معرفی گیاه -رعنا زیبا Gaillardia

 دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید . سپاسگزارم.

ارتفاع نمونه های باغی و باغچه ای این گیاه 45-30 سانتیمتر است که هر بوته می توانند 38-30 سانتیمتر بر روی زمین نیز فضا را اشغال کنند.  بر روی ساقه و برگهای این گیاه موهای ریزی وجود دارد که می تواند در صورت تماس با پوست برخی از افراد حساسیت و اگزما ایجاد کند. ساقه ها در ابتدا فصل علفی و سبز رنگ هستند اما هر چه به انتهای فصل نزدیک شویم ، بخصوص قسمتهای پایین ساقه چوبی تر و به ارتفاع گیاه افزوده می شود. در ابتدای رشد که گیاه هنوز ساقه ای ندارد و بدون ساقه است (بیساگ یا Rosette)

تصویر فوق: مراحل رشد گیاه رعنا زیبا

شکل برگهای گیاه بر اساس اینکه در کدام قسمت گیاه قرار گرفته اند تا حدودی با یکدیگر متفاوت است.بر روی برگها موهای فراوانی وجود دارد و در حاشیه برگها نیز شکافهایی دیده می شوند. بعد از رشد گیاه و شکل گیری ساقه های گل، و هر مقدار که از قسمت نزدیک به خاک به قسمت نوک گیاه نزددیکتر شویم، با برگهایی مواجه خواهیم شد که از نظر اندازه کوچکتر هستند و حاشیه آنان نیز ساده تر می باشد. برگهای قسمت پایین گیاه حدود 8 سانتیمتر و قسمت بالای گیاه حدود 4 سانتیمتر طول دارند.

تصویر فوق: تفاوت اندازه و شکل برگها . برگهای سمت راست مربوط به قسمت بالا و برگهای سمت چپ مربوط به قسمت پایین گیاه هستند.

گل های ستاره ای شکل در رعنا زیبا نوعی گل مرکب(دارای گل آذین مرکب یا کپه ای Composite )  است یعنی یک گل از مجموعه گلهای کوچک (گلچه Florets) بوجود آمده است. قسمتی که با نام گلبرگ می شناسیم در واقع گلچه هایی هستند که اصطلاحا گلچه شعاعی نامیده می شوند. گلچه های شعاعی معمولا به رنگهای قرمز مایل به ارغوانی و یا قرمز-نارنجی با انتهای زرد رنگ هستند اما می توانند تک رنگ و به رنگهای نارنجی ، زرد، صورتی و در برخی موارد حتی سفید رنگ نیز باشند.در برخی از انواع این گیاه گلچه های شعاعی بسیارشبیه گلی کوچک هستند و دیگر شبه آنچه که ما به طور معمول گلبرگ می نامیم ، نیست(تصاویر زیر را مشاهده کنید). در مرکز گل ، گلچه های لوله ای disc florets قرار گرفته اند که قرمز مایل به ارغوانی، نارنجی قرمز و یا زرد و گاهی بسیار تیره رنگ هستند.  قطر گل 7.5-5 سانتیمتر است .

تصویر فوق: همانطور که مشاهده می کنید در انواع مختلف این گیاه‘ رنگ گلچه های لوله ای می تواند همانند گلچه های شعاعی متنوع و متغیر باشد.

تصویر فوق:تفاوت گلچه های شعاعی در دو نوع مختلف رعنا زیبا. در تصویر سمت چپ مشاهده می کنید که گاهی هر گلچه واقعا شبیه گلی کوچک است و با آنچه که در اکثر موارد انتظار می رود ، تفاوت دارد.

رعنا زیبا در شرایط مناسب آب و هوایی  در سراسر سال می تواند گل دهد اما فصل اصلی گلدهی آن در تابستان و اوایل پاییز است. البته برخی از انوع از نامهای انگلیسی این گیاه می توان به Firewheel,Indian Blanket,Sundance اشاره کرد.

آبیاری: رعنا زیبا به کم آب مقاوم است اما اگر آبیاری آن به شکل منظم انجام گیرد و گلدهی آن بیشتر خواهد بود و گلهای درشتری تولید می شود.آبیاری بیش اندازه نیز از جمله دلایل پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه می باشد. این گیاه خشکی هوا را به خوبی تحمل می کند و اگر در مکانی گرم اما مرطوب کاشته شود نتیجه خوبی بدست نخواهد آمد.

نور: برای گلدهی مناسب ، به مکانی با حداقل8-6 ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد.نور کم محیط از جمله دلایل عدم گلدهی مناسب این گیاه، پریدگی رنگ برگسار و بلند ، نازک و کشیده شدن ساقه گیاه است. رعنا زیبا گیاهی روز بلند است یعنی در صورتیکه طول روز از طول شب بیشتر باشد گلدهی خواهد داشت به همین دلیل با نزدیک شدن به فصل پاییز و کوتاه شدن روزها از گلدهی آنان کاسته می شود و زمانی که این مسئله با کاهش دمای محیط نیز همراه شود موجب ریزش برگسار و از بین رفتن قسمت هوایی گیاه خواهد شد.

دما: به گرما و خشکی هوا مقاوم است و در چنین شرایطی رشد مناسبی دارد. در دمای زیر 15 درجه سانتیگراد رشد مناسبی نخواهد داشت و انواع یکساله با کاهش دما به زیر 10 درجه به تدریج از بین خواهند رفت. اما همانطور که در مقدمه اشاره کردیم، رعنا زیبا انواع چند ساله نیز دارد. میزان مقاومت انواع چند ساله در برابر سرمای زمستانه بسیار متفاوت است به عنوان مثال ریشه های رقمی همانند Arizona sun سرمای زمستانه را تا 20- درجه سانتیگراد تحمل می‌کند اما ریشه های گروهی دیگر سرمای زمستانه را تا حدود 5- درجه سانتیگراد تحمل می‌کند.

خاک: این گیاه در مورد خاک چندان سخت گیر نیست اما خاکهای سبک شنی و با زهکش خوب را ترجیح می‌دهد. کوددهی این گیاه بخصوص اگر به شکل یکساله مورد استفاده قرار گیرد چندان ضرورتی ندارد اما می‌توانید از کودهای مخصوص گیاهان زینتی فقط یکمرتبه در ابتدای فصل گلدهی استفاده کنید.

تکثیر: این گیاه را می‌توان به آسانی از طریق بذر تکثیر کرد . اگر گلها چیده نشوند، به راحتی بذر تولید می کنند. بذرها بر روی زمین می ریزد و در سال آینده گیاهان جدید در آن مکان می رویند. از طرفی می‌توان قبل از ریزش بذرها بر روی زمین ، آنان را جمع آوری و در مکانی مناسب که سرد و خشک است نگهداری کرد و در سالهای بعد از بذر این گیاه جهت تکثیر آن استفاده کرد. توجه داشته باشید که برای بدست آوردن بذر با کیفیت مناسب ، می بایست که گلها بر روی گیاه باقی بمانند تا بعد از پژمردگی طبیعی، بذرها به تدریج رسیده و آماده شوند. اما برای جلوگیری از ریختن بذرهای رسیده بر روی خاک می‌توانید بعد از پژمردن گلها، به دور هر گل کیسه کوچک کاغذی قرار دهید تا مانع از پراکنده شدن و ریختن بذرها شوید. زمانی که بذرها می رسند، رنگ آنان از سبز به قهوه ای تغییر می کند و این زمان مناسبی برای برداشت بذر از روی گیاه است. برای کاشت بذرها از بستری سبک همانند خاک شنی استفاده کنید و از آنجایی که بذرها برای جوانه زنی به نور نیاز دارند بعد از قرا دادن آنها بر روی بستر کاشت روی آنها را با لایه نازکی به ضخامت 0.3 میلیمتر بپوشانید. دمای 21 درجه سانتیگراد و رطوبت خاک برای جوانه زنی بذرها مناسب است. بذرها با توجه به شرایط محیطی در حدود 20-8 روز بعد از کاشته شدن جوانه می‌زنند و گیاه حاصل از بذر در حدود 3-2 ماه طول می‌کشد تا به گل بنشینند. در صورت نگهداری از آن به شکل گیاهی چندساله، تقسیم بوته در انتهای فصل گلدهی نیز از دیگر راه‌های تکثیر آن محسوب می‌شود.

