معرفی گیاه - گل فلامینگو Flamingo Flower

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

گلها در انتهای ساقه ها  از اواخر بهار تا پاییز شکوفا می شوند.  از نامهای اختصاصی انگلیسی این گیاه می توان به Brazilian Plum Flower,Flamingo Flower و Jacobinia اشاره کرد اما گلهای این گونه به طور کل با نامهای water willow  و shrimp plant شناخته می شوند.

توجه: نام گل فلامینگو فقط مخصوص به این گیاه نیست بلکه گیاهان دیگری همانند آنتوریوم نیز گاهی با نام گل فلامینگو در برخی کشورهای غربی شناخته می شوند.

توجه : گیاه میگوییshrimp flower با نام علمی Judticia brandegeeana نیز با این گیاه هم خانواده است و شرایط نگهداری تقریبا یکسانی نیز دارند.

شرایط محیطی

آبیاری: گیاه را زمانی باید ابیاری کرد که سطح خاک تا حدودی خشک شده باشد و یا به بیان دیگر نیمه خشک – نیمه مرطوب باشد . اگر در منطقه ای زندگی می کنید که به دلیل عدم نزول دما به پایین تر از حدود 7 درجه امکان نگهداری گیاه را دارید ، در طی زمستان این گیاه را کمتر آبیاری کنید به عنوان مثال صبر کنید تا خاک تا عمق 3-2 سانتیمتری کمی خشک شود و بعد گیاه را آب بدهید . همچنین برای آبیاری بخصوص نمونه هایی که در گلدان کشت شده اند  از آب سرد استفاده نکنید ابی که ولرم است برای آبیاری این گیاه مناسب است زیرا سرد شدن ناگهانی محیط ریشه ها می تواند به ضرر  رشد گیاه باشد. ابیاری بیش از اندازه موجب زردی برگهای پایینی گیاه و ریزش آنان و پوسیدگی طوقه و پایین ساقه و در نهایت از بین رفتن گیاه می شود . خشکی کشیدن گیاه نیز از دلایل ریزش برگهای گیاه است.

نور: این گیاه را می توان در مکانهایی نیمه آفتاب- نیمه سایه (روزانه 5-4 ساعت نور مستقیم آفتاب ) کشت کرد. گل فلامینگو در روزهایی که هوا گرم است نمی تواند نور مستقیم آفتاب را به شکل مناسبی تحمل کند در چنین شرایطی نور آفتاب در صبح زود و عصر هنگام مناسب است و مابقی روز بهتر است که از نور مستقیم محافظت شود. به طور کل این گیاه از شدت نور بالا بیش از وجود مکانی سایه اسیب می بیند و از بین می رود بخصوص اگر دمای هوا بالا باشد.

دما: گل فلامینگو گیاهی همیشه سبز و چند ساله است اما تحمل دمای زیر 7 درجه سانتیگراد را ندارد و از بین می رود به همین دلیل از آن در مناطق معتدله می توان به عنوان گیاهی فصلی استفاده کرد. همچنین مطرح شده است که با کاهش دما به زیر 12 درجه برگها می افتند و امکان سیاه شدن و ریزش آنها نیز وجود دارد.

خاک : به خاکی نسبتا سبک با زهکش خوب نیاز دارد می توان از مخلوط خاک معمولی+خاک برگ +20-10٪ شن استفاده کرد .  جهت کوددهی نیز می توان در طی فصل رشد هر 3-2 هفته یکبار از کودهایی ملایم همانند 10-10-10 استفاده کرد . زمان مناسب برای تعویض گلدان نمونه های گلدانی در بهار است زمانی که اولین جوانه های رشد جدید مشاهده می شوند و نیاز چندانی به بزرگ کردن گلدان نیست می توان از همان گلدان قبلی استفاده کرد.

