معرفی گیاه - ساکسی‌فراگا Mother of thousands

دوستان عزیز.  خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار  نفرمایید.سپاسگزارم.

این گیاه ساقه‌‌های رونده بسیار فعالی دارد که در حدود 30 سانتیمتر طول دارند و معمولا قرمز رنگ هستند و با تماس آنان با سطح بستر کاشت گیاهان جدید مرتبا از آنان شکل گرفته و موجب رشد و گسترش گیاه در سطح خاک می‌شوند به همین دلیل این گیاه "مادر هزاران" Mother of thousands نیز گفته می‌شود که اشاره به روش تکثیر آن دارد. از دیگر نامهای متداول این گیاه می‌توان به این موارد اشاره کرد: Creeping Saxifrage, Strawberry Saxifrage, Creeping Rockfoil,Strawberry Begonia, Strawberry Geranium

آبیاری: این گیاه به آبیاری منظم نیاز دارد اما بهتر است که اجازه دهید سطح بستر خاک در بین هر دو عمل آبیاری تا حدودی خشک شود. در طی زمستان که دوره استراحت گیاه است آبیاری کاهش دهید و هر 15-10 روز گیاه را آب دهید. آبیاری بیش از اندازه این گیاه موجب ریزش برگها و از بین رفتن گیاه می‌شود. در صورت چنین پیش آمدی آبیاری را متوقف کنید و بگذارید تا سطح خاک خشک شود و سپس با حجم کمتری از آب گیاه را آبیاری کنید. خشکی بیش از اندازه هوا نیز موجب خشک و شکننده شدن برگها می شوند اما برگها را غبارپاشی نکنید زیرا وجود موهای ریز بر روی برگها و نگهداشتن آب توسط آنان شاید موجب تحریک و شیوع بیماری قارچی پوسیدگی شود. برای تامین رطوبت هوای اطراف برگسار این گیاه بدین صورت عمل کنید که ابتدا یک زیر گلدانی را که بزرگتر از زیر گلدانی گیاه است تهیه کنید و داخل آنرا تا لبه آن سنگریزه های درشت بریزید. سپس زیرگلدانی را تا نیمه ارتفاع دیواره آن آب بریزید و گلدان حاوی گیاه را بر روی سنگریزه ها قرار دهید. مراقب باشید تا ته گلدان حاوی گیاه با آب موجود در زیر گلدانی دوم، تماس نداشته باشد. گرمای محیط آب داخل زیر گلدانی دوم را به تدریج تبخیر کرده و رطوبت مورد نیاز برگسار گیاه را فراهم می‌کند.

نور: مکانی روشن و نیم سایه نیم آفتاب برای این گیاه مناسب است. مراقب تابش اشعه مستقیم آفتاب باشید زیرا موجب ایجاد لکه‌های سوخته و قهوه‌ای رنگ بر روی برگها می‌شود. نور کم و یا بیش از اندازه محیط  موجب پریدگی رنگ برگها خواهد شد.

دما: طیف نسبتا گسترده ای از دما را تحمل می‌کند اما مکانی نسبتا خنک و در حدود 15 درجه سانتیگراد را  دوست دارد و تا دمای 24درجه سانتیگراد نیز برای رشد آن مشکلی ایجاد نمی‌شود. حداقل دمایی که می تواند تحمل کند و از بین نرود نیز 8 درجه سانتیگراد است. گرمای بیش از اندازه هوا موجب بلند شدن ساقه برگها و نازک شدن آنان می‌شود. برای استراحت زمستانه می‌توانید گیاه را در مکانی با دای 13-10 درجه سانتیگراد قرار دهید. در طی استراحت زمستانه گیاه را کمتر آبیاری کنید اما هرگز اجازه ندهید که خاک کاملا خشک شود.

خاک: به خاکی با زهکش میانه نیاز دارد به عنوان مثال می‌توان به این ترکیب اشاره کرد: دو قسمت پیت+ 3 قسمت شن+ 3 قسمت خاک +یک قسمت خاکبرگ. در صورت کمبود مواد غذایی گیاه برگهای جدید تولید نمی‌کند و رنگ برگهای گیاه نیز کمرنگ می‌شود که در اینصورت می‌توان از کودهای محلول مخصوص گیاهان آپارتمانی مطابق دستور العمل کارخانه های سازنده کودها استفاده کرد. با کوچک شدن گلدان و بیرون آمدن ریشه ها از منافذ زیرین گلدان ، گلدان گیاه را عوض کنید و از انجاییکه ساکسی‌فراگا گیاهی با رشد سریع است معمولا هر ساله و در فصل بهار نیاز به تعویض گلدان آن می‌باشد.

