معرفی گیاه- هوستا Hosta

دوستان عزیز . لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

 به طور کلی برگهای آنان 45-3 سانتیمتر طول و 30-2 سانتیمتر عرض دارند.  رنگ برگها در برخی نمونه سبز ساده است اما برخی دیگر نیز برگهایی سبز مایل به ابی دارند. در برخی نمونه ها برگها ابلق هستند و نوارهایی به رنگ سبز کم رنگ تر زرد کرم و شیری رنگ روی آنان مشاهده می شود. حتی نمونه هایی با برگهای زرد رنگ که حاشیه هایی سبز رنگ دارند نیز وجو دارد. گیاهان هوستا گل نیز تولید می کنند و زمان شکوفایی گلها تابستان است . گل آذین به شکل خوشه است و تعدادی گل بر روی آن قرار گرفته اند . حتی برخی انواع هوستا وجود دارند که حدود 75-50 عدد گل بر روی یک گل آذین آنها شکوفا می شود و منظره ای بسیار زیبا به وجود میآورند. گلها به رنگ سفید صورتی و بنفش و اکثرا بدون عطر هستند و یا عطر کمی دارند. گیاهان هوستا حدود 8-4 سال بعد از کاشته شدن به حداکثر اندازه خود می رسند. نام دیگر این گیاه در زبان انگلیسی Plantain lily است

تصویر فوق: برگهای هوایی این گیاه (بیرون از سطح خاک) از ساقه های زیرزمینی منشاء می‌گیرند.

تصویر فوق: برگ برخی انواع هوستا بزرگ و درشت هستند.

دو تصویر فوق: گیاهان هوستا انواع مینیاتور نیز دارند.

تصویر فوق: برجستگی های موجود بر روی برگهای انواع مختلف هوستا نیز می تواند متفاوت باشد.

دو تصویر فوق: تصویر فوق: نمونه ای از گلهای هوستا

توجه : گلهای گونه های مختلف هوستا بدون عطر هستند تنها گونه ای که گلهایی معطر دارد H. Plantaginea است که گلهایی سفید رنگ  و بسیار معطر دارد و به همین دلیل در برنامه های دو رگه گیری و تولید انواعی از هوستا با گلهای معطر استفاده فراوان شده است.  گلهای این گونه از هوستا در عصر هنگام شکفته و در نزدیکی صبح بسته می شوند و چون در اواخر تابستان این گیاه گل می دهد گاهی در زبان انگلیسی با نام سوسن ماه اگوست August Lily (معادل مرداد ماه ) خوانده می شود.

تصویر فوق: گلهای گونه H. Plantaginea که بسیار معطر هستند و در برنامه های اصلاح نژاد و تولید اغلب انواع هوستا که گلهای معطری دارند، از این گونه در برنامه های دو رگه گیری استفاده فراوان شده است.

شرایط محیطی

آبیاری: زمانی به گیاه آب بدهید که سطح خاک نیمه خشک- نیمه مرطوب باشد . البته گیاهان بالغ هوستا تا حدودی خشکی خاک را تحمل می کنند بنابراین اگر سطح خاک نیز تا عمق حدود 5 سانتیمتر خشک شود و سپس گیاه آبیاری شود مشکلی برای گیاه پیش نخواهد آمد اما توجه کنید که اگر هنگام چنین شرایطی هوا بسیار گرم باشد (مانند نیمه های تابستان) گیاه دیگر شاداب و باطراوت نخواهد بود. خشکی کشیدن بیش از اندازه موجب پژمردگی و قهوه ای شدن برگها خواهد شد . بهترین زمان آبیاری این گیاهان در طی صبح است تا در طی روز از رطوبت کافی در اطراف ریشه هایشان برخوردار باشند.