تکثیر: این گیاه را می توان توسطه قلمه تکثیر کرد به این صورت که از ساقه ها قلمه هایی به طول 20 سانتیمتر گرفته می شود و تمامی برگها بجز دو برگ بالایی جدا می شوند و در مخلوط خاک برگ+شن کاشته می شوند . استفاده از پودرهای هورمونهای ریشه زایی به ریشه زایی این گیاهان کمک می کند . همچنین کشیدن پلاستیک شفاف بر روی قلمه ها و یا اسپری روزانه آب موجب حفظ بهتر رطوبت در اطراف قلمه ها می شود و این به نوبه خود به ریشه زایی قلمه ها کمک می کند. کاشت بذر این گیاهان نیز دیگر روش تکثیر آنان است . بذرها را بعد از برطرف شدن خطر سرمای زمستانه در اوایل بهار می توان در مخلوط خاک برگ کاشت کرد و در مکانی با دمای حدود 21 درجه قرار داد  تا جوانه بزنند . بعد از رفع خطر سرمای شبانه و بیشتر بودن دمای شبانه بالاتر از 15 درجه سانتیگراد می توان گیاهان جوان را به محیط بیرون منتقل کرد.

هرس: اگر در ابتدای رشد نوک ساقه اصلی هرس و چیده شود رشد ساقه های فرعی تحریک شده و گیاه بیشتر حالت بوته ای پیدا می کند و به دلیل شکل گیری تعداد بیشتری ساقه ، گلها نیز افزایش می یابند. همچنین می توان بعد از اتمام گلدهی ساقه ها را کوتاه کرد تا تشکیل ساقه های جدید تحریک شود و گلدهی ادامه یابد.

 

تصویر فوق: غنچه های گیاه 

تصویر فوق: برگهای گیاه

تصویر فوق: این گیاه در گلدان نیز قابل نگهداری است

 

 

 

 

منابع

http://en.wikipedia.org/wiki/Justicia_carnea

http://toptropicals.com/catalog/uid/justicia_carnea.htm

http://www.mygardenlife.com/plant-library/2094/justicia/carnea

http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_3212.html

http://www.pernellgerver.com/brazilianplume.htm

http://www.armstronggarden.com/justicia-carnea-jacobina-pink.html

http://www.floridata.com/ref/j/just_spp.cfm

 

/ 11 نظر / 1200 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی [دست][گل]

فروغ

سال نو پیشاپیش مبارک آزاده خانم، سالی پر از شادی و سلامتی داشته باشید [گل][قلب]

مسعود

گهواره اش را تکان میدهد زمین..جای آوار بهار میریزد❤ به اندازه تک تک شکوفه های بهاری واستون سلامتی,صبر، آرامش و آرزوهای خوب ارزومندم ??  زندگی در لحظه لحظه هایتان جاری❤???? ممنون از جوابگویی و مطالب بی نظیرتون

نارنج

سلام خانم مهندس امسال هلو انجیری من گل نداده،پارسال همین موقع گلهاش باز شده بودن،شاخه های قدیمی رو وقتی قطع میکنم حالت خشکی دارن،جوانه های روی شاخه های یکساله هم رنگ سیاه داره نزدیک 3 الی 5 میشه که باردهی داره ...به نظرتون خشک شده؟

نارنج

سلام خانم مهندس میشه از شاخه های قسمت بالای درخت آلبالو به عنوان قلمه استفاده کرد؟الان میشه قلمه رو گرفت و در گلدان کاشت؟(با توجه به رشد جوانه ها و برگها)

پویا

قلبت را آرام کن.. یک وقتهایی بنشین و خلوت کن با تمام سکوت هایت… نگاه کن به اطرافت.. به خوشبختى هایت… به کسانی که میدانی دوستت دارند… به وجود هایی که برایت اهمیت دارند… و به خدایی که تنهایت نخواهد گذاشت… گاهی یک جای دنج انتخاب کن… گاهی یک جای شلوغ… آرامش را در هر دو پیدا کن… هم درکنار شلوغی آدم ها… هم درکنار پنجره ای چوبی و تنها… دل مشغولی ها را گاهی ساده تر حس کن… باران را بی چتر بشناس… خوشحالی را فریاد بزن… و بدان که تو بهترینی…[گل]

قلک کوچیک من

من قبلا یک گلدون بزرگ از این گلو داشتم اما متاسفانه بر اثر سرما از بین رفت

بهنام بهمنی

سلام از سایت خوبتون ممنونم میشه بفرمایین ماده ای که پس از هرس شاخه بونسای برای اینکه گیاه آسیب نبینه به شاخه زده میشه اسمش چیه؟ من یه بونسای نارون دارم.