معرفی گیاه- عروسک پشت پرده Chinese lanthern

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

 کاسبرگهای این گل ابتدا سبز رنگ هستند اما با بالغ شدن میوه ها نارنجی-قرمز رنگ می شود و  در دنیای گلها و گیاهان زینتی به دلیل همین پوشش رنگین است که این گیاه مورد توجه قرار گرفته است . طول این پوشش حدود 5-4 سانتیمتر است . میوه درون این پوشش نیز در حالت بالغ نارنجی رنگ است . در پاییز معمولا پوشش میوه تجزیه می شود و فقط شبکه رگبرگی آن باقی می ماند که کلا به شکل یک تور سفید رنگ و ظریف نمایان می شود که میوه در داخل آن قابل مشاهده است. از نامهای انگلیسی این گیاه می توان به این موارد اشاره کرد: 

bladder cherry, chinese lanthern, japanese lanthern, winter cherry

 توجه : تمامی قسمتهای گیاه بحز میوه های کاملا رسیده آن سمی هستند حتی مصرف میوه ها می بایست با میزان مشخص انجام گیرد.

شرایط محیطی

آبیاری : به آبیاری میانه نیاز دارد. یعنی زمانی که سطح خاک نیمه مرطوب – نیمه خشک بود می توان نسبت به آبیاری آن اقدام کرد. خیس بودن همیشگی خاک و آبیاری پی در پی آن و یا سنگین بودن خاک و نامناسب بودن زهکش خاک در نهایت موجب زردی و ریزش برگها و حتی مرگ گیاه خواهد شد.

نور: عروسک پشت پرده در مکانی با نور کامل مستقیم آفتاب (حداقل 8-6 ساعت نور مستقیم) و یا نیمه آفتاب (حداقل 5-4 ساعت نور مستقیم) رشد می کنند. اگر مکان کاشت بیش از اندازه سایه باشد و از نور کافی برخوردار نباشد موجب عدم تشکیل گل و یا ریزش گلهای جوان ، بلند و باریک شدن ساقه ها و افزایش میانگره ها و افزایش شیوع بیماری های قارچی می شود. همچنین اگر در منطقه ای زندگی می کنید که تابستانهایی گرم با آفتابی داغ دارد بهتر است گیاه را در مکانی بکارید که در بعد از ظهر از سایه برخوردار است و گیاه نور مورد نیازش را از صبح تا ظهر دریافت کند. تابش شدید آفتاب به مدت طولانی در روزهای گرم می تواند موجب ریزش گلها و میوه ها و سوختگی برگهای گیاه شود.

دما: این گیاه تا زمانی که دما به زیر 10 درجه نرسیده است می تواند رشد خود را ادامه دهد و بعد از آن و با سردتر شدن هوا به تدریج برگهایش را از دست می دهد و وارد دوران رکود می شود. اگر گیاه برگهایش را از دست بدهد و به خوبی وارد دوران رکود و استراحت بشود، به خصوص قسمتهایی پایینی (ساقه های اصلی و ریشه های گیاه) با سرمای زمستانی مشکلی ندارد و آنرا سپری می کنند اما با فرارسیدن بهار و فعال شدن مجدد گیاه ساقه های جدید و جوان آن نسبت به سرمای دیررس بهاره حساس هستند و از بین می روند . اگر شرایط محیطی (دمایی) به گونه ای باشد که گیاه در طی زمستان از بین نرود  و یا اینکه گیاه را به شکل گلدانی پرورش داده باشیم که بتوان آنرا در طی زمستانهای سخت به داخل خانه منتقل کرد، می توان این گیاه را برای چند سال نگهداری کرد چون اصولا گیاهی چند ساله است اما توجه کنید که حتی در اینصورت نیز گیاه عروسک پشت پرده به مدت 4-3 سال رشد و گلدهی مناسبی دارد و بعد از آن احتمال کاهش در گلدهی آن وجود دارد

خاک: به خاکهایی نسبتا سبک با زهکش خوب نیاز دارد . همچنین اگر خاک کمی اسیدی باشد نیز به رشداین گیاه کمک می کند بنابراین استفاده از شن (برای افزایش زهکش) و همچنین پیت موس (برای اسیدی کردن محیط) در خاک این گیاه توصیه می شود  مثلا می توان از مخلوط  یک قسمت خاک برگ+یک قسمت پیت موس+ یک قسمت شن برای تهیه مخلوط کاشت استفاده کرد. اگر قصد کاشت چند گیاه را در کنار هم دارید فاصله حدود 60 سانتیمتری را بین دو گیاه رعایت کنید تا گیاهان فضای کافی برای رشد در طی فصل رشد داشته باشند .  این گیاه نیاز چندانی به کود ندارد می توانید یک بار در بهار  و یک بار دیگر در تابستان از کودهایی با فرمول 20-20-20 برای این گیاه استفاده کنید.

