معرفی گیاه - سینگونیوم Goose foot plant

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

در مورد گیاه گلدانی سینگونیوم و برای فراهم کردن رطوبت مورد نیاز ریشه‌های هوایی موجود بر روی ساقه آن و همچنین شکل دهی با برگسار گیاه معمولا از قیمی که با خزه مرطوب پوشانده شده است در گلدان استفاده می‌شود. همچنین می‌توان با قطع ساقه‌های بلند این گیاه، بیشتر آنرا به شکل بوته‌ای تربیت کرد تا بالارونده. برگها در ابتدا رشد قلبی شکل هستند اما بعدا به شکل نیزه ای در میآیند. شیره این گیاه حاوی ماده سمی اکسلات کلسیم است و ممکن است در برخی از افراد موجب حساسیت پوستی شود بنابراین هنگام کار با این گیاه اگر دستکش دست کنید بهتر است. از دیگر نامهای انگلیسی این گیاه می‌توان به این موارد اشاره کرد:Arrowhead plant, Arrowhead vine, Arrowhead Philodendron, Goosefoot, African evergreen

شرایط محیطی

آبیاری: برای آبیاری این گیاه ابتدا وضیعت خاک را بررسی کنید و زمانی که سطح خاک رطوبت خود را تا حدودی از دست داده بود گیاه را آبیاری کنید. این گیاه به رطوبت هوا نیز نیاز دارد بنابراین غبارپاشی برگها به شادابی و رشد آن کمک می کند . خشکی هوا و عدم رطوبت مناسب هوا و همچنین خشکی کشیدن گیاه یکی از دلایل خشک شدن نوک و حاشیه برگها است. البته آبیاری بیش از اندازه نیز چنین علائمی را می‌تواند ایجاد کند. بنابراین وقتی چنین مشکلی را در برگهای گیاه دیدید ، وضعیت خاک گلدان را بررسی کنید تا متوجه شوید که بستر کاشت گیاه خشک مانده است یا بیش از اندازه به آن آب داده‌اید. فراموش نکنید که با وجود نیاز نسبتا بالای گیاه به اب ، خاک آن نباید حالت خیس و غرقابی بیابد زیرا ممکن است گیاه دچار پوسیدگی ریشه شود.همانطور که اشاره شد برگسار این گیاه به رطوبت مناسب هوا نیاز دارد. روش دیگری نیز وجود دارد که می‌توان به نحوی رطوبت را به شکل پایدار و بدون خیس کردن برگسار در اختیار گیاه قرار داد. یک زیر گلدانی بزرگ را از سنگریزه و تا لبه زیر گلدانی  پر کنید . سپس تا حدی آب داخل آن بریزید که تا نیمه دیواره زیر گلدانی آب درون آن باشد. گلدان گیاه را بر روی سنگریزه ها قرار دهید. کف گلدان گیاه به هیچ عنوان نباید با اب در تماس باشد زیرا در این صورت زمانی که خاک گلدان را آب می‌دهید خروج آب از منافذ ته گلدان صورت نمی‌گیرد و خاک غرقابی می‌شود و گیاه از بین خواهد رفت. اما اگر ارتفاع آب داخل زیر گلدانی مناسب باشد در اثر گرمای محیط آب آن به تدریج تبخیر می‌شود و رطوبت مورد نیاز گیا را تامین می‌کند.

دما: بهتر است تا دما در زمستان به زیر 18-16 درجه سانتیگراد نزول نکند و در فصل رشد نیز دمای 30-20 درجه سانتیگراد  مناسب رشد این گیاه است و بهترین رشد را در دمای 24-16 درجه خواهد داشت. در هوای گرم و خشک همانند مکانی در نزدیکی وسایل گرمازا ، برگها قهوه‌ای رنگ و شکننده می‌شوند. بنابراین گیاه را به مکانی خنک‌تر منتقل کنید و عمل غبارپاشی را فراموش نکنید.

