسیار متنوع هستند و اگونه ها و انواع مختلف و متنوعی دارند که ارتفاع آنان  بین 45 الی 120 سانتیمتر متغیر است البته برخی گونه ها همانند Coreopsis tripteris و یا Coreopsis gigantea تا دو متر نیز ارتفاع می یابند. به هر حال با وجود تفاوت و تنوع در رنگ گلها و ارتفاع این گیاهان همگی آنان گلهایی ستاره ای شکل دارند که انتهای گلبرگهایشان کم و بیش دندانه دار است. از جمله گونه های محبوب می توان به Coreopsis grandiflora (با گلهایی به قطر 7-6 سانتیمتر به رنگ طلایی و ارتفاع حداکثر 90 سانتیمتر) و گونه Coreopsis verticillata (برگهایی با شکافهای عمیق، طول ساقه 60سانتیمتر با گلهایی زرد طلایی )اشاره کرد که البته توجه داشته باشید انواع بیشماری از این گیاه وجود دارند که بخصوص با استفاده از روش دو رگه گیری بدست آمده اند و  در بین آنان انواع  کوتاه قامت و به ارتفاع حدود 30 سانیتمتر نیز یافت می شود.  اکثر گیاهان کرئوپسیس از جمله گیاهان چند ساله هستند که می توان مدتها در گوشه ای باغچه آنرا داشت و از زیبایی آنها بهره مندشد. برخی نیز به عنوان گیاهانی یکساله شناخته شده اند همانند Coreopsis tinctoria (با گلهای زرد و مرکزی ارغوانی) که البته از آنجایی که بذر گیاه هرساله در پای گیاه ریخته می شود و سال بعد مجددا در میآید بنابراین در یک مکان مشخص می توان سالها این نوع از کرئوپسیس را نیز داشت.کرئوپسیس به دلیل گلهای زیبا و رنگین و فصل گلدهی طولانی مدتی که دارد مورد توجه قرار میگیرد. گلها ستاره ای شکل و به رنگهای زرد و صورتی  وجود دارند. ارتفاع گیاه در انواع بنلد قامت به حدود 120 سانتیمتر می رسد.  نام انگلیسی این گیاه Tickseed و calliopsis است.

تصویر فوق: گونه Coreopsis rosea

توضیحی در رابطه با نام فارسی این گیاه

همانطور که در مقدمه اشاره شد کرئوپسیس را شاه اشرفی و گاهی ستاره ای می خوانیم. از طرفی گل دیگری نیز وجود دارد که هم خانواده با کرئوپسیس است یعنی هر دوی این گیاهان از نظر گیاهشناسی به خانواده Asteracea زیرخانواده Asteroideae  تعلق دارند اما در دو جنس متفاوت قرار میگیرند.یعنی یکی در جنس Coreopsis (گیاهی که در این پست راجع به آن مطالعه می‌کنید) و دیگری در جنسCosmos قرار دارند. این دو گیاه از لحاظ شکل ظاهری و همچنین نیازهای محیطی شباهتهای بسیاری به هم دارند اما تنوع رنگ در جنس Cosmos بیش از Coreopsis است اما به هر حال هر دوی این گیاهان  با نامهای ستاره ای و شاه اشرفی شناخته می‌شوند . به هر حال تصور می کنم که اگر گیاهی را که در این پست آنرا معرفی می کنم با توجه به نام جنس آن در طبقه بندی گیاهی،  کرئوپسیس بخوانیم بهتر باشد.  گیاه ستاره ای را که به جنس Cosmos تعلق دارد نیز در یک پست مستقل معرفی خواهم کرد. 

نیازهای محیطی کرئوپسیس

آبیاری: این گیاه تا حدودی خشکی خاک را تحمل می کند اما آبیاری منظم منجر به گلدهی بهتر آن می شود. در بین هر دو نوبت آبیاری صبر کنید تا سطح خاک خشک شود. آبیاری بیش از اندازه موجب زردی عمومی برگها و پوسیدگی نواحی پایین ساقه و از بین رفتن گیاه خواهد شد.

