معرفی گیاه- نخل(سیکاس) مقوایی Cardboard palm

دوستان عزیز.  خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار  نفرمایید.سپاسگزارم.

این گیاه قامتی کوتاه دارد و تنه اصلی به طول و ضخامت 20 سانتیمتر می‌رسد. زمانیکه برگ می‌افتد جای آن بر روی ساقه گیاه باقی می‌ماند. رشدی آهسته و کند دارد و زمانی که ساقه گیاه بالغ شود کمی رشد شدت می‌گیرد. ارتفاع گیاه بالغ بعد از سالها به 1.3 متر و عرض آن به 2 متر خواهد رسید. برگها از مرکز تنه شروع به رشد می‌کنند هر برگ 150-50 سانتیمتر و دمبرگ 30-15 سانتیمتر طول دارند. هر برگ از 20-8 برگچه تشکیل شده است که هر برگچه 20-8 سانتیمتر طول و 5-3 سانتیمتر عرض دارند. معمولا نوک برگچه ها دندانه دار است. حالت قرار گفتن مارپیچی برگها به دور تنه از نظر ظاهری شبیه گیاهان نخل و سرخس است. جنس در این گیاه جدا از هم هستند به بیان دیگر این گیاه پایه نر و پایه ماده دراد. در مرکز گیاه ماده مخروط تخم مرغی شکل قهوه‌ای حنایی تشکیل می‌شود. مخروطهای نر با اندازه های کوچکتر بر روی پایه نر تشکیل می‌شوند. گرده افشانی در این گیاه توسط نوع خاصی از حشرات Rhopalotria mollis صورت می‌گیرد. دانه های رسیده قرمز روشن هستند و 2.5 سانتیمتر قطر دارند. نگهداری این گیاه سخت نیست و می‌توان آنرا به عنوان گیاهی گلدانی سالها نگهداری کرد. قسمتهای مختلف این گیاه می‌تواند سمی باشد و در برخی افراد مسمومیت ایجاد کند. از دیگر نامهای این گیاه می‌توان به sago cardboard,cardboard plant,Jamaican sago,mexican cycad اشاره کرد.

آبیاری: این گیاه به کم آبی مقاوم است زیرا ساقه آن آب را در خود ذخیره می‌کند و در زمان کمبود آب از آن استفاده می‌کند. آنرا  زمانی آب دهید که سطح خاک تا عمق 5-2 سانتیمتری خشک شده باشد.البته گیاه را خشکی ندهید زیرا خشکی کشیدن گیاه موجب چروکیدگی برگها و سپس ریزش آنها خواهد شد آبیاری بیش از اندازه می‌تواند موجب شیوع بیماریهای قارچی شود. به همین دلیل آبیاری آنرا در فصل زمستان کاهش دهید.

نور: در مکان روشن با حدود 6-5 ساعت نور مستقیم آفتاب یا در سایه به خوبی رشد می‌کند اما نباید مکان نگهداری از سایه زیاد برخوردار باشد.در صورت وجود نور آفتاب برگها به شکل عمودی و در سایه بیشتر به حالت افقی رشد می‌کنند. اگر در مکانی قرار دارد که نور از یک طرف به آن می‌تابد هر جند وقت یکبار گلدان را 180 درجه بچرخانید زیرا در غیر اینصورت گیاه به سمت نور خم شده و حالت زیبای برگسار که به شکل یکنواخت اطراف تنه پخش شده اند از بین می‌رود.

دما: دمای 24-16 درجه سانتیگراد در طی سال مناسب است. اگرچه تا 1- درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند اما مکان گرمتر را ترجیح می‌دهد.

خاک:خاکی سبک با زهکش مناسب نیاز دارد. به عنوان مثال می‌توان از مخلوط یک قسمت خاک معمولی گیاهان گلدانی یا خاک لوم + یک قسمت شن و یا یک قسمت خاک برگ+یک قسمت شن استفاده کرد . از پرلایت و ورمی‌کولایت برای سبک کردن خاک این گیاه نیز می‌توان استفاده کرد. به دلیل رشد آهسته تعویض گلدان هر چند سال یکبار مورد نیاز است. در واقع هر یک یا دو سال شاهد جوانه های جدید برگها خواهیم بود و طول خواهد کشید تا ریشه های این گیاه فضای داخلی گلدان را پر کند. به هر حال بهترین فصل برای تعویض گلدان بهار است. بهتر است که از گلدانهای سرامیکی یا سفالی که سنگین تر از گلدانهای پلاستیکی هستند استفاده کنیم. برای گیاهان بزرگتر که گلدانی سنگین دارند و تعویض خاک آنان سخت است می‌توان در فصل بهار 7.5-5 سانتیمتر از خاک رویین گیاه رابا خاک نو و غنی تعویض کرد. از آنجایی که این گیاه بسیار کند رشد است برای کوددهی می‌توان یک بار در بهار و بار دیگر در تابستان از کود با فرمول 10-10-10 استفاده کرد.

