معرفی گیاه- گل تکمه‌ای Globe Amaranth

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

 گلدهی این گیاهان از اوایل تابستان شروع می شود و تا زمانی که سرمای هوا به آنان اجازه بدهد توانایی رشد و گلدهی دارند. گلهای این گیاه بعد از خشک شدن حالت و تا حدود زیادی رنگ خود را حفظ می کنند.   نام انگلیسی این گیاه Globe Amaranth و Bachelor Button است.

توجه: گونه دیگری از گیاهان گل تکمه ای که به شکل گیاه زینتی کاشته می شوند G. haageana است که گلهایی قرمز رنگ و رنگ و درخشان دارد و با نام انگلیسی strawberry fields globe amaranth شناخته می شود.

نیازهای محیطی

آبیاری: گل تکمه ای تا حدودی به خشکی خاک مقاوم است. یعنی از جمله گلهایی است که اگر نسبت به آبیاری آن دیر اقدام کنید ، خیلی ضرر نمی کند اما اگر آبیاری به شکل مناسب و با برنامه ای منظم انجام شود رشد و گلدهی آن نیز بهتر خواهد انجام شد. آبیاری بیش از اندازه و خیس بودن همیشگی خاک محل کاشت این گیاه نیز اصلا مناسب نیست و در چنین شرایطی موجب زرد شدن برگهای گیاه و پوسیدن ساقه های گیاه از ناحیه اتصال به خاک می شود. به طور کل هنگام کاشت گیاه تا حدود 4-3 هفته اول گیاه را منظم و زمانی که سطح خاک نسبتا خشک شد آبیاری کنید اما بعد از استقرار یافتن گیاه می توان فاصله آبیاری را بیشتر کرد به نحوی که سطح خاک کاملا خشک شود و بعد گیاه را آبیاری کرد.

دما: گل تکمه ای از نظر گرما گیاهی مقاوم است و گلدهی مناسب را در دمای 35-25 درجه دارد . در دمای کمتر و یا بیشتر از این حد نیز گلدهی دارد اما به میزان کمتر همچنین در صورت افزایش دما می توان با آبیاری مناسب به رشد و گلدهی گیاه کمک کرد. گل تکمه ای سرما را تحمل نمی کند و از اواسط پاییز گلدهی آن رو به کاهش رفته و در نهایت متوقف و گیاه نیز به تدریج از بین خواهد رفت.

نور: گل تکمه ای به مکانی با نور مستقیم آفتاب به مدت 8-6 ساعت در روز نیاز دارد. مکان کم نور موجب کاهش گلدهی این گیاه و افزایش خطر شیوع برخی بیماری های قارچی می شود. این گیاه با نور شدید بخصوص در میانه تابستان مشکلی ندارد و یکی از بهترین گزینه ها برای مکانهایی است که از نور زیادی برخوردار هستند. نور کم محیط موجب کاهش گلدهی و همچنین کم رنگ شدن گلهای این گیاه می شود. البته کم رنگ شدن گلها با پیر شدن گلها و خشکیدن آنها نیز روی می دهد اما در صورت نور کم،  گلها از همان ابتدا کم رنگ هستند و رنگ درخشانی نیز ندارند.

خاک : گل تکمه ای در انواع مختلفی از خاک می روید و در این رابطه سختگیر نیست اما زهکش خوب خاک و عدم ماندگاری آب زیاد در خاک و همچنین وجود مواد ارگانیک همانند خاک برگ و یا کود پوسیده دامی به رشد این گیاه کمک می کند. مثلا میتوان قبل از کاشت این گیاه در خاک باغچه ابتدا در حدود 10 سانتیمتر بر روی سطح خاک خاک برگ و یا کود پوسیده دامی پخش کرد و سپس این مواد را با خاک تا عمق حداقل 40-30 سانتیمتری مخلوط کرد و سپس نسبت به کاشت این گیاهان اقدام کرد. در صورت چنین روشی دیگر نیاز به کوددهی به خاک نیست بخصوص اینکه در صورت زیاده روی در کوددهی این گیاه از گلدهی آن بسیار کاسته می شود و فقط برگ و شاخسار تولید می شود. اما اگر خاک از نظر مواد غذایی فقیر است می توان از کود 10-10-10 و یا 20-20-20 البته با نصف غلظت هر ماه یک مرتبه استفاده کرد. البته اگر بتوان از کودهایی استفاده کرد که میزان فسفر بیشتری در مقایسه با نیتروژن داشته باشند گل دهی این گیاه  افزایش می یابد.

تکثیر: با کاشت بذر به راحتی می توان این گیاه را تکثیر کرد. اگر قصد کاشت گیاه را به شکل مستقیم در خاک باغچه دارید صبر کنید تا درا بتدای بهار خطر سرمای دیررس بهاره تمام شود و سپس بذرها به شکل مستقیم در خاک بکارید. اما اگر قصد تهیه نشا این گل را دارید می توان 8-6 هفته قبل از اتمام فصل سرد زمستان، بذرها را در مکانی محافظت شده و مناسب از نظر دمایی کشت کرد . سپس بعد از مناسب شدن شرایط آب و هوایی می توان نسبت به انتقال گیاهان جوان به فضای باز و باغچه اقدام کرد. خیساندن بذرها به مدت 48-24 ساعت می تواند سرعت جوانه زنی را افزایش دهد. البته سعی کنید که هر 8 ساعت آب را عوض کنید. عمق کاشت بذرها حدود 1 سانتیمتر است و می توان آنان را در مخلوطی از خاک برگ+شن کشت کرد . سطح خاک را مرطوب نگه دارید و در صورت وجود دمای 21 درجه در خاک ، بذرها در حدود 14-7 روز بعد جوانه می زنند. فاصله کاشت گیاهان در بستر خاک باغچه در حدود 45-30 سانتیمتر است هر مقدار که فاصله را کمتر در نظر بگیرید ، ساقه های گل نیز بلندتر می شوند .

