محیط پیرامون ما- گیاهان پوششی Ground cover plant

چگونه گیاه پوششی انتخاب کنیم؟

گیاهان پوششی بسیار متنوع هستند و امکان انتخاب نمونه های مختلفی در بین آنها وجود دارد. از جمله مسائلی که در هنگام انتخاب یک گیاه پوششی باید به آن توجه کرد نیازهای دمایی، نوری، شرایط خاک و رطوبت مورد نیاز گیاه مورد نظر  است . همچنین باید گیاهی را انتخاب کرد که زمان کافی برای رسیدگی به آنرا داشته باشیم. هر چند که بسیاری از گیاهان پوششی نیاز کمی به نگهداری و مراقبت دارند اما به عنوان یک گیاه باز هم نیازمند توجه هستند.

معرفی برخی از انواع گیاهان پوششی

گیاهان پوششی انواع بسیار متنوعی دارد که در ادامه با معمول ترین آنها آشنا می شویم لازم به ذکر است که این گیاهان در این پست با ذکر مختصری از خصوصیات معرفی شده اند و شرایط محیطی مورد نیاز برای آنان به تفصیل ذکر نشