معرفی آفات گیاهی - کنه تار عنکبوتی Two-spotted mite

 دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

چرخه زندگی و تولید مثل

کاهش دما و طول روز و همچنین کاهش میزان غذا موجب می‌شود تا کنه‌های ماده به رنگ قرمز- نارنجی درآیند و به مکانهای محفوظ رفته و در این نواحی زمستان را سپری کنند. زمانی که دما در بهار افزایش می‌یابد کنه های ماده مکانهای محفوظ خود را ترک می‌کنند و رنگ قرمز خود را نیز از دست می‌دهند. هر کنه ماده می‌توان تا 6 تخم در روز بگذارد و در طی عمر خود 70 عدد و یا بیشتر تخم تولید می‌کند. تخم کنه تارعنکبوتی شفاف، سفید – زرد رنگ و گلابی شکل است . تخمها با توجه به دمای هوا در طی 10-3 روز باز می‌شوند  و از آنان لاروهایی با شش عدد پا به رنگ سفید مایل به زرد بیرون می‌آیند. سپس دو مرحله نیمف وجود دارد و بعد از آن کنه های بالغ شکل می‌گیرند. . کنه های ماده 0.5 میلیمتر و کنه ها نر 0.3 میلیمتر طول دارند. در طی تابستان کنه های ماده بالغ سبزمایل به زرد هستند و در هر طرف بدن خود یک لکه سیاه رنگ دارند. در کنه های جنس نر این لکه ها کمتر  جلب توجه می‌کند. لازم به ذکر است که از تخمهای بارور کنه های ماده و از تخمهای غیربارور کنه‌های نر تولید می‌شوند . از تخم تا بوجود آمدن کنه بالغ با توجه به شرایط دمای محیط 12-4 روز طول می‌کشد و طول عمر کنه ها بسته به شرایط محیطی حدود سه هفته یا بیشتر است. در هوای گرم چرخه کامل ممکن است در حدود دو هفته باشد.

 

خسارت

کنه تار عنکبوتی در دو مرحله از زندگی خود یعنی نیمف و کنه بالغ به برگسار گیاه آسیب وارد می اورد. کنه با قطعات دهانی خود بافت گیاه را سوراخ کرده و از محتویات شیره گیاهی استفاده می‌کند که در اثر این عمل نقاط یا لکه هایی با رنگ سبز کم رنگ بر روی پهنه برگ ایجاد می‌شود. زخمها کوچک هستند اما زمانی که صدها کنه تارعنکبوتی در حال تغذیه از برگ گیاه باشند ، این  زخمها به هم پیوسته و به صورت نواحی زرد رنگ قابل مشاهده می‌شوند و به دلیل از بین رفتن بخشی از پهنک برگها و یا حتی تمامی آنان غذاسازی گیاه و در نتیجه از رشد و قدرت آن کاسته می‌شود. برگها ممکن است به تدریج به رنگ برنز درآیند و چروکیده شوند و ریزش برگها زودتر از وقت موعد انجام گیرد. اگر زیر برگها را نگاه کنیم مجموعه کنه ها که به رنگ سبز هستند را خواهیم دید. البته لازم به ذکر است که هر مقدار به فصل پاییز نزدیکتر شویم رنگ کنه‌ها (جنس ماده) قرمز می‌شود. همچنین در مراحل پیشرفته و حمله شدید این آفت می توان پوسته نیمف کنه ها (همانطور که ذکر شد کنه ها دو مرحله نیمف دارند که بعد از پوست ریزی تبدیل به کنه بالغ می‌شوند) و پوسته تخمها را نیز مشاهده کرد. این آفت بر روی گیاه تار می‌بندد و گیاهی که شدیدا آلوده است ممکن است در اث ضعف و از دست دادن برگهایش از بین برود.کنترل و مبارزه

دو مشکل در راه کنترل شیمیایی کنه تار عنکبوتی وجود دارد. بکارگیری آفت کشهایی با طیف وسیع که در از بین بردن کنه ها موثر هستند موجب از بین رفتن حشرات مفید می‌شود و همچنین گاهی کنه‌ها به کنه‌کشها مقاومت پیدا می‌کنند. بنابراین لازم است تا در نوع سموم کنه‌کش نوعی تنوع را رعایت کرد تا چنین مقاومتی بوجود نیاید. همچنین لازم به ذکر است که  برخی از کنه کشها نیز برای برخی از گیاهان سمی هستند و به  گیاه آسیب می‌رسانند. بنابراین در مبارزه شیمیایی انتخاب کنه کش موثر کار بسیار مهمی است.