نور: گیاهان هوستا به مکانهای سایه مقاوم هستند و چنین مکانهایی را دوست دارند اما این به معنی عدم رشد آنها در مکانهایی با آفتاب مستقیم نیست اما باید توجه کنید که وجود اشعه مستقیم آفتاب به همراه گرمای هوا برای این گیاه آزار دهنده است و موجب سوختگی نوک و حاشیه برگها و یا بروز نواحی سوخته قهوه ای رنگ بر روی پهنه برگ می شود. بنابراین و بخصوص د ر مناطقی که تابستانهای گرم دارند بهتر است که این گیاه را در مکانهایی بکاریم که فقط در صبح گاه از نور مستقیم برخوردار هستند و از ظهر به بعد ، سایه باشد و یا اینکه می توان آنها را در مکانهایی کشت کرد که اصولا نیمه سایه نیمه آفتاب هستند همانند زیر درختان بزرگتر که علاوه بر روشن و پر نور بودن محیط ،گاهی اشعه نور از لابه لای شاخسار درختان به آنها بتابد .توجه کنید که این گیاه اگرچه سایه را به خوبی تحمل می کند اما مکانهای بسیار تاریک و کم نور نیز برای این گیاهان اصلا مناسب نیست.

دما: گیاهان هوستا اصولا گیاهانی همیشه سبز هستند اما برگهای خود را در زمستان از دست می دهند اما قسمتهای زیزمینی می توانند حتی زمانی که دمای هوا حدود 30- بود از بین نروند و با گرم شدن هوا مجددا رشد کنند. همچنین اگر این گیاهان را به شکل گلدانی نگهداری می کنید به نحوی که در طی زمستان در داخل منزل هستند و به شکل همیشه سبز به زندگی خود ادامه می دهند باید توجه کنید که در طی زمستان این گیاه دوران استراحت و رکود نسبی لازم دارد و در طی آن به حدود 8 هفته دمای زیر 4.5 درجه مورد نیاز این گیاه است و ممکن است گیاه در طی این مدت نیز برخی برگهای خود را از دست بدهد. اما این دوران استراحت را از گیاه خود دریغ نکنید زیرا عدم وجود این دوران موجب رشد ضعیف این گیاهان در سال بعد خواهد شد.

دو تصویر فوق: گیاهان هوستا در طی زمستان برگها خود را از دست می دهند و با شروع فصل بهار و گرم شدن هوا مجددا از زیرخاک جوانه می زنند. رنگ جوانه ها نیز می تواند با هم در انواع مختلف هوستا فرق داشته باشد.

تصویر فوق: صدمه آفتاب سوختگی

خاک: گیاهان هوستا خاکهایی که زهکش خوب داشته باشند و غنی از مواد ارگانیک باشند را بسیار دوست دارند. مثلا میتوان از مخلوط خاک معمولی +خاک برگ به نسبت 1 به 2 استفاده کرد و به اندازه 10٪ حجم کل مخلوط خاکی به آن شن (با اندازه ذرات حدود 2 میلیمتر ) نیز اضافه کرد. حداقل عمق خاک مورد نیاز برای کاشت هوستا حدود 40-30 سانتیمتر است بنابراین اگر قصد کاشت هوستا را در گلدان دارید گلدانی استفاده کنید که حداقل همین مقدار عمق داشته باشند و البته به شکل بهینه حدود 50 سانت عمق و همچنین قطر دهانه آن باشد همچنین  اگر در فضای باز قصد کاشتن چندین بوته هوستا را در کنار هم دارید فاصله 90-30 سانیتمتری را با توجه به عادت رشدی گیاهانتان بین آنان در نظر بگیرید. با فرا رسیدن فصل بهار مقداری خاک برگ به ضحامت 7-5 سانتیمتر بر روی سطح خاک بریزید و یا با عمق حداکثر 5 سانتیمتری خاک مخلوط کنید تا این گیاهان از وجود خاک برگ استفاده کنند. اگر قصد استفاده از کودهای شیمیایی را برای این گیاهان دارید فرمولهایی همانند 10-10-10 و یا 5-10-5 برای این گیاهان مناسب هستند که می توان از اوایل بهار شروع به کوددهی کرد و هر 6 هفته یکبار به گیاه کود داد و کوددهی را تا اواسط تابستان ادامه داد و بعد از آن قطع کرد.