تصویر فوق: بذرهای گیاه رعنا زیبا در قیاس با اندازه یک سکه

هرس: ساقه های این گیاه بعد از مدتی بلند و علفی می شود که می توان با سرزنی و تحریک رشد ساقه های جانبی، علاوه بر افزایش تشکیل گل موجب عدم بلند شدن بیش از اندازه بوته شد. همچنین با قطع گلهای پژمرده می توان گلدهی بیشتر گیاه را تحریک کرد. گاهی گلدهی انواع چندساله رعنا زیبا در طی تابستان کاهش می یابد و حتی متوقف می شود که البته با انجام عمل سرزنی(قطع قسمتهای انتهایی گیاه به طول حدود 20 سانتیمتر ، مجددا در پاییز  همان سال شاهد گلدهی این گیاه خواهیم بود.

آفات و بیماری: آفاتی همانند شته و تریپس می توانند این گیاه را تحت تاثیر فعالیت خود قرار دهند. بیماری خاصی رعنا زیبا را تهدید نمی کند اما خاک سنگین با زهکش نامناسب که آب را در خود نگه می دارد و یا آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدگی ریشه خواهد شد. همچنین شرایط مرطوب هوا نیز می تواند موجب بروز بیماری قارچی کپک پودری شود. بروز بیماریهای ویروسی و در نتیجه کوتاهی و بدشکلی گیاه به همراه بد رنگی گلها دور از احتمال نیست.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gaillardia_pulchella

http://plants.usda.gov/java/profile?symbol=gapu

http://lee.ifas.ufl.edu/Hort/GardenPubsAZ/Gaillardia_pulchella.pdf

http://www.floridata.com/ref/g/gaillad.cfm

#b>http://davesgarden.com/guides/pf/go/347/#b

http://homeguides.sfgate.com/germinate-gaillardia-pulchella-seeds-21999.html

http://www.ehow.com/about_6465922_blanket-flower.html

http://www.ehow.com/how_6534223_care-gaillardia-indian-blanket-flower.html

http://edis.ifas.ufl.edu/pdffiles/FP/FP21600.pdf

/ 7 نظر / 437 بازدید
مرجان

[گل]

مجتبی شیرازی

[دست][گل]

محمد

سلام عیدتون مبارک خیلی به موقع تقریبا یه ماهی هست رعنا زیبا کاشتم البته چندسال پیش هم تجربه پرورشش رو داشتم و امیدوارم بتونم تجربه هامو در اختیار بقیه بذارم صد در صد از اطلاعات عالی که شما تو وبتون میذارید هم توی پرورش بهترشون استفاده می کنم با اجازه

lمختاری

از اطلاعات ثبت شده بسیار استفاده کردم ممنون. خدا قوت .موفق باشید.تبادل لینک موافقید؟

خوب بود . [هورا]

مهیا

سلام خانم مهندس.بذر رعنا رو اول اردیبهشت کاشتم تا به امروز که 4برگه شده بود و حدودا6-7سانت میشد.به باغچه مننقلش کردم ولی بعدش دیدم همشون رو زمین پخش شده.یعنی اشتباه کردم که منتقلشون کردم؟هوا هم ابری و بارونی بود.ممنونم که همیشه پاسخ میدید.