نور:اگرچه این گیاه به سایه مقاوم است اما بهترین رشد را در مکانی پر از نور و البته به دور از نور مستقیم آفتاب انجام می‌دهد.نور کم موجب می‌شود که ساقه‌ها بسیار بلند و علفی و بدون استحکام کافی شوند و فاصله بین دو برگ زیاد شود. نور شدید نیز موجب رنگ پریدگی برگها می‌شود. گلدان را هر چند وقت یکبار بچرخانید تا مانع از کج شدن گیاه به سمت نور شوید.

خاک:مخلوطی از خاک برگ و پیت موس محیط مناسب را برای رشد ریشه‌های این گیاه می‌سازد بخصوص انکه از زهکش خوبی نیز برخوردار است و مانع از خیس ماندن بستر کاشت می‌شود. مواد غذایی کم و نامناسب موجب پریدگی رنگ برگها و ریز ماندن آنان می‌شود. برای تغذیه مناسب گیاه می‌توان در فصل رشد یعنی بهار و تابستان از کودهای مخصوص گیاهان زینتی همانند 20-20-20 البته با نصف غلظت معمول، گیاه را غذادهی نمود. زمان تعویض گلدان این گیاه در بهار است البته سینگونیوم به طور میاینگین هر دو سال یکبار نیاز به تعویض گلدان دارد و به طور کل گیاهی است که تراکم ریشه هایش در گلدان را دوست دارد و اگر گلدان بسیار بزرگتر در نظر گرفته شود این گیاه رشد خوبی نخواهد داشت.

تکثیر: این گیاه را می‌توان در اواخر بهار و یا اوایل تابستان با استفاده از قلمه ساقه که ریشه‌های هوایی دارد تکثیر نمود.  قلمه‌ها از نوک ساقه‌ها به طول 10-8 سانتیمتر تهیه می‌شوند . برش را دقیقا از زیر یک گره بزنید و برگ که در انتهای قلمه است را حذف کنید. قلمه را در گلدانی که از مخلوط ماسه، خاک و خاکبرگ و یا پیت موس ، شن و پرلایت است بکارید. اگر امکانات گلخانه‌ای ندارید، کیسه پلاستیک شفافی بر روی گلدان بکشید تا رطوبت در اطراف قلمه ها بماند و گلدان را در محلی روشن اما بدور از نور خورشید نگهدارید. مراقب باشید تا قلمه ها خشکی نکشند. 6-4 هفته طول می‌کشد تا قلمه‌ها ریشه بدهند که بعد از طی شدن این مدت زمان می‌توانید کیسه پلاستیک را از روی گلدان حاوی قلمه‌ها بردارید. یک ماه صبر کنید و بعد اگر لازم بود از کودهای محلول هر ماه یک مرتبه برای گیاهان جوان استفاده کنید. 5-4 ماه بعد می‌توانید گلدان گیاه را عوض کنید و گلدانی بزرگتر را برای آن استفاده کنید.

هرس: برای حفظ حالت بوته ای و پرپشت این گیاه میتوان ساقه های مسن گیاه را زمانی که بلند می شوند قطع کرد. زمان مناسب این کار اوایل تابستان است و از ساقه های بدست آمده می توان در تکثیر این گیاه استفاده کرد.