تکثیر: یکی از متداولترین راه های تکثیر گیاهان هوستا، تقسیم گیاهانی است که بیش از اندازه متراکم شده اند. گیاهان هوستا دارای ساقه های زیرزمینی هستند که در طی رشد ، مرتبا از زیر زمین ساقه های هوایی را به بیرون از خاک می فرستند و خود نیز در زیر زمین گسترده می شوند و رشد می کنند. بنابراین اگر شرایط محیطی برای گیاه مناسب باشد به حجم و تراکم شاخسار گیاه افزوده می شود. در صورت لزوم و البته بعد از گذشت 4-3 سال از کاشت شدن گیاه مادری و بزرگ شدن آن به اندازه کافی می توان گیاه مادری را همراه با ریشه هایش از زیرخاک درآورد و نسبت به تقسیم آنان به دو یا چند قسمت اقدام کرد. هر قسمت باید حداقل 6-5 ساقه داشته باشند. همچنین به طور کل برای جوان سازی مجدد گیاهان هوستای بسیار بالغ نیز از این روش (یعنی بیرون آوردن گیاه و کاشت مجدد آن ) استفاده می شود. از اوایل بهار می توان نسبت به عمل تقسیم اقدام کرد البته برخی پرورش دهندگان اوایل بهار را برای تقسیم هوستاهای گلدانی مناسب می دانند و مطرح می کنند که برای هوستاهای موجود در فضای باز اوایل تابستان بهتر است زیرا گرمای خاک می تواند به شروع ریشه زایی به گیاهانی که به تازگی تقسیم شده اند و به نحوی ریشه هایشان دست خورده است و آزرده شده است کمک می کند. برای اینکه به برگها آسیب نرسد بهتر است که ابتدا برگهای هوستا را با کمک یک نوار پارچه ای به هم ببندیم تا بیرون آوردن آن از خاک آسانتر باشد. کاشت بذر این گیاه نیز روش دیگر تکثیر است که البته متداول نیست اما امکان پذیر است. سه هفته بعد از خشک شدن آخرین گل بر روی گل آذین گیاه می توان گل آذین را از گیاه مادری جدا کرد و در اتاقی خشک و خنک قرار داد تا تمامی گل آدین خشک شود سپس می توان نسبت به جدا کردن بذرها و کاشت آنها اقدام کرد. البته می توان در مکانی سرد و خشک نیز آنها را نبار کرد. بذرها می بایست به شکل بسیار کم عمق کاشته شوند. گلدان حاوی بذرها  در مکانی گرم با دمای 24-16 درجه اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار میگیرند. همچنین اگر قصد کاشت بذرهای این گیاه را به شکل مستقیم در فضای باز دارید زمانی که دمای خاک به بیش از 10 درجه رسید (تقریبا اواسط بهار) نسبت به کاشت در فضای باز اقدام کنید.

تصویر فوق: بذر

تصویر فوق: گیاهان حاصل از کاشت بذر

تصویر فوق: اگر هوستا در هنگام برنامه تقسیم بوته دارای برگهایی بلند و بزرگ است، قبل از بیرون آوردن گیاه از خاک برگها را با نواری ببندید تا در حین بیرون آوردن و عمل تقسیم کمتر آسیب ببینند.

تصویر فوق: با وسیله ای تیز می توان توده ریشه و ساقه های زیرزمینی را تقسیم کرد.

تصویر فوق: این دو قسمت کاملا باید از هم جدا شوند.

تصویر فوق: بعد از انجام عمل تقسیم هر قطعه را می توان به شکل مستقیم در گلدانی جداگانه کاشت.

آفات و بیماری:شپشک ، کنه تار عنکبوتی ، حلزون از جمله آفات این گیاه هستند . از بین بیماری ها نیز می توان به نوعی بیماری ویروسی که موجب بروز نواحی زرد رنگ بر روی برگها، پیچش برگها و رشد ضعیف گیاه می شود اشاره کرد. بیماری قارچی انتراکنوز موبج بروز لکه هایی نامنظم به رنگ سفید و یا کرم رنگ با حاشیه هایی قهوه ای می شود. سوختگی جنوبی از دیگر بیماری های قارچی است که موجب زرد شدن برها و افتادگی و مرگ گیاه یم شود . نماتد برگ هوستا نیز از دیگر آفاتی است که موجب بروز رگه هایی زرد-خشکیده بر روی برگ می شود.