نور: این گیاه به نور کامل و مستقیم آفتاب نیاز دارد. کمبود نور منجر به کشیدگی بیش از اندازه ساقه ها، پریدگی رنگ گیاه و عدم گلدهی آن خواهد شد. بیش بود نور اگر همراه با گرمای هوا باشد می تواند منجر به کاهش گلدهی گیاه شود.

دما: بهترین دما برای گلدهی و رشد این گیاه 13-10 در شب و 24-21 در طی روز است. با افزایش دما می توان آبیاری گیاه را با دقت بیشتری انجام داد تا گیاه خشکی نکشد. گرمای هوا و تابش شدید مستقیم نور آفتاب از جمله دلایل کاهش گلدهی این گیاه است.

خاک: در مورد خاک سخت گیر نیست و در انواع مختلف خاک می تواند رشد کند. اما خاکی با زهکش خوب که از خاک معمولی +خاک برگ+ پیت موس+پرلایت باشد به رشد آن کمک می کند. در مورد کوددهی نیز در فصل بهار یا لایه ای به ضخامت حدود 5 سانیتمتر کود بسیار پوسیده دامی در پای گیاه پخش کرده و با سطح خاک آنرا مخلوط کنید و یا از کودی بسیار ملایم همانند 20-10-20 استفاده کنید. در طی فصل رشد نیازی به کود دهی ندارد.در صورت مصرف بیش از اندازه کود گلدهی گیاه بسیار کاهش می یابد.

تکثیر: کاشت بذر یکی از راه های تکثیر این گیاه است البته از کاشت بذر تا گیاهی که به خوبی گلدهی داشته باشد بخصوص در برخی از انواع این گیاه  دو سال طول می کشد. همچنین شما اگر این گیاه را در اطراف خود دارید می توانید بگذارید که برخی از گلها بر روی بوته باقی بمانند تا برسند و خشک شوند و سپس بذرها را جمع آوری کرده و برای تکثیر استفاده کنید. بذرها را می توان در اوایل بهار بعد از برطرف شدن خطر یخبندان در خاک باغچه کاشت و یا در گلدان و در میحط داخل خانه و در فصل پاییز نسبت به کاشت انان اقدام کرد. جوانه زنی بذرها در حدود دو هفته طول می کشد. اگر این گیاه را به شکل گلدانی از بازار خریداری کرده اید و قصد انتقال گیاه جوان از گلدان را به خاک باغچه دارید ابتدا خاک را تا عمق 40-30 سانتیمتری به خوبی نرم کنید سپس لایه ای به ضخامت 10-5 سانتیمتر خاک برگ و یا کود بسیار پوسیده دامی بر روی سطح خاک پخش و آنرا با خاک به خوبی مخلوط کنید. سپس گودالی دو برابر قطر گلدان در خاک حفر کنید. گیاه را از گلدان بیرون آورید و در مکان مورد نظر قرار دهید به نحوی که سطح خاک گیاه هم سطح با سطح خاک باغچه باشد. سپس فضاهای خالی را با خاک برگ پر کنید در مکان اصلی هر دو گیاه را با فاصله 90-60 سانتیمتری بکارید. استفاده از قلمه گیاه راه دیگر تکثیر آن است . قلمه را می توان  به طول 15-10 سانتیمتر تهی کرد . برش انتهای قلمه را با زاویه 45 درجه و از قسمت اتصال برگ به ساقه بزنید. قلمه ها را میتوان در مخلوط پرلایت +خاک برگ و یا کوکوپیت + پرلایت و یا خاک برگ به تنهایی کاشت. بستر کاشت همیشه باید از مقداری رطوبت برخوردار باشند . قلمه ها را در مکانی با دمای 24-18 درجه و به درو از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. ریشه زایی قلمه ها حدود دو هفته طول می کشد. تقسیم بوته دیگر راه تکثیر این گیاه است که هر 4-3 سال یکبار می توان توده اصلی را در ابتدای فصل بهار به دو یا چند قسمت تقسیم و هر قسمت را در مکانی مستقل کاشت. برای این کار ابتدا محل گیاه اصلی را به خوبی آبیاری کنید و بعد گیاه اصلی را به آرامی از خاک با کمک یک بیل بیرون بیاورید. سپس با کمک جسمی تیز همانند چاقوی باغبانی نسبت به تقسیم بوته اقدام کنید. بوته های مستقل را در مکان جدید با فاصله 30 سانتیمتر از یکدیگر بکارید.