آفات و بیماری: فعالیت کنه تار عنکبوتی موجب بی رنگ شدن برگها می‌شود و همچنین در زیر سطح برگها تار عنکبوت بوجود می‌آورد. شته ها و شپشک آردآلود از دیگر آفات این گیاه هستند که هر دو به دلیل مصرف شیره گیاه موجب ضعیف شدن گیاه و کاهش رشد آن و بدشکل شدن برگسار جوان خواهند شد. به گفته برخی از پرورش‌دهندگان ساکسی‌فراگا به سموم حساس است بنابراین بهتر است که تا جایی که امکان دارد حشرات را با تکه پارچه‌ای مرطوب از روی گیاه برداشت و حذف کرد. از آنجایی که سطح برگسار گیاه موهای ریز دارد و رطوبت رادر سطح برگ نگه می‌دارد مراقب عدم خیس شدن آنان در طی آبیاری باشید و همانطور که اشاره شد گیاه در برای افزایش رطوبت محیط غبارپاشی نکنید زیرا موجب تحریک شیوع برخی از بیماریهای قارچی می‌شود. یکی از رایج ترین بیماریهای قارچی این گیاه پوسیدگی ریشه است که سنگین بودن بستر کشت و زهکش نامناسب آن و همچنین آبیاری بیش از اندازه از جمله عوامل شیوع این بیماری است.

تکثیر: این گیاه را با تقسیم بوته در بهار و پاییز می‌توان تکثیر کرد. یکی دیگر از روشهای تکثیر این گیاه خواباندین شاخه است. بدین صورت که شاخه ها را همانطور که به گیاه مادری وصل است در گلدانهای کوچک می‌کارند. بعد از نمایان شدن برگهای جدید که در حدود 3 هفته طول می‌کشد میتوان اتصال شاخه ها را از گیاه مادری قطع کرد. لازم به ذکر است که با افزایش سن گیاه سطح برخی از برگهای آن ناهموار و برخی از آنان نیز خشک شده و از بین می‌روند. ظاهر گیاه دیگر با طراوت نیست و از آن برای تکثیر و تولید گیاهان جدید استفاده کنید.


 

 منابع:

http://plants.usda.gov/java/profile?symbol=SAST6

http://en.wikipedia.org/wiki/Saxifraga_stolonifera

http://davesgarden.com/guides/pf/go/53215/

http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Saxifraga+stolonifera

http://www.gardening.eu/arc/plants/Perennial-Plants/Saxifraga-stolonifera-Meerb/62386/index_m.asp

http://home.howstuffworks.com/strawberry-begonia.htm

http://www.guide-to-houseplants.com/strawberry-begonia.html

http://houseplants.about.com/od/Yet_More_Profiles/p/Strawberry-Begonia-How-To-Grow-Saxifraga-Stolonifera-Indoors.htm

/ 3 نظر / 70 بازدید
پرسه

سلام تصاویر و اطلاعات گیاهان عالی بود ممنون

هومه

سلام خواستم از تخصصتان بهره ببرم . توی خونه راه پله ای هست که به سمت زیرزمین می رود و روی سقفش نورگیر نصب شده و نور خوبی می دهد می خواهم روی یک دیوارش چندین جاگلدانی نصب کرده و گلدان بگذارم . من در منطقه ای تقریبا خشک زندگی می کنم اما در حانه گلهای پیتوس آکرونما سینگنیوم کاج مطبق و دیفن باخیا و حسن یوسف دارم و حالشان هم خوب است . به نظر شما روی این دیوار به جز پیتوس چه گلهای دیگری می شود گذاشت که حالت آویز داشته باشد و خیلی هم حساس نباشد .در کنار این دیوار که می خواهم گلدان بگذارم قرار است یک آب نما کار شود که فکر می کنم رطوبت خوبی به محیط بدهد برای آب نما هم اگر طرحی دارید خوشحال میشم از ایده تان بهره ببرم . بسیار سپاسگزارم

م

سلام این همون گل سیبه؟