آفات: مهمترین آفت این گیاه کنه تارعنکبوتی است که در پشت برگها تار عنکبوت فراوانی مشاهده می‌شود و بر اثر مصرف کنه از شیره گیاه، بعد از مدتی برگها زرد می‌شوند. شپشک آفت دیگری است که گاهی به سینگونیم حمله می‌کند و از شیره آن می‌مکد و علاوه بر ضعیف کردن گیاه و زردی برگسار ماده چسبناکی به نام عسلک تولید می‌کند. شته ها نیز گاهی به این گیاه حمله می‌کنند و از شیره آن می‌مکنند و عسلک نیز تولید می‌کنند و درنهایت موجب زردی برگهامی‌شوند. هر سه این آفت در صورت شدت عمل می‌توانند موجب ریزش برگها شوند. در صورت تعداد اندک آفات سعی کنید با پارچه‌ای مرطوب سطوح برگها را از وجود آنان پاک کنید اما اگر تعداد آنان زاید است از سموم سیستماتیک استفاده کنید. از بیماریهای سینگونیوم می‌توان به سوختگی بلایت که نوعی بیماری باکتریایی است اشاره کرد. بر روی برگها لکه‌هایی بیضی شکل و نامنظم لکه‌های سیاه رنگ با حاشیه زرد رنگ بوجود می‌آید و برگهای آلوده زرد و پژمرده می شوند. در مدت زمانی کوتاه بافتهای آلوده پژمرده شده و از بین خواهند رفت. تنها راه حل این بیماری نابود کردن گیاه آلوده است.بیماری دیگر سینگونیوم سوختگی جنوبی است که نوعی بیماری قارچی می‌باشد که بر اثر آن ساقه‌ها می‌پوسند و گیاه خود را می‌اندازد و توده‌های متراکمی از قارچ بر روی سطح خاک مشاهده می‌شود. در مورد این بیماریها پیشگیری بهتر از درمان است. هنگام تهیه خاک گلدان از مواد ضدعفونی شده استفاده کرد. گیاه را زیاد آب ندهید تا خاک مدت زمان طولانی به شکل غرقاب باقی بماند و هنگام آبیاری برگسار گیاه خیس نشوند. در مورد سوختگی بلایت می‌توان از برخی سموم قارچکش نیز استفاده نمود.


 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Syngonium

http://www.plantoasis.com/plants/1001_1020/1004_arrowhead_vine.htm

http://www.horticapublications.com/article-102.html

http://www.guide-to-houseplants.com/arrowhead-plant.html

http://houseplants.about.com/od/foliageplants/p/Arrowhead-Vine-How-To-Grow-Syngonium.htm

http://homeguides.sfgate.com/care-nepthytis-plant-22061.html

/ 8 نظر / 298 بازدید
محمد

سلام خانم یا آقای رشیدی وبلاگ جالبی دارید من هم تو وبلاگم از مطالب کشاورزی می نویسم و البته غالبا دوست دارم تجربه های شخصی خودم رو به بازدید کننده هام ارائه بدم امیدوارم وقت کنم تجربه هامو در مورد نخل مرداب هم تو وبم بذارم راستی اگه دوست داشتید به وب من هم یه سر بزنید و در صورتی که افتخار بدید تبادل لینک کنیم با اسم خلیج همیشه فارس ایران لطفا متشکر

روژان

سلام خسته نباشید مطالب خیلی خوبی بود برگ های گل من زرد می شوند آبیاری را هم با دقت انجام می دهم غبار پاشی هم هر روز انجام می دهم لطفا من را راهنمایی کنید

فرهاد

سلام و عرض ادب خدمت جنابعالی اگر بخواهم سینگونیوم پر و زیاد بشه با هرس و زدن شاخه ها امکان پذیر هست؟

somayeh

nemitonii in neveshtehatt ye torii beshehh ke adam bara khodesh save konehhh,,khasiiissssssssssssssssssssssssssssssssssssssss

تسنیم

سلام من یه گلدون سینگونیوم از منزل یکیاز دوستان آوردم که برگهاش کوچیک و مییاتوری بود و خیلی خوشگل. حالا حالش خیلی خوبه و برگهای تازه میده ولی رگها بزرگ شدند و در اندازه معمولی هستند. چرا اینطور شده؟

تسنیم

سلام نمیدونم به اندازه بقیه کود دادم! لابد همینه دیگه. باید با این برگهای بزرگ و خوشگلش بسازم دیگه![نیشخند]

مهسا

منظورم این گل بود.همونه؟کالادیوم؟

مانی

از وبلاگ خوبت ممنونم فقط انجام کپی پیست رو غیر فعال کردی خواهشا آزادش کن که بشه کپی پیست کرد!