تکثیر: تکثیر این گیاه از طریق بذر صورت می‌گیرد و برای تشکیل بذر وجود هر دو پایه نر و ماده در کنار هم لازم است. روند جوانه زنی بسیار کند است به همین دلیل اکثر گیاهانی که به عنوان گیاه زینتی به فروش می‌رسند از طبعیت جمع‌اوری شده اند و این مسئله موجب شده است که این گیاه جز گیاهان در معرض خطر انقراض قرار گیرد. اگر بذر این گیاه در دسترس است برای کاشتن آنان بهتر است که ابتدا برای 4 ساعت در آب خیسانده شوند. سپس با ملایمت پوشش قرمز رنگ به وسیله عمل مالش بین دو دست برداشته شود. بذرها را باید در خاکی سبک همانند خاک شنی و در عمق 0.6 کاشت کرد و انان را در مکانی پر نور و آفتابی قرار داد. سطح خاک را باید مرطوب نگه داشت . جوانه زنی بذرها 4-3 ماه زمان می‌برد.

تصویر فوق: بذرهای نخل مقوایی

آفات و بیماری: شپشک آردآلود از آفات این بیماری محسوب می‌شود که در اثر تغذیه از شیره گیاه بدشکلی ضعف زردی برگسار بخصوص برگسار جوان را باعث می شود. این آفت بخصوص در ناحیه اتصال برگچه ها به دمبرگ و حتی در روی ریشه فعالیت می‌کند (برای اشنایی بیشتر با شپشک آردآلود اینجا را کلیک کنید) آفت دیگر حشرات سپردار هستند که به شکل نقاطی قهوه‌ای یا مشکی بر روی برگسار جلب توجه می‌کنند. این حشرات از شیره گیاه تغذیه می‌کنند تعداد کم انها مشکل خاصی را ایجاد نمی‌کند اما با افزایش تعداد مشکلاتی همچون ضعف رشد گیاه زری برگسار بخصوص برگسار جوان و ریزش آنان بوجود میآید. لارو حشرات مختلف می‌توانند از برگهای این گیاه تغذیه کرده و موجب سوراخ شدن و کاهش سطح برگها و در نتیجه ضربه به زیبایی گیاه و گاهی ریزش برگها و در نتیجه کاهش رشد گیاه می شود. پوسیدگی پایه ساقه یکی از بیماریهای قارچی این گیاه است که توسط Ganoderma boinese  ایجاد می‌شود و می‌تواند موجب پوسیدن و سیاه شدن ساقه از نزدیکی سطح خاک شود. برگها پژمرده شده و میریزند و گیاه از بین می‌رود. زهکش مناسب خاک عدم آبیاری زیاد استفاده از خاک ضدعفونی شده و تمیز نگهداشتن محیط رشد گیاه از جمله راهکارهای جلوگیری از بیماری هستند. گیاه بیمار معمولا از بین می‌رود. پوسیدگی  فوزاریومی بیماری دیگر است گیاه است که موجب  پژمردگی و زردی برگسار و ریزش آنان و در نهایت از بین رفتن گیاه می‌شود.

هرس: این گیاه به دلیل رشد کند نیاز چندانی به هرس ندارد مگر جدا کردن برگهای آسیب دیده و آفت زده و یا برگهایی که خارج از شکل مورد نظر گیاه رشد کرده اند و یا مرکز گیاه را اشغال کرده اند. عمل هرس را اواخر زمستان انجام دهید.

تصاویر زیر مربوط به بونسای تهیه شده از نخل مقوایی هستند.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Zamia_furfuracea

http://www.floridata.com/ref/z/zami_fur.cfm

http://www.gardenguides.com/111727-propagate-cardboard-palms.html

http://www.ehow.com/list_6389856_palm-oil-pests-diseases.html

http://www.learn2grow.com/plants/zamia-furfuracea-care-and-maintenance/

http://www.gardenguides.com/112339-care-cardboard-plant.html

/ 5 نظر / 519 بازدید
بهبهانی

جالب بود لطفا راجع به بقیه نخلهای زینتی هم مطلب بگذراید.

zahra

سلام واقعا بابت زحمتی که میکشید ممنون من لیسانس کشاورزی هستم و دارم واسه کنکور ارشد میخونم مطالبتون خیلی در درس گلکاری به من کمک میکنه میدونم چه زحمتی زیادی میکشد خدا بهتون اجر بده

آرتا

شهریور سال پیش جای سیکاسمو عوض کردم مهر سه تا نخل داد از اون موقع دیگه نخل نمیده چرا؟

آرتا

بعد از جاب جایی سه تا برگ جدید داد دیگه نداده

ارتا

كممممككك سيكاسم 5برك جديد داده و حالا وسط برك.ها زرد شدن من فكر كردم به خاطر نور افتابه اوردمش تو سايه. جيكار كنم??? خاكشو كود بدم?شهريور سال بيش جاشو عوض كردم صبر كنم تا مهر يا جاشو عوض كنم