معرفی گیاه- شیشه شور Bottlebrush

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

 برگهای این گیاهان معمولا باریک و بیضی شکل هستند و بافتی چرمین دارند . گلهای این گیاه زیبا هستند اما توجه کنید موردی که در این گلها جلب توجه می کند پرچمهای آنان است و نه گلبرگهای گیاه. گلهای این گیاه در اکثر گونه ها قرمز رنگ و در برخی گونه ها سفید ، نارنجی سبز و زرد رنگ هستند و در بهار و اوایل تابستان شکوفا می شوند.  البته شرایط محیطی نیز در زمان شکوفا شدن گلهای این درختان تاثیر گذار هستند.  موردی  که در نام این گیاه در انگلیسی Bottle brush است و علت نامگذاری این گیاه گلهای مجمعوعه گلهای آن بر روی یک محور است که به آن حالتی همانند وسیله  شیشه شور را داده است.

برخی گونه های این گیاه

C.teretifolius درختچه ای با اندازه متوسط گلهای قرمز رنگ- C.subulatus ارتفاع یک متر با عادت رشد پخش شدن بر روی زمین و گلهای قرمز رنگ- C.sieberi درختچه ای با گلهای کرم زرد کم رنگ- C.salignus به ارتفاع 10-4 متر و گلهایی که معمولا سفید رنگ هستند- C.comboynensis به ارتفاع 2 متر و گلهایی قرمز رنگ – C.glaucus به ارتفاع 3-1 متر و گلهایی قرمز رنگ – C.kenmorrisonii به ارتفاع 4-1 متر و گلهایی قرمز رنگ-C. Linearifolius به ارتفاع 4-3 متر و گلهایی قرم زرنگ – C.linearis به ارتفاع 3 متر و گلهایی قرمز کم رنگ- C. Citrinus با 4-2 متر ارتفاع و گلهای قرمز-C.viminalis به ارتفاع 8 متر با شاخساری آویخته و گلهایی قرمز رنگ

نیازهای محیطی

آبیاری: گیاهان شیشه شور اگرچه با وجود آبیاری منظم رشد و گلدهی بهتری دارند اما برخی از گونه های این گیاهان بخصوص زمانی که در خاک مستقر می شوند در برابر خشکی خاک نسبتا مقاوم هستند  همچنین خشکی هوا را نیز تحمل کرده و با این مسئله مشکلی ندارد. نمونه هایی را که به شکل گلدانی نگهداری می شوند و در طی زمستان به مکان محافظت شده همانند داخل خانه انتقال می یابند تا دچار سرمازدگی نشوند، می بایست کمتر در طی پاییز و زمستان آبیاری کرد یعنی در حدی که خاک خیلی خشک و سفت نشود اما لزومی به آبیاری کافی و کامل گلدان نیز نیست زیرا در این فصل گیاه در حال استراحت و رکود است و در صورت آبیاری به همان شیوه دوران رشد در بهار و تابستان امکان پوسیدن و از بین رفتن گیاه وجود دارد.

دما: بهترین دما برای گلدهی این گیاه 24 درجه سانتیگراد است . اگرچه برخی از انواع سرسخت این گیاه سرمای زمستان را تا 12- درجه سانتیگراد تحمل می کند اما اکثر انان به هیچ عنوان مناسب دمای زیر یخبندان نیستند و از بین می روند. مناسبترین دمای حداقل برای این گیاهان حدود 7 درجه سانتیگراد است . بنابراین نمی توان آنان را در مناطقی که دمای هوا بخصوص در طی شب به کمتر از 7 درجه می رسد به خوبی نگهداری کرد و پرورش داد. با سردتر شدن هوا ابتدا برگها ریزش می کنند و سپس ساقه ها و شاخه ها دچار سرمازدگی و مرگ می شوند و سپس تمامی گیاه از بین خواهد رفت.

نور: نور کامل آفتاب نیاز دارد و حداقل روزی 8-6 ساعت نور مستقیم آفتاب باید به آن بتابد. کمبود نور محیط موجب ریزش و یا عدم شگل گیری گلها و شیوع برخی بیماری های قارچی می شود بخصوص اگر که هوای محیط مرطوب نیز باشد. این گیاه با ساعات بیشتری از نور مستقیم  مشکلی ندارد اما به هر حال هر مقدار که شدت نور و گرمای محیط افزایش یابد، در آبیاری آن نیز باید دقت بیشتری به عمل آید و فواصل آبیاری کاهش یابد.

خاک: گیاهان شیشه شور خاکهایی سبک با زهکش خوب را دوست دارند. بنابراین خاکهای شنی از جمله خاکهای مناسب برای این گیاهان است. در صورت سنگین بودن خاک و ماندگاری رطوبت در خاک احتمال زرد شدن و ریزش برگهای گیاه و عدم گلدهی و زوال تدریجی آن وجود دارد. همچنین فقر غذایی خاک را به خوبی تحمل می کند. به بیان دیگر زهکش خاک و عدم ماندگاری آب و رطوبت در خاک ، بیشتر از وجود مواد غذایی در خاک اهمیت دارد. البته وجود مواد غذایی کافی و مناسب در خاک به رشد و گلدهی این گیاه کمک می کند. بنابراین برای خاک این گیاه می توان از مخلوط خاک معمولی+خاک برگ + شن (با ذرات 2-1 میلمیتر) استفاده کرد. در صورت وجود مواد ارگانیک همانند کود پوسیده دامی و یا خاک برگ نیازی به کوددهی نیست. مثلا می توان هر سال با شروع فصل بهار لایه ای به ضخامت حدود 7-5 سانتیمتر از این مواد بر روی سطخ خاک پخش کرد تا گیاه به تدریج از مواد درون آنها استفاده کنند. در صورت فقیر بودن خاک و تمایل به استفاده ازکودهای شیمیایی می توان سالی 4-2 مرتبه از کودی کامل همانند فرمول 20-20-20 و یا سایر کودها با فرمول مشابه استفاده کرد. همچنین استفاده از کودهایی که فسفر بیشتری نسبت به پتاسیم و نیتروژن دارند نیز به گلدهی بهتر این گیاهان کمک می کند.   زمان تعویض نمونه هایی که به شکل گلدانی نگهداری می شوند در اواخر زمستان/اوایل بهار است. اگر اندازه گیاهتان را در گلدان دوست دارید نیازی به بزرگ کردن گلدان نیست فقط آنرا از گلدان در بیاورید سپس مجددا در همان گلدان بکارید اما برای کاشت مجدد از خاکهای غنی و تازه استفاده کنید.

تکثیر: قلمه گیری یکی از راه های تکثیر این گیاه است. معمولا از  قلمه چوب نیمه رسیده به طول حداقل 10 سانتیمتر  استفاده می شود که در تابستان تهیه می شود. قلمه تهیه شده می بایست 3 حداقل جفت برگ داشته باشد. اما برگها را از نیمه و یا دو سوم قسمت پایینی طول قلمه حذف می کنیم.  قلمه ها را می توان در مخلوطی از پیت موس +شن کاشت. روی قلمه ها را می توان پلاستیکی شفاف کشید و در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب با دمای حدود 18 درجه سانتیگراد قرار داد و مراقب بود که سطح خاک خشک نشود معمولا 6-4 هفته بعد ریشه ها شروع به شکل گیری می کنند.  کاشت بذر روش دیگر تکثیر آن است. بذرها در پاییز آماده برداشت از گیاه مادری می شوند و بهترین زمان کاشت بذرها نیز بهار است. حتما از خاک های ضعفونی شده استفاده کنید زیرا گیاهان جوان به بیماری پژمردگی قارچی حساس هتسند . بذرها را بر روی سطح خاک قرار دهید و لایه بسیار نازکی از خاک روی آن بریزید در حد سه میلیمتر . دمای مناسب محیط 21-16 درجه است.

آفات و بیماری: گیاه شیشه شور را آفات و بیماری های خاصی تهدید نمی کند و این گیاهان به طور کل از مقاومت خوبی در برابر بیماری ها و آفات برخوردارند . گاهی فعالیت شته، کنه، شپشکهای گیاهی و همچنین بیماری هایی همانند لکه برگی قارچی  و باکتریایی ، سفیدک پودری و زنگ گاهی مشکلاتی را ایجاد می کنند.

هرس: درختان شیشه شور نیاز چندانی به هرس ندارند. کوتاه کردن ساقه هایی که بیش از اندازه بلند شده اند و یا ساقه هایی که مزاحم رشد سایر شاخه ها به خصوص در مرکز گیاه هستند را بهتر است که بعد از اتمام فصل گلدهی انجام داد. همچنین برخی نمونه های این گیاه که به شکل گلدانی نگهداری می شوند را می توان به شکل شدیدتری هرس کرد به صورتی که بعد از اتمام فصل گل، شاخه های گیاه را تا نیمه ارتفاع آنان کوتاه کرد. همچنین در مورد درختان که تمایل داریم به شکل تک تنه رشد کنند می بایست مرتبا پاجوشها را حذف کرد.

تصویر فوق: برخی از انواع این گیاه بسیار کوتاه قامت هستند به نحوی که بیشتر به شکل یک بوته به نظر می رسند تا یک درختچه یا درخت.

تصویر فوق: بسیاری از گونه ها همانند یک درختچه و گاهی یک درخت بلند قامت رشد می کنند.