هرس: در طی فصل رشد می بایست مرتبا گلهای خکشیده را از گیاه جدا کرد تا تولید گلهای جدید تحریک شود و فصل گلدهی طولانی تر شود. حتی اگر سعی کنید قبل از اینکه گلها شروع به خکشیدن کنند آنها را از بوته جدا کنید اثر این کار در افزایش و طولانی تر شدن فصل گلدهی افزایش می یابد. البته اگر قصد بذرگیری از این گیاه را دارید باید به برخی از گلها اجازه دهید به شکل طبیعی ابتدا نسبتا خشک شوند و شروع به خشک شدن کنند و بعد آنها از گیاه مادری جدا کنید.

 

تصویر فوق: گیاهچه حاصل از کاشت بذر

تصاویر فوق مربوط به گونه Gomphrena globosa است .


تصویر فوق مربوط به گونه G. haageana است.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gomphrena_globosa

http://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/annual/globe-amaranth/

http://www.ehow.com/how_6749_grow-globe-amaranth.html

http://homeguides.sfgate.com/germination-globe-amaranth-70073.html

http://www.gardenershq.com/Gomphrena-Globe-Amaranth.php

http://www.outsidepride.com/seed/flower-seed/gomphrena/gomphrena-white.html

/ 10 نظر / 481 بازدید
مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی مرسی از زحمات زیاد [قلب]

مرجان

[گل]

نارنج

سلام خانم مهندس آيا الان ميتونم هلو زعفراني را به هلوي انجيري پيوند بزنم؟پيوند اسكنه بهتره يا جوانه اي‌؟آيا ميشه از برگ درخت به عنوان پيوندك استفاده كرد يعني با قطع برگ از دمبرگ استفاده كرد؟ با قلمه زدن هلو تكثير ميشه ؟

نارنج

خانم مهندس 1 - الان فصل مناسبي براي قلمه زدن انگوره؟ 2 - بعد از تهيه قلمه براي ريشه دار شدن بايد در آب گذاشته شود يا ميشه مستقيما در گلدان كاشت؟ 3 - بهترين زمان براي انتقال به محل اصلي ؟

نارنج

سلام خانم مهندس ، سوالي در مورد انجير داشتم : 1 - قلمه انجير از كدام شاخه بايد گرفته شود ؟ 2 - پس از گرفتن قلمه در چه نوع خاكي كاشته ميشه ؟ كود حيواني داشته باشه؟ 3- اگه امروز قلمه بگيرم و تو گلدون بكارمش تقريبا چه زماني ميتونم به محيط اصلي انتقالش بدم ؟ 4 - براي ريشه دار شدن بايد مدتي تو آب باشه يا تو گلدون ميتونه ريشه بزنه ؟

سحاب

مهربانی را در نگاه کودکی دیدم که ابنباتش را به دریا انداخت تا اب شیرین شود.[گل]

قلک کوچیک من

سلام خانم رشیدی. ممنون از این همه پست های قشنگی که میذارین. راستی خانم رشیدی من هفته ای چند بار به صورت مرتب بهتون سر می زنم اما واقعا نمی دونم کامنت براتون چی بذارم. واسه همینه که پیام نمی ذارم. خواستم فقط بدونید که خیلی از وبتون خوشم میاد. [گل] (ولی خودمونیم، شما بهم سر نمی زنی ها)[چشمک]

سیدمحمود رضوی

« منبع و منشأ دردها » امام صادق عليه السلام : أنَّ المَعِدَةَ بَيتُ الدّاءِ ، وأنَّ الحِميَةَ هِيَ الدَّواءُ ، واُعَوِّدُ البَدَنَ مَا اعتادَ؛ معده، خانه همه دردها، و پرهيز، يگانه درمان است و بدن را بر همانچه بدان خو گرفته، وا مى دارم». علل الشرائع ، ص ۹۹ ، ح ۱ / دانشنامه احاديث پزشكي: ج1، ص34 مناسبتهاي روز: روز بزرگداشت ابوعلى سينا ـ روز پزشک

بافتنی های ونوشه

سلام عزیزم . من عاشق گلکاری ام و تو آپارتمانم کلی گل و گیاه دارم که هیچکدوم رو نخریدم بلکه خودم با قلمه زدن و .. پرورش دادم . خوشحال شدم که با وبت آشنا شدم . مطمئنا" سوالهای زیادی دارم که میتونم ازت بپرسم . اگر تمایل به تبادل لینک دارید خبرم کنید ممنونم

عسل فومنی

آموخته‌ام که خود، معمار زندگی خویش، خالق شگفتی، و عامل تلخ کامی خویشتنم… حال که خود، معمار زندگی خویشتنیم، شکست‌هایمان را گردن کسی نیندازیم. فلسفه این است: همان بدروی که کِشته‌ای. پس‌ ای مهربانم…! ناگفته پیداست… چیزی را می‌یابیم که انتظارش را داریم، و چیزی را به دست می‌آوریم که تقاضا می‌کنیم. تعجب نکنید: ارزش انسان در چیزی که به دست می‌آورد نیست، بلکه ارزش انسان در چیزی است که مشتاق آن است!