تصویر فوق: بذر گیاه

تصویر فوق: گیاهان جوان که از بذر رویش کرده اند.

هرس: با شروع سال جدید و در فصل بهار شاخه های خشکیده  و سرمازده را باید قطع کرد. هرس بیشتری لازم نیست امادر طی فصل رشد نیز قطع گلهای پژمرده از جمله راه های تشویق این گیاه به گلدهی بیشتر است.

آفات و بیماری: کرئوپسیس چندان به آفات و بیماریها حساس نیست اما در بین آفات شته‌ها، کنه ها و تریپس ها گاهی مشکلاتی را ایجاد می کنند و در بین بیماریها نیز اگر مکان نگهداری گیاه از سایه برخوردار باشد و یا در هنگام آبیاری برگسار گیاه را مرطوب کرده و بخصوص اینکه اگر آبیاری را دیرهنگام در شب انجام دهیم بیماری سفیدک پودری می توان گریبانگیری گیاه شود. 

تصاویر فوق: گونه های مختلف از گیاه کرئوپسیس که بیشترین محبوبیت را دارند و یا در متن از آنها اسم برده ام.

 

منابع:

http://www.garden.org/plantguide/?q=show&id=2043

http://www.ehow.com/how_7050_grow-coreopsis.html

http://www.sunset.com/garden/flowers-plants/bright-summer-flowers-coreopsis-00418000068135/

http://www.telegraph.co.uk/gardening/howtogrow/3349775/How-to-grow-Coreopsis.html

http://homeguides.sfgate.com/coreopsis-propagation-24190.html

http://www.greenhousegrower.com/article/31733/how-to-grow-coreopsis

http://en.wikipedia.org/wiki/Plains_coreopsis

http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmos_(plant)

http://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/perennial/coreopsis/

/ 7 نظر / 179 بازدید
مرجان

[قلب]

بهنام

سلام خسته نباشید چند وقت پیش راهنماییم کرده برا گیاه آئونیم متاسفانه مادرجان گلدانش رو که شیشه ایی بود ورداشت و اشتباها گلدان شکست مجبور شدم گیاه را با همون خاک توی گلدان دیگری بذارم ولی نمیدونم گیه ترسیده بود یا چی رشد ش تا حدد خیلی چشمگیری متوقف شد و ساقه کلفتش نازک شد همچنان نگهداریش میکردم که متوجه شدم از سطح خاک تا حدود دوسانت گیاه کاملا پوسیده مجبورا از ناحیه زنده گیاه یه برش مقطعی زدم و الان گذاشتمش توی اب میشه راهنمایی کنید که چیکار کنم تا آئونیم بتونه طراوت و شادابی قبلشو داشته باشه؟ ممنون

بهروز عطا

چه گیاه جالبی خوشم اومد پروانه ها رو خیلی دوست دارم امسال که گذشت سال دیگه حتما میخرم

فاطمه

آزاد ه جان اون گل هايي كه عيد ها مياد تو رنگاي مختلفن همينان يا شكل اينان؟

نسیم

[گل][دست][گل]

مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی واقعا دستون درد نکنه [قلب][گل][گل]

تارا

❀◕ ‿ ◕❀ ♥ . ❤ ♥ . ❤ ♥ . ❤ شما لینک شدید [گل]