تکثیر: کاشت بذرهای این گیاه برای تکثیر آن متداول است. زمان کاشت بذر حدود 8-6 هفته قبل از اتمام زمستان است و البته بذرها را باید در مکانی مناسب و محافظت شده از سرما کاشت تا گیاهان جدید رشد کنند و بعد از مناسب شدن شرایط آب و هوایی به بیرون انتقال یابند. بذرها را می توان در مخلوطی از خاک برگ +شن و تقریبا در سطح خاک کاشت یعنی فقط کافی است تا لایه نازکی از خاک برگ الک شده را روی بذرها قرار داد به بیان دیگر عمق حدود 1 میلیمتری برای کاشت بذرهای این گیاه کافی است . آبیاری را با روش اسپری کردن آب انجام دهید تا مانع از جابجایی بذرها در اثر جریان آب شوید . دمای مورد نیاز در این مرحله حدود 18 درجه است .جوانه زنی بذرها حدود 30-15 روز طول می کشد بعد از اینک بذرها سبز کردند می توان روش آبیاری به شکل معمولی اما بسیار ملایم انجام داد تا به ریشه ها و گیاهان جوان آسیب نرسد بعد از اینکه گیاهان جوان حدود 15-10 سانیمتر ارتفاع یافتند می توان نسبت به جابجایی آنان اقدام کرد. تقسیم در ابتدای فصل بهار روش دیگری است که برای بوته های چند ساله انجام می شود . گیاه مادری از خاک بیرون آورده می شود و به دو یا سه قسمت تقسیم می شود و هر قسمت در مکان مورد نظر دیگری کاشته می شود. عمل تقسیم هر سه سال  یکبار توصیه شده است.

بیماری و آفت: از بین آفات می توان به شته ، کنه ها و شپشک های گیاهی و کنه تار عنکبوتی اشاره کرد. در شرایط نامساعد محیطی از نظر و نور و رطوبت نیز بیماری های قارچی همانند سفیدک پودری ، لکه برگی باکتری و قارچی و یا بیماری زنگ می توانند مشکلاتی را ایجاد کنند.

هرس: اگر گیاه به شکل یکساله نگهداری می شود نیازی به هرس خاصی ندارد. گیاهان چند ساله را نیز در اواخر پاییز می توان به این شکل هرس کرد که ابتدا ساقه هایی را که بیش از اندازه بلند شده اند تا سر سایر شاخه ها کوتاه کرد و ساقه هایی را نیز که موجب تراکم بیش از اندازه درون گیاه شده اند را حذف کرد. توجه کندی که در هر مرتبه هرس نمی بایست بیش از 30درصد از حجم کل شاخسار را از گیاه کم کرد.

 

تصویر فوق: نگهداری گیاه در داخل گلدان امکان پذیر است.

تصویر فوق: گلهای گیاه

تصویر فوق: کاسبرگ رسیده گیاه که به رنگ قرمز - نارنجی درآمده است.

تصویر فوق: نمایی دیگر از گیاه

تصاویر فوق: در اواخر پاییز قسمتهایی از کاسبرگها تجزیه می شوند و فقط رگبرگها باقی می مانند که تصویر زیبایی را ایجاد می کند.قسمت نارنجی رنگ داخل این کیسه توری مانند همان میوه های اصلی گیاه هستند.

 

منابع

http://en.wikipedia.org/wiki/Physalis_alkekengi

http://myseedneeds.com/50-flower-seeds-chinese-lantern-physalis-alkekengi.html

http://practicalplants.org/wiki/Physalis_alkekengi

http://myfolia.com/plants/2328-chinese-lantern-physalis-alkekengi

#axzz3JcfbRJeg>http://www.motherearthliving.com/in-the-garden/faq-growing-chinese-lantern-plants-physalis-alkekengi.aspx#axzz3JcfbRJeg

http://www.ehow.com/how_5791749_care-physalis-alkekengi-plant.html

http://www.perennials.com/plants/physalis-alkekengi.html

http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Physalis+alkekengi

 

 

