معرفی گیاه - ساق عروس ، اشوریا Echeveria

دوستان عزیز.  خواهشمندم مطلب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار  نفرمایید.سپاسگزارم.

 برخی از نمونه های اشوریا همانند به Echeveria Glauca  با برگهایی سبز – آبی و Echeveria Elegans  با برگهایی گوشتی به رنگ سبز- آبی با حاشیه هایی صورتی- قرمز رنگ و Echeveria secunda  با برگهایی متراکم ، با نوک نسبتا تیز ، به رنگ سبز و حاشیه هایی صورتی – قرمز رنگ از جمله نمونه های محبوب هستند. گیاهان اشوریا کند رشد هستند و اگرچه اغلب آنان 10-5 سانتمتر طول دارند اما به تدریج و با رشد پاچوشها از کنار گیاهان مادری، بر روی زمین گسترده می شوند و و حداقل 10 سانتیمتر و حداقل 50 سانتیمتر (البته بعد از چند سال )بر روی زمین فضا را اشغال می کند.  از نامهای دیگر Echeveria Elegans  و همچنین گونه های مشابه آن می توان به Hen and chickers,Mexican Gem,Mexican Snowball,White Mexican Rose اشاره کرد.

تصویر فوق: گلها در Echeveria Elegans 

تصویر فوق: این گیاه می تواند به شکل افقی رشد کرده و بر روی سطح بستر کاشت فضا را اشغال کند.

آبیاری: برای آبیاری این گیاه باید صبر کرد تا سطح خاک تا عمق حدود 3-2 سانتیمتری خشک شود و سپس گیاه را آب داد. آبیاری زیاد و خیس ماندن بستر خاک از دلایل پوسیدگی ریشه و ریزش برگهای گیاه است که بخصوص ابتدا برگهای پایین ساقه گیاه شروع به ریختن می کنند. به همین دلیل برخی از پرورش دهندگان هر 3-2 هفته یکبار این گیاه را آب می دهند و اعتقاد دارند که این گیاهان به دوره های کوتاه خشکی نیاز دارند. بعد از ابیاری حتما دقت کنید تا آب از منافذ زیرین گلدان خارج شود. در طی زمستان آبیاری گیاه باید کاهش یابد زیرا در این فصل گیاه رشدی ندارد و نسبت به فصل گرم به آب کمتری نیاز دارد.

نور: محیطی پرنور و روشن و اشعه های مستقیم آفتاب را می پسندد و در چنین شرایطی بهترین رشد و رنگ برگسار را خواهد داشت اما باید آنرا از نور مستقیم آفتاب شدید بخصوص در روزهای گرم تابستان محافظت کرد. همچنین آفتاب شدید در بعد ازظهر نیز می تواند به برگسار گیاه آسیب وارد کند. برخی از انواع این گیاه که دارای حاشیه های رنگین در برگها هستند نیاز به نور کافی دارند تا این رنگها از بین نرود. نور اندک محیط باعث می شود تا گیاه به جای اینکه بر روی سطح زمین گسترش یابد ، بیشتر به سمت بالا کشیده شود. کاهش نور همچنین موجب پریدگی رنگ و کاهش رشد گیاه خواهد شد. البته اگر گیاه شما مدتی است که در محیطی کم نور به سر می برد، انتقال آن به مکانی با نور مستقیم آفتاب را به تدریج انجام دهید . انجام ناگهانی این عمل می تواند منجر به سوختن برگهای گیاه شود.

تصویر فوق: کمبود نور می تواند موجب ریزش برگهای موجود در قسمت پایین گیاه و تشکیل گیاهان جدید در قسمت بالای گیاهان قدمی شود.

دما: دما را حداقل تا 7 درجه سانتیگراد را تحمل می کند اما بهتر است که دمای محیط بخصوص در طی شب به زیر 13 درجه سانتیگراد نرود. حداکثر میزان دما تا 25 درجه سانتیگراد قابل قبول است. در صورت افزایش دما و گرم شدن محیط و عدم افزایش آبیاری، به تدریج از گوشتی بودن برگها کاسته می شود و با ادامه این وضعیت، برگها چروکیده می شوند و در نهایت می ریزند. توجه داشته باشید نمونه هایی که برگهای با حاشیه های رنگین دارند، در فصل پاییز و با کاهش دمای محیط ، رنگ برگها نمایش بهتری خواهد داشت و در طی فصل گرم برگها معمولا سبز رنگ خواهند بود.