تصویر فوق: همه گیاهان شیشه شور گلهایی قرمز رنگ ندارند. گونه فوق C.pallidas با گلهایی سفید-کرم رنگ است.

تصویر فوق: غنچه های گل 

تصویر فوق: باز شدن گلها

تصویر فوق: باز شدن گلها

 

تصویر فوق: یکی از گونه های محبوب گیاهان شیشه شور C.citrinus به بلند و باریک بودن برگها توجه کنید. گیاهان شیشه شور برگهایی بلند و بیضی شکل دارند.

تصویر فوق: بذرها که تا مدتها می توانند به ساقه گیاه مادری متصل بمانند.

منابع

http://en.wikipedia.org/wiki/Callistemon

http://www.floridata.com/ref/c/cal_cit.cfm

http://www.desert-tropicals.com/Plants/Myrtaceae/Callistemon_citrinus.html

http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Callistemon+citrinus

https://www.anbg.gov.au/gnp/gnp2/callistemon-citrinus.html

http://www.amateurgardening.com/home/how-to-grow-bottlebrush/

http://www.ehow.com/how_8375322_water-fertilize-bottlebrush-tree.html

http://www.south-florida-plant-guide.com/dwarf-bottlebrush.html

http://www.guide-to-houseplants.com/bottle-brush-plant.html

http://www.gardenguides.com/83987-care-bottlebrush-plant.html

http://homeguides.sfgate.com/propagate-bottlebrush-plants-cuttings-38812.html

http://www.ehow.com/info_8218119_propagation-bottlebrush-plants.html

 

/ 14 نظر / 1576 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدوی

سلام مهندس رشیدی وبلاگ خوبی دارید.به همراه جمعی از کارشناسان وبلاگی تاسیس کردیم. خوشحال میشم وبلاگ تازه تاسیس ما رو با نام "مجله سبز شهری" لینک کنید. در ضمن وبلاگ شما با افتخار در فهرست پیوندهای ما قرار گرفت. ما رو با نظرات ارزشمندتون در راستای ارتقای کیف وبلاگمون یاری کنید. منتظر حضورتون هستیم.

عسل فومنی

شهر از بالا زیباست و آدم ها از دور جذاب فاصله مناسب رو حفظ کنیم تا دوست داشتنی بمونیم . . .

حمید

با سلام و سپاس خانم مهندس دو تا از درختهای شلیل باغچمون به یه نوع کرم دچار شدن که مغز تنه شاخه رو می خوره و شاخه بعد مدتی میشکنه به نظر شما راه حلی داره ؟ یه عکس از این کرم براتون میذارم . با تشکر فراوان http://s5.picofile.com/file/8134481950/IMAG0048.jpg

تبسم

سلام.خداقوت.خانم آزاده من چندتا قلمه کارپوبروتوس این شکلی http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/89/Starr_070124-3951_Carpobrotus_sp..jpg هدیه گرفتم.الان توی خاکه و تقریبن مطمئنم که ریشه نداره.از شما درخواست راهنمایی دارم:اینکه برای ریشه دار شدنش چیکار کنم؟چه طوری از توی این خاکی که هست درش بیارم؟توی چه خاکی بکارمش؟چقدر زمان میبره تا ریشه دار بشه؟نحوه آبدهی و میزان نور و....چقدر باید باشه؟ویک سری اطلاعات کلی و عمومی دیگه درباره ی نگهداریش....خییییییییییلیییییی هم ازتون ممنونم خانم![لبخند]

انسان

سلام...عزیز...انشاا..همیشه موفق باشید[گل]

نارنج

سلام خانم مهندس گلهاي آهار و كوكب كوهي كه درباغچه حياط كاشته ام به صورت متراكم و تو در تو رشد كرده اند ، تعدادي رو جابه جا كردم و در همان مكان با فاصله كاشتم ولي در عرض چند دقيقه بلافاصله پلاسيده شدن ، دليلش چيه ؟يعني اگه بمونن خشك ميشن ؟

گروه جغرافیای شهرستان ملارد

درود. خسته نباشید. نوشته ها و عکس های وبتان بسیار عالی است. در راستای آشنایی هر چه بیشتر هم میهنان با گونه های گیاهی گوناگون ، نشانی شما را به سیاهه پیوندهای دوستانمان افزودیم. شاد و تندرست باشید.[گل]

روحالله

از دیگر راههای تکثیر شیشه شور پیوند بر روی اکالیپتوس می باشد

صمد خادم

سلام خانوم مهندس من این درخت رو شمال دیدم ولی در فضای سبز خراسان جایی ندیدم با توجه به دمای مناسبی که گفتین از زمستونای مشهد جونِ سالم به در میبره؟

صمد خادم

ممنون از پاسخ کامل و مفید شما