/ 13 نظر / 636 بازدید
نمایش نظرات قبلی
siavash

سلام خدمت شما مدیر عزیز این وبلاگ مربوط به کشاورزی....خواهشی دارم ازتون اینکه این نظر بنده رو بادقت بخونید و با جزیات پاسخ بدید اگه براتون مقدوره... دوست من من جوونی 25 ساله هستم که بشدت علاقه مندبه کشاورزی وباغبانی هستم ولی متاسفانه درس این رشته روبنابه دلایلی نتونستم بخونم و سر هرکاره دیگه ای هم رفتم نتونستم دووم بیارم بدلیل علاقه کم به اون کارها ..اما میخوام اگه بشه شما راهنماییم کنید که ایا میتونم باخرید زمینی (کوچیک کمتراز 5000هزارمتر) وکاشت نهال پسته ازین راه امرارمعاشی داشته باشم؟؟ باتوجه به اینکه سرمایم بسیار بسیار کمه و ساکن تهرانم (شهر بدبختیها) میخوام اگه بشه این زمین رو توی یه روستای دور افتاده (بخاطر ارزان بودن زمین) بخرم... راه دوری نخواهد رفت اگر کمکی راجع به نحوه احداث اینکار و مشکلات و اینکه باید ازکجا شروع کنم به حقیربکنید....

سپیده

سلام خانم مهندس، من قلمه ریشه کرده در آب را در مخلوط شن و خاک برگ قرار دادم و طبق دستور شما پیش رفتم. حالا این سوال برام پیش اومده که غبارپاشی را تا چه زمانی ادامه دهم و این گیاه تا کی باید در مخلوط شن و خاک برگ بمونه. آیا این خاک برای گیاهی مثل سانسوریا مناسب است یا بعد از مدتی باید عوض شود؟ ممنون [گل]

قلک کوچیک من

وااااااااااای. این گل فوق العادست. تا حالا ندیده بودمش.

سیاوش

سلام مجدد خدمت شما..و.سپاس از پاسخی که به بنده دادید که بسیار استفاده کردم..منتها با این اوصاف که فرمودید میخواستم تخمین مالی ای که احداث باغ پسته مثلا با همون متراژ 5000 متر و با تمام هزینه های مربوطه که ذکر کردید تخمین هزینه های (فقط احداث) حدودا از نظر شما چقدره؟بیشتر از 10 میلیون لازم دارم؟

سیاوش

راستی این نکته را هم اضافه کنم که بله خودم میخوام که همونجا ساکن بشم و طبق تحقیقاتی که کردم پسته 5 سال نیاز به مراقبت داره و بعد از 5 سال شروع به باردهی میکنه که برای من ساکن شدن توی این 5 سال کار زیاد مشکلی نیست... واینکه بسیار ازتون ممنون میشم مجدد اگه اشنا دوستی را به حقیر معرفی کنید که بتونم حضوری یکسری مشاوره هارو ازشون بگیرم...البته قصد دارم از شهر برای چند رز خارج شده و به کشاورزان پسته کار سر زده و ازشون راهنمایی بخوام.....

زری

سلام آزاده جان سال گذشته تعداد زیادی از این گیاه از نوع وحشی آن توی زمین ما بود که من مقدار زیادی از میوه های آن را جمع آوری و توی ترشی ریختم .که برای دوستان ومهمانان خیلی جالب بود اما امسال هیچ بوته ای نبود حتی یک دانه پسرم می گه تو نسل این گیاه را نابود کردی از اون روز وجدان درد گرفتم [ناراحت]ولی خدایی امسال تابستان خیلی گرمی داشتم پس من مقصر نیستم[نیشخند]شما چی فکر می کنید؟

طاها سلطانی فر

سلام. ببخشید یک سؤال: میشه بفرمایید گیاه عروسک پشت پرده از نظر دمایی حداکثر چه دمایی را می تواند تحمل کند؟ کلاً در اکثر مقالات وبتان در مورد دما یا حداقل دما را گفته اید یا حداکثر را. هر دو را نگفته اید. من در منطقه ای بسیار گرم و نسبتا خشک (رطوبت در تابستان حدود 15 درجه و در زمستان حدود 30 درجه) هستم. میخواستم بدانم با توجه به این که تابستان ها خیلی گرم (کمینه و بیشینه ی دما در شبانه روز: حدود 25 تا 45 درجه) و زمستان ها سرد(کمینه و بیشینه ی دما در شبانه روز: 0 تا 20 درجه) است این گیاه به درد ما می خورد یا نه؟ اگر در گلدان بکاریم چه؟ در تابستان بکاریم یا زمستان؟

سلام چرارنگ میوه ی عروسک پشت پرده ی من سفیده؟

عماد

سلام.من تبريز زندگي ميكنم و همه جارو به خاطر اين گياه گشتم و پيدا نكردم ميشه راهنماييم كنين كه من اين گياهو از كجا بايد پيدا كنم؟