خاک: خاکی سبک با زهکش مناسب نیاز دارد . برخی از پرورش دهندگان مخلوطهای خاکی مشابه کاکتوس را برای این گیاه بکار می برند اما از آنجاییکه اشوریا سیستم ریشه ای بسیار کم عمقی دارد بهتر است که از مواد ارگانیک همانند خاک برگ نیز در مخلوط خاکی آن استفاده کرد. به عنوان مثال می توان از شن درشت به همراه پرلایت و خاک برگ استفاده کرد. از آنجایی که اشوریا در محیط قلیایی بهتر از محیط اسیدی رشد می کند بنابراین از کاربرد پیت موس در مخلوط خاک خودداری کنید. اگرچه این گیاهان به دلیل رشد اهسته ای که دارند کوددهی چندان زیادی لازم ندارند اما استفاده از کود البته برای یک مرتبه در ابتدای فصل بهار به رشد بهتر آن کمک خواهد کرد و می توان از فرمول 10-10-10 البته با نصف غلظت استفاده کرد .

تکثیر: با کمک قلمه برگ و پاجوشها تکثیر می شود. پاجوشها را با فرارسیدن فصل بهار و زمان تعویض گلدان می توان از گیاه مادری به راحتی جدا کرد و به شکل گیاهی مستقل در گلدانی جداگانه کاشت. ایجاد فاصله زمانی به مدت یک یا دو روز بین زمان جدا کردن پاجوشها و کاشتن آنان ، به ریشه زایی بهتر آنان کمک می کند. از برگهای گیاه نیز می توان در فصول بهار و تابستان قلمه تهیه کرد. برگها بعد از جدا شدن از گیاه مادری به مدت 24 ساعت کنار گذاشته می شوند و سپس  در مخلوط خاکی سبک و مرطوبی کاشته می شوند. بر روی گلدان حاوی قلمه ها پلاستیک نکشید زیرا این گیاهان به جمع شدن رطوبت در محیط اطراف حساس هستند و دچار پوسیدگی ریشه می شوند.

آفات و بیماری :این گیاهان در برابر بیماریها و آفات نسبتا مقاوم هستند اما به هر حال آفاتی که به شکل متداول  گیاهان خانگی را مورد حمله قرار می دهند برای این گیاهان نیز می توانند مشکلاتی را ایجاد کنند. از بین بیماریها نیز به پوسیدگی ریشه که ناشی از سنگین بودن بافت خاک و یا آبیاری بیش از اندازه است حساسیت دارند که با رعایت فواصل مناسب آبیاری و سبک بودن بافت خاک می توان از بروز آن جلوگیری کرد.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Echeveria_elegans

http://apps.rhs.org.uk/plantselector/plant?plantid=682

http://gardenerstips.co.uk/blog/flowers/alpine-rockery/growing-echeveria-glauca-and-echeveria-elegans/

http://www.gardenguides.com/109090-echeveria-plant-care.html

#axzz2KPoLuwF5>http://www.drought-smart-plants.com/echeveria-elegans.html#axzz2KPoLuwF5

http://www.guide-to-houseplants.com/echeveria.html 

/ 9 نظر / 475 بازدید
نسیم

[دست][دست][قلب]

محمد

سلام مطلب به موقع و عالی ای بود من هم تازگی ها یه ساق عروس گرفتم که امیدوارم بتونم بعدها تجربه هام رو در این زمینه در اختیار دوستان قرار بدم موفق باشید[گل][گل][گل]

مانیا

سلام من دانشجوی مرتع ام ما خوندیم ساق عروس closiaمیشه ممنون میشم راهنمایی کنین

مانیا

سلام ممنون از پاسختون راسشو بخواین منبع خاصی نبوده تو جزوه ای مطالعه میکردم که میگفت زیر ردهApetalesقسمت Bisexuales که شامل سه راسته Aristolochiales/Polygonalesوcentospermales می باشدکه راستهCentrospermales شامل تیرهای اسفناج،میخک ،سرخاب،لاله عباسی،تاج خروس ،که celosia به این( تاج خروس Amaranthaceae)خانواده تعلق دارد

محمد

سلام خانم مهندس خسته نباشید لطفا کمکم کنید بنده این گیاه رو خریدم و چون گلدونش براش کوچیک بود خواستم که گلدان و خاکش رو عوض کنم و از گل فروشی خاک ورمی کمپوست گرفتم و گلدانش رو عوض کردم اما الان نزدیک یک هفتست که داره تمام برگ هاش از پایین زرد میشه و میریزه میشه کمک کنید که چی کارش کنم تا زنده بمونه ؟ ممنون از شما

حمزه

مطلب خیلی مفیدی بود . دستتون درد نکنه و خسته نباشید

melodi

سلام خسته نباشید[گل] من یک نمونه از این گیاه رو تهیه کردم موقعه خرید گل فروش آن را روی میز کارش بدون خاک گذاشته بود(ریشه دار بودن) که بعد از درخواست من آن را توی خاک گذاشت و به من تحویل داد حالا بعد از گذشت 4 روز هر روز دارد یه برگ ازش پچمرده و میوفنه.ممنون میشم کمکم کنید[قلب]