تصویر فوق: پوسیدگی طوقه

تصویر فوق: نمایی از بیماری ویروسی این گیاه که موجب زرد و رنگ پریده شدن سطح برگ و نقاطی به رنگ سبز تیره روی آن می شود.

تصویر فوق: بیماری قارچی انتراکنوز

هرس:گیاهان هوستا در طی فصل رشد نیاز به هرس خاصی ندارد. اما اگر این گیاه در فضای باز کاشته شده است، معمولا در اثر سرمای زمستانی آسیب می بیند و برگهایش را از دست می دهد . بنابراین با سرد شدن هوا در پاییز برگهای این گیاهان به تدریج زرد می شوند . برگهای زرد را از گیاه جدا کنید و همچنین  می توان تمامی ساقه ها و برگسار را از نزدیکی سطح خاک قطع کرد و روی آنها حدود 10 سانتیمتر خاک برگ ریخت تا در برابر سرمای زمستانه بیشتر محافظت شوند. با آمدن فصل بهار میتوان این خاک برگ را کنار زد . با گرم شدن هوا رشد برگهای جدید مجددا از زیرخاک شروع میشود.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Hosta

http://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/perennial/hosta/

http://ohioline.osu.edu/hyg-fact/1000/1239.html

http://www.hosta.net/tips.html

http://www.wikihow.com/Care-for-Hostas

http://www.paradisegarden.com/shop/faq_hosta.php

http://www.garden.org/plantguide/?q=show&id=2051

http://www.missouribotanicalgarden.org/gardens-gardening/your-garden/help-for-the-home-gardener/advice-tips-resources/visual-guides/hosta-problems.aspx

http://www.nhhostas.com/dividing-hostas.htm

http://www2.ca.uky.edu/HLA/Dunwell/HSTPRP.html

http://www.rhs.org.uk/advice/profile?PID=610

http://perfectperennials.tripod.com/id10.html

http://www.ehow.com/info_8310796_temperature-care-hostas.html

http://www.ehow.com/how_7882966_care-hosta-winter.html

/ 10 نظر / 1122 بازدید
باران

خيلي از وبلاگتون لذت بردم با اجازه لينكتون ميكنم

سارا

سلام ممنونم از مطالب مفیدتون میشه دلیل ریزش گل های انار و توی این فصل بگید اخه ی درخت انار داریم گل هاش میریزه ممنون میشم راهنمایی کنید

مرجان

[گل]

الهام

[دست][گل]

hamid

سلام...دستتون درد نکنه...بسیار مفید بود...می خواستم ببینم امکانش هست در مورد پیچ سیسوس هم لطف کنید مطلب بزارید...باز هم ممنون

نارنج

سلام 1 - خانم مهندس لطفا چند نمونه درخت ميوه كه قد كوتاه داشته باشند و مقاوم به سرماي زودرس ، براي كاشت در فضاهاي خالي درختان سيب معرفي نماييد ؟ 2 - ميوه هاي درخت هلو انجيري از قسمت انتهايي ميوه دارند ترك ميخورند آيا طبيعيه ؟

فروغ

خیلی قشنگه، ممنون [قلب] [گل]

دنيا تقوي

سلام، و ممنون از اطلاعات خوبتون. من در استان گلستان زندگي ميكنم كه آب و هواي مرطوبي داره. يه گلدون هوستا دارم كه مدتي ست آفات پنبه اي سفيد رنگي روي برگهاش به وجود اومده، چندين بار با آب و دستمال خيس و صابون شستشو دادمش اما همچنان زياد ميشن. چه بايد بكنم، و چرا اينطوري شده؟

شقایق

سلام فرموه بودین که این گیاه هوستا در زمستان برگهاش میریزه پس به عنوان گیاهی که زمستونم خوشگل باشه برای کنار باغچه نمیشه استفاده کرد ؟

حمید

با سلام و تشکر از مطالب بسیار ارزشمند. ما سالهاست که این گیاه رو توی باغچه حیاط داریم و زکستونا برگای خودشو کانل از دست میده و از نوع گل سفید هست. اما متاسفانه فقط چند سال یکبار روش گل دیده میشه با اینکه هر سال رشد نسبتا خوب هم میکنه. اگه ممکنه بفرمایید چرا انقد کم گله؟