برای کنترل بیولوژیکی این آفت ازنوعی کنه شکارچی با نام  Typhlodromus Occidentalis به شکل تجاری درکشور استرالیا استفاده می‌شود. این کنه تمامی مراحل کنه تارعکبوتی از تخم تا حشرات بالغ را مورد حمله و تغذیه خود قرار می‌دهد و هر کنه بالغ در طی زندگی خود می‌تواند تا 50 کنه تار عنکبوتی را مصرف و از بین ببرد. همچنین Phytoseiulus persimilis از جمله کنه هایی است که کنه های تار عنکبوتی را شکار و مصرف می‌کند . این حشره خود یک کنه است که از کنه های تارعنکبوتی تغذیه می‌کند و برای حداکثر فعالیت به دمای 21 درجه یا بیشتر نیاز دارد. این کنه شکارچی بر روی کنه های تارعنکبوتی گلخانه ها موثر است و چندان تاثیری در از بین بردن کنه های تار عنکبوتی گیاهانی همانند مرکبات، شمشاد و مخروط داران ندارد. البته کنه های شکارچی خودشان به سموم حساس هستند بنابراین در صورت بکارگیری از چنین روشی استفاده از سم محدود خواهد شد.

از جمله سموم موثر برای این آفت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

Abamectin, Bifenazate, Bifenthrin, Clofentazine, Fenbutatin oxide, Hexythiazon, Pyradiben

توجه: این سموم با نام تجاری مختلف در بازار عرضه میشوند.

هشدار: حشره‌کشها موادی سمی هستند در زمان مصرف به دستورالعمل کارخانه سازنده به خوبی توجه کنید و همراه با موارد ایمنی آن را بکاربرید. نام بردن از چند سم کار آسانی است اما برای جلوگیری از هر گونه مشکل لطفا برای انتخاب سم حتما نظر  متخصصین گیاهپزشکی را که معمولا در فروشگاه‌های بذر و سم فعالیت می‌کنند جویا شوید.

در محیط داخل منازل چه کنیم؟

در محیط خانه و در مورد گیاهان گلدانی، گیاهان را از نظر وجود و فعالیت این آفت مرتبا بررسی کنید . اگر متوجه وجود کنه تارعنکبوتی بر روی برخی از گیاهان شدید سریعا آنان را از دیگر گیاهان سالم دور کنید تا آفت به آنان سرایت نکند. اگر فعالیت افت در مراحل اولیه باشد می‌توان با کمک قطعه ای پارچه و یا پنبه و یا حتی انگشتان دست آفات موجود را از روی برگسار حذف کرد. برای آنکه برداشتن آفت راحت تر باشد می‌توانید وسیله خود را به اب صابون و یا مایع ظرفشویی آغشته کنید. کنه تار عنکبوتی در صورت هوای خشک و گرم فعالیت بیشتری دارد و سریعتر شیوع می‌یابد بنابراین افزایش رطوبت محیط اطراف برگسار گیاه به کاهش فعالیت این گیاه کمک می‌کند.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tetranychus_urticae

http://www.dpi.vic.gov.au/agriculture/pests-diseases-and-weeds/pest-insects/two-spotted-mite

http://apps.rhs.org.uk/advicesearch/profile.aspx?pid=190

http://www.bonsaigarden.net/control_of_red_spider_mites.html

http://www.ext.colostate.edu/pubs/insect/05507.html

http://www.ipm.ucdavis.edu/PMG/PESTNOTES/pn7405.html

http://ohioline.osu.edu/hyg-fact/2000/pdf/2012.pdf

/ 5 نظر / 1615 بازدید
کیومرث

سلام متشکر از اطلاعات مفیدتان در یکی از پستها یتان در جواب یکی از دوستان طرز تهیه سم با سیر را نوشته بودید که جالب بود فقط بجای اینکه چندر روز بگذاریم بماند نمیشود از پودر سیر استفاده کرد؟و بجای پودر صابون هم از چند قطره مایع ظرفشویی ؟ موفق باشید

بسیار اموزنده بود

مددی

باش سلام و خسته نباشد. می خواستم بپرسم کنه تار عنکبوتی از ریشه گیاهان (ارکیده) هم تغذیه می کنه؟ اگه از ریشه اون ها هم تغذیه کنه سم رو هم بر روی گیاه و هم به خاکش باید زده بشه؟ ممنون میشم اگه سمی رو معرفی کنید که به این گیاه اسیب کمتری برسونه[لبخند] پیشاپیش از سایت و تمامی زحماتتون ممنون.

شبنم

واقعا کامل و عالی بود مرسی

ر.ن.آرانی

سلام من توخونه یه انگور تالاری دارم با ارتفاع 2/5 متر وبا گستردگی 2 در 6 متر تصاویر برگهای بالایی را که دیدم فکر میکنم درخت من هم همین مشکل را داره اگه ممکنه نظرتون را بفرمائید.