معرفی گیاه - توری crepe myrtles

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

ارتفاع این گیاهان بسیار متغیر است اما شناخته شده ترین گونه این گیاه یعنی Lagerstroemia indica  درختچه ای خزانپذیر است که در طبیعت و موطن خود تا حدود 6 متر نیز می تواند ارتفاع بیابد و تاج آن تقریبا تا همین اندازه نیز به شکل افقی فضا اشغال می کند.  به دلیل گلهای خوشه ای که به  رنگهای سفید ، کرم، صورتی، گل بهی ، ارغوانی  که دارد مورد توجه قرار گرفته است. طول محور گل آزین می تواند تا حدود 30-15 سانیتمتر برسد. گلبرگها  حالتی چروکیده دارند و پوسته تنه درخت هر چند وقت یکبار به شکل قطعاتی کوچک از درخت ریزش می کند. در زبان انگلیسی این گیاه به شکل عمومی  Crape myrtle یا crepe myrtle خوانده می شود اما گاهی برای مشخص کردن گونه ای خاص از پیشوند بخصوص استفاده می شود مثلا Lagerstroemia indica   با نام Common crape myrtle و یا Lagerstroemia faueri  با نام Japaneae crape myrtle  و یا L.speciosa  که با نام Queen crape myrtle شناخته می شوند.

تصویر فوق: گلبرگهای این گیاه حالتی چروکیده دارند.

تصویر فوق: نمایی نزدیک از برگهای این گیاه

تصویر : تنه Lagerstroemia faueri . به مروز زمان پوسته هایی از تنه درخت جدا می شود همانند اینکه تنه ساقه ها و شاخه ها پوست اندازی می کند.

تصویر فوق: میوه ها

تصویر فوق: نمایی از این گیاهان در فصل پاییز

توجه :  بسیاری از نمونه هایی که امروزه مورد کشت و کار قرار میگیرند از دو رگه گیری بین  گونه Lagerstroemia indica و گونه  Lagerstroemia faueri بدست آمده اند که بین 45 سانتیمتر الی 7 متر ارتفاع دارد و گلها طیف رنگی  متنوعی از نظر رنگ بندی دارند . Lagerstroemia faueri  در مقایسه با Lagerstroemia indica بیشتر به شکل یک درخت رشد می کند تا درختچه(به ارتفاع 9-6 متر ) ، در برابر سرما و بیماری های قارچی مقاوم تر است اما فقط گلهای سفید رنگ دارد. Lagerstroemia faueri  قامتی کوتاه تر دارد ، شرایط گرما، رطوبت و یاخشکی خاک را بهتر تحمل میکند اما به سرما حساستر است و گلها طیف رنگی گسترده تری دارند. گونه L.speciosa مورد دیگری است که البته فقط در آب و هوای نیمه گرمسیری و گرمسیری رشد می کند ، حدود 9 متر ارتفاع و  گلهایی با طیف رنگی مشابه Lagerstroemia faueri دارد  و تنها از طریق بذر تکثیر می شود.

 شرایط محیطی و نیازها

آبیاری: به آبیاری منظم نیاز دارد تا گلدهی خوبی داشته باشد و عمر گلها طولانی مدت باشد بخصوص اینکه زمان گلدهی این گیاه در فصل تابستان است و خشکی خاک می تواند مانع از گلدهی مناسب آن شود. بنابراین خاک را هر زمانی که رطوبت خود را تا حدودی از دست داده بود و حالتی نیمه خشک- نیمه مرطوب داشت آبیاری کنید. همچنین به دلیل حساسیت این گیاه به برخی از بیماریهای قارچی ، در طی آبیاری مانع از خیس شدن برگها و گلها شوید و فقط آب را به خاک پای گیاه بدهید. در آبیاری این گیاه بخصوص در خاکهایی با بافت سنگین (خاکهایی که زهکش خوبی ندارند ) نباید زیاده روی کرد زیرا موجب پوسیدن طوقه و ریشه های این گیاه خواهد شد.

نور: این گیاه به مکانی با نور کامل و مستقیم آفتاب نیاز دارد یعنی روزانه حداقل باید 8-6 ساعت نور مستقیم آفتاب به آن بتابد. مکان کم نور یکی از دلایل کاهش گلدهی و یا عدم گلدهی این گیاه و شیوع بیماریها بخصوص بیماریهای قارچی است.

دما: شاخسار این گیاه در زمستان و زمانی که دما به حدود 20- درجه سانتیگراد برسد از بین خواهند رفت. البته توجه داشته باشید که در طی فصل سرد، وزش بادهای سرد زمستانه با دمایی کمتر از -20 درجه میتواند موجب شود که گیاه زودتر از بین برود. اما ریشه ها زنده می مانند بنابراین میتوان با فرارسیدن زمستان پخش کردن یک لایه مالچ در پای گیاه به محافظ بیشتر ریشه ها در برابر یخبندان کمک کرد. مالچ لایه ای از مواد ارگانیک همانند خاک برگ  است که به ضخامت 10-7 سانتمتر بر روی سطح خاک پخش می شود. با فرارسیدن بهار این ساقه های جدید از سطح خاک جوانه خواهند زد.

خاک: از نظر خاک سخت گیر نیست اما خاک غنی با زهکش خوب به رشد و گلدهی آن بسیار کمک می کند. اگر در کوددهی این گیاه زیاده روی شود ساقه هایی ترد و آبدار تولید می شود که در برابر سرمای زمستان بسیار حساس هستند. همچنین خاکهایی که قلیایی هستند می توانند منجر به مشکل کلروز ناشی از کمبود آهن شوند. زیرا در این خاکها جذب آهن توسط گیاه با مشکل انجام می شود و حالتی همانند کمبود عنصر آهن یعنی زردی بین رگبرگها (کلروز) پیش می آید. برای کوددهی میتوان زمانی که گیاه جوان است و در طی فصل رشد هر دو ماه یکبار از کودهایی کامل مثل فرمول 20-20-20 استفاده کرد اما برای گیاهان بالغ و استقرار یافته یک بار در سال و آنهم در ابتدای فصل بهار کوددهی کافی است .

هرس: این گیاه برای اینکه به خوبی گل بدهد و گلهایش نیز درشت شوند باید هرس شود. هرس این گیاه در اواخر زمستان و یا اوایل بهار قبل از شروع رشد فعال گیاه انجام می شود. از آنجایی که گلهای این گیاه بر روی ساقه های جدید و حاصل از رشد جاری شکل میگیرد نبابراین در زمان هرس می بایست ساقه های سال قبل را که گلدهی داشته اند قطع کرد تا رشد ساقه های جدید و در نتیجه گلدهی گیاه تحریک شود. برخی از پرورش دهندگان این گیاه را به شکل پرچین و یا بوته ای بسیار کوتاه تربیت می کنند یعنی با فرارسیدن فصل بهار تمامی ساقه ها را طوری قطع می کنند که حداقل حدود 20-15سانتیمتر از طول آنها باقی بماند. بیشتر نیز میتوان باقی گذاشت که بستگی به نظر شخصی شما دارد. هر مقدار که بخواهدی پرچنی بلندتری داشته باشید ، ارتفاع بیشتری را نیز باقی می‌گذارید. ساقه های جدید می توانند در طی فصل رشد به طول 120-60 سانتیمتر رشد کنند البته با این روش این گیاه به شکل و فرم بوته ای رشد می کنند و دیگر حالت درختچه ای کوچک را نمی یابد.

 

تصویر فوق: هرس و تربیت این درختان به شکل پرچین. در این شیوه تمامی گیاه از یک سطح مشخص زده می شوند. این ارتفاع نیز بستگی به نظر شخصی شما دارد.

تصویر فوق: هرس و تربیت این گیاه به شکل بوته ای و کوتاه

در روشی که این گیاه به شکل یک درختچه با چند تنه اصلی تربیت می شود حداقل 6-4 تنه اصلی برای آن در نظر گرفته می شود و معمولا به این ساقه ها اجازه می دهند که تا حدود 1.5 متری رشد کنند. اما قسمت تاج درخت کوتاه می شود به نحوی که از ساقه های موجود در قسمت بالای تاج درخت طولی درحدود 15 سانت باقی می ماند و بقیه قطع می شوند .همچنین پاجوشهای این گیاه را باید به شکل مرتب کوتاه کرد و با قطع گلهای پژمرده نیز می توان دوران تولید گل گیاه را طولانی تر کرد.

تصویر فوق: هرس سالانه گیاه به منظور تربیت حالت درختچه‌ای.  نتیجه هرس را در تصویر پایین نیز مشاهده می‌کنید.

تصویر فوق: نمایی از درختچه های توری بعد از انجام عمل هرس. در این شیوه ساقه های اصلی نگهداشته شده اند و تمامی تاج که در فصل پیش گلدهی داشته اند قطع شده است.

تصویر فوق: گیاهانی که نحوه هرس آنها به شکل فوق توضیح داده شده است در طی فصل رشد بدین شکل رشد کرده و گلدهی دارند.

تصویر فوق: فراموش نکنید که نگهداشتن چند تنه یکی از انتخابهای نحوه تربیت و هرس این گیاه است و همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید این گیاه را با یک تنه اصلی نیز میتوان تربیت کرد.

تصویر فوق: در صورت عدم هرس درختچه ها، در سال رشد بعدی گلها به جای اینکه در سراسر تاج گیاه پراکنده باشند فقط در انتهای ساقه ها شکل می گیرند

تکثیر : قلمه چوب سخت(چوب رسیده و بالغ که با خم کردن می‌شکند) در اوایل زمستان تهیه می شوند. طول قلمه در حدود 20 سانتیمتر و قطر آندر حدود 1.5 سانتیمتر است. قلمه ها را میتوان در مخلوط پیت موس+ شن و یا پرلایت + پیت موس به نسبت مساوی کاشت . البته مخلوط را قبل از کاشت قلمه ها به خوبی مرطوب کنید . یک ربع صبر کنید تا آب اضافی خارج شود و بعد قلمه ها را بکارید. استفاده از هورمونهای(پودرهای ) ریشه زایی به ریشه زایی این گیاه کمک می کند. گلدان محتوی قلمه ها را در مکانی با 6-5 ساعت نور غیر مستقیم و با حداقل دمای 18 درجه سانتیگراد قرار دهید. ریشه زایی معمولا 8-4 هفته طول میکشد. زمانی که شاهد رشد برگهای جدید بودید قلمه ها را به تدریج به مکانی با نور مستقیم آفتاب منتقل کنید. زمانی که دمای خاک در محیط بیرون 15.5 درجه شد می توانید گیاهان جوان را در فضای آزاد بکارید. از این گیاه قلمه چوب نرم نیز می توان تهیه کرد. قلمه چوب نرم در هر زمان از سال بخصوص اوایل تابستان)  و از نوک ساقه های جوان گیاه تهیه می شوند. طول این قلمه ها معمولا در حدود 15-12 سانتیمتر به قطر 1-0.5 سانتیمتر  است و نیاز به محیطی مرطوب (هوایی مرطوب ) دارند تا پژمرده نشوند و بتوانند ریشه بدهند. این نوع قلمه ها بعد از ریشه زایی وشروع رشد بهتر است که حدود 30 سانتیمتر رشد کنند تا بتوانیم آنها را در فضای آزاد بکاریم. این گیاه از طریق بذر نیز تکثیر می شوند. میوه های گیاه را در فصل پاییز از درخت جدا میکنند. میوه ها هنگام جدا سازی باید خشکیده و به رنگ قهوه ای یا سیاه باشند تا مطمئن بود بذرها رسیده هستند. بذرها را در طی زمستان میتواندر مکانی خنک و خشک نگهداری کرد و با فرارسیدن بهار آنها را در مخلوط خاکی سبک همانند خاک برگ+پرلایت یا خاک برگ+شن به شکل سطحی و در عمق حدود 0.5 سانتیمتری کاشت کرد. گلدان را کنار پنجره ای گرم و آفتابگیر قرار دهید. دمای مناسب محیط 30-24 درجه است. از خشک شدن سطح خاک جلوگیری کنید. زمان جوانه زنی بذرها حدود سه هفته بعد از کاشت است. گیاهان جوان به دمای زیر 10 درجه حساس هستند بنابراین زمانی آنها را به محیط بیرون منتقل کنید که دما بیش از مقدار یاد شده باشد.

تصویر فوق: تکثیر با استفاده از قلمه ها سمت راست چوب سخت و سمت چپ قلمه سبز

 

تصویر فوق: گیاهچه های حاصل از رویش بذر

تصویر فوق: گیاه حاصل از بذر بعد از حدود3 ماه

آفات و بیماری: شته ها ممکن است بخصوص برای ساقه های جوان مشکلاتی ایجاد کنند.  این گیاه به مکانهای سایه و مرطوب حساس است و در چنین شرایطی برخی از بیماری های قارچی بخصوص سفیدک پودری برای گیاه مشکل ساز می شود. علاوه بر سفیدک پودری بیماری لکه برگی قارچی نیز می تواند گاهی برگهای گیاه را مبتلا کند اما در مقایسه با سفیدک پودری مشکلات کمتری را ایجاد می کند. عدم کاشت گیاه در مکانهای سایه، جلوگیری از خیس و مرطوب شدن برگها در طی آبیاری و همچنین بکارگیری از قارچکشها می توان با این مشکلات مبارزه کرد.

 

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Lagerstroemia_indica

http://en.wikipedia.org/wiki/Lagerstroemia

http://hort.ufl.edu/database/documents/pdf/tree_fact_sheets/laginda.pdf

http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=e265

http://www.usna.usda.gov/Research/Herbarium/Lagerstroemia/

http://www.southernliving.com/home-garden/gardens/crepe-myrtle-trees-00400000065842/

http://www.ehow.com/how_4472094_prune-crepe-myrtle.html

http://aggie-horticulture.tamu.edu/earthkind/landscape/proper-pruning-techniques/

http://www.ehow.com/how_2252687_grow-crepe-myrtle.html

http://www.ehow.com/how_8085926_propagate-crape-myrtle.html

http://homeguides.sfgate.com/propagate-crape-myrtles-cuttings-44247.html

http://www.ag.auburn.edu/hort/landscape/crapemyrtle2.htm

http://www.aces.edu/pubs/docs/A/ANR-1083/ANR-1083.pdf

http://www.growingthehomegarden.com/2009/04/crape-myrtle-propagation-step-by-step.html

http://homeguides.sfgate.com/grow-crepe-myrtles-seeds-22216.html

http://www.todayshomeowner.com/how-to-grow-crape-myrtles-from-seed/

http://www.pssc.ttu.edu/techhort/PLANTID/crape/crapemyr.htm

/ 15 نظر / 859 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجتبی شیرازی

خیلی ممنون از راهنمایی

مجتبی شیرازی

باز گشت دوباره خانوم مهندس رشیدی اشاره کردید با کود کامل 20-20-20 استفاده کرد برای کود دهی گل توری در فصل رشد اطلاع دارید چند گرم باید پای درخت ریخت درخت هم حدود 3 الی چهار ساله واگر کود 10-10-10 در دسترس داشته باشیم هم می توان استفاده کرد و مقدار چند گرم

مجتبی شیرازی

دست شما درد نکنه و سلامت باشید [قلب][گل][گل]

مجتبی شیرازی

بعد این یک لیتر آب رو باید در چند لیتر آب حل کنیم ( مقدار آبی که در عمق 30 الی 40 سانتی خاک نفوذ کند ) و بعد پای گیاه ریخت درسته خانوم مهندس رشیدی

مجتبی شیرازی

خانوم مهندس رشیدی مرســــــــی از زحمتهاتی که میکشیدو اطلاعات را به ساده ترین ممکن توضیح میدهید پس کودهای کامل هم مثل( سموم )هستند باید طبق دستور عمل کارخانه عمل کرد همیشه سلامت باشید [قلب]

مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی فرض بر اینکه ما یک درختی داریم حدود سه ساله هست هفته ای یکبار هم بهش آبیاری عمیق میدیم گوده درخت هم 90 در 90 سانتیمتر هست معمولا ریشه درخت هم تا عمق 1/5 متری پیش رفته میخو اهیم به درخت کود کامل بدهیم مثل قبل هم می بایست 7 روزی یکبار آبیاری بشه پس یک لیتر آبی که با کود کامل مخلوط کردیم به عمق حدود 40 الی 50 سانتیمتر هم نفوذ نمیکنه آبیاری ناقص هم نمیشه به درخت داد فرمول کود هم به غلظت دو در هزار احتیاج داریم مثلا فرض میکنیم برای آبیاری عمیق احتیاج به 60 لیتر آب داریم طبق فرموده شما اگر اشتباه نکنم اول از همه 40 لیتر آب پای درخت میریزم تا به عمق حدود یک متری نفوذ کند مانده 20 لیتر دیگر دوم اینکه فرمول غلظت کود هم دو در هزار هست پس باید 40 گرم از کود را با 20 لیتر آب حل کنیم تا همان غلظت دو در هزار بدست بیاید و بعد این کود درست شده را پای درخت می دهیم تا اینجا درست گفتم یا نه [متفکر]

مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی تا اینجا درست فرض میکنیم مثالهای ما درست باشه که 20 لیتر آب به 40 گرم کود مخلوط شده و پای گیاه ریخته شود و وقتی این 20 لیتر آب تبخیر شود درون بافت خاک اطراف ریشه ها حدود 40 گرم کود داریم درست هست [متفکر] و اگر همون میزان 2 گرم کود ر ادر 20 لیتر اب پای گیاه بدهیم اطراف ریشه حدود 2 گرم هست البته به نظر خودم شاید هم اشتباه باشه آیا اون 40 گرم باعث گیاه سوزی نمیشه

مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی دست شما درد نکنه و خسته نباشید وخیلی ممنون از وقتی که برای جواب سوالم گذاشتید و خیلی ببخشید وقت شما را گرفتم [لبخند]

مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی درختچه توری ما حدود 4 ساله هست هر سال برگهایش کمی زرد میشد ولی امسال بیشتر به طوری که الان دقیقا نصف از شاخهای درخت زرد رنگ شدن به نظر شما بیماری هست یا کمبود مواد غذایی مثل آهن http://uupload.ir/files/zhbo_dsc06631.jpg http://uupload.ir/files/w28c_dsc06632.jpg http://uupload.ir/files/1kxu_dsc06633.jpg

مجتبی شیرازی

خیلی خیلی ممنون از راهنمایی خانوم مهندس رشیدی درسته احتمالش هست کمبود دیگه مثل کلسیم و... داشته باشه واسه اینکه پارسال که هندوانه کاشتم گلگاه هندوانه سیاه میشد که یکی از دلایلش همین کمبود عنصر کلسیم هست