معرفی گیاه -فیلودندورن بالاروندهClimbing philodendron

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

همانطور که از نام این گیاه مشخص است، فیلودندرون بالارونده نوعی گیاه پیچ بالارونده است و طول برگهای آن در محیط طبیعی (جنگلهای بارانی) 40-20 سانتیمتر است. سطح رویین برگها سبز براق و سطح زیرین برگ در ارقام متفاوت این گیاه رنگهای گوناگونی از جمله ته مایه‌ای از رنگ مسی، رنگ سبز و یا ته مایه‌ای از رنگ قرمز  دارد. دمبرگها که گاهی به اشتباه ساقه خوانده می‌شوند به رنگ قرمز-ارغوانی هستند و طول آنان تقریبا به اندازه طول برگ است. فیلودندرون بالارونده در موطن خود تا حدود 18 متر را می‌تواند از گیاهان دیگر بالا رود. این گیاه ار می‌توان به شکل گلدانی نیز پرورش داد که در این صورت برگها معمولا به طول 15 سانتیمتر و عرض 17.5 سانتیمتر هستند و بعد از سالها نگداری خوب و مناسب در گلدان به طول 4-3 متر می‌رسند. گل آذین خوشه‌ای است و چیزی که به عنوان گل شناخته می شود در واقع اسپات (چمچه) است که در قسمت خارجی ارغوانی تیره و در قسمت داخلی قرمز تیره می‌باشد و گل‌آذین سفید رنگ است. برخی از ارقام جدید این گیاه خصوصیات جالب توجه دیگری در رنگ برگها دارند همانند رنگ زیتونی تیره پهنه برگ و وجود رگه های صورتی رنگ در پهنه برگ که این گیاه را بسیار جالب توجه کرده است که تصویر آنرا در ردیف دوم، عکس سمت چپ مشاهده می‌کنید.

آبیاری: خاک گلدان همواره مرطوب باشد اما نباید خیس و غرقابی شود. اگر خاک غرقاب شود برگهای پایین گیاه زرد می‌شوند و میریزند و حساسیت گیاه نسبت به پوسیدگی ریشه افزایش می یابد. برای گیاهان جوان سعی کنید تا بین هر دو نوبت آبیاری سطح خاک گلدان تا حدودی خشک شود و سپس گیاه را آبیاری کنید. برای افزایش رطوبت اطراف گیاه هر چند روز یکبار عمل غبارپاشی را انجام دهید اما این عمل را در زیر نور مستقیم آفتاب انجام ندهید در غیر اینصورت بر روی برگها لکه‌های سوخته ایجاد می‌شود. اگر گیاه برای مدت زمان طولانی تشنگی بکشد برگها می‌ریزند. در این صورت گیاه را به مدت 15 دقیقه در تشت پر از آب قرار دهید.

نور:مکانهای سایه را نسبت به مکانهایی که دارای آفتاب مستقیم هستند ترجیح می‌دهد. اما منظور از مکان سایه، جایی تاریک و بدون نور نیست. بلکه نور محیط باید روشن و دارای نور کافی باشد. اگر نور بیش از اندازه کم باشد برگهای موجود در قسمت پایین گیاه زرد شده و نوک برگها از بین خواهد رفت. همچنین دمبرگها بلند و فاصله بین برگها زیاد خواهد شد.

دما: دمای 30-15 درجه سانتیگراد برای رشد این گیاه مناسب است. تا 10 درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند اما با کاهش دما به زیر این مقدار، ابتدا برگها پژمرده می‌شوند و سپس تمامی گیاه از بین خواهد رفت.

خاک: خاک باید زهکش خوبی داشته باشد. مخلوطی از دو قسمت پیت موس+ یک قسمت خاک معمولی+ یک قسمت شن و یا یک قسمت خاک معمولی+ یک قسمت خاک برگ+10٪ شن برای این گیاه مناسب است. گلدان گیاهان جوان را هر ساله باید عوض کرد اما زمانی که گیاه بزرگ و عوض کردن گلدان سخت می‌شود می‌توان خاک سطحی و رویین گلدان را با خاک غنی و نو عوض کرد. ریز بودن برگهای جدید نشانه کمبود مواد غذایی است. برای تغذیه مصنوعی این گیه از کودهایی همانند فرمول 10-10-10 هر چهار هفته یکبار می‌توان استفاده کرد. کوددهی بیش از اندازه موجب قهوه‌ای و لوله شدن نوک برگهای گیاه می‌شود.

آفات و بیماری: معمولا آفت خاصی در محیط داخلی خانه این گیاه را تهدید نمی‌کند. گاهی شاید کنه‌های تار عنکبوتی شپشک و شته مشاهده شوند. در خاکهایی که زهکش خوبی ندارند معمولا مشکل پوسیدگی ریشه ایجاد می‌شود.

تکثیر: این گیاه معمولا توسط روش خوابانیدن ساقه تکثیر می شود یعنی می توان قسمتی از یک ساقه را ابتدا بدون برگ کرد و این قسمت را در درون خاک قرار داد و با خاک روی آنرا پوشاند. این خاک باید مرطوب نگهداشته شود تا به مرور  زمان ریشه ها شکل گیرند. بعد از شکل گیری ریشه ها که معمولا 6-4 هفته طول میکشد می توان ساقه را از گیاه مادری جدا کرد و در گلدانی جداگانه کاشت کرد. همچنین از ساقه ها می توان قلمه تهیه کرد . قلمه ها بهتر است که تا دو عدد گره (ناحیه اتصال برگ به ساقه را گره گویند) داشته باشد. حداقل یکی از این گره ها باید در بستر خاک کاشته شود. از خاک برگ +شن و یا کوکوپیت +پرلایت که به خوبی مرطوب هستند می توان برای کاشت قلمه ها استفاده کرد. گلدان محتوی قلمه ها را باید در مکانی روشن اما به دور از نور آفتاب با دمای حدود 21 درجه قرار داد. کشیدن پلاستیک و یا غبارپاشی در طی روز به حفظ رطوبت کمک می کند و این مسئله در ریشه زایی اثر مثبت دارد.

 

 

منابع:

http://www.exoticrainforest.com/Grow%20or%20Growing%20Philodendrons.html

http://members.iinet.net.au/~meckms/Philodendro erubescens-Buyers info.pdf

http://www.plantoftheweek.org/week339.shtml

http://www.flowers.org.uk/plants/plants-by-name/m-p/philodendron-erubescens/

/ 2 نظر / 184 بازدید
علي

سلام خانم مهندس رشيدي اين فيلودندرونهاي گوش گرگي كه برگهاي خيلي بزرگي در حدود 40سانتي دارند رو ميشه از برگ قلمه زد؟يعني يك برگشو از ساقه جداكنيم و براي ريشه داركردنش تو اب بزاريم يا بكاريم؟و اينكه ميشه بپرسم گل مورد علاقه خودتون چيه؟ممنون[گل]

علي

ممنونم از پاسختون واقعا كسي كه گلها رو دوست داره انتخاب يكي دو مور خيلي سخته حق با شماست[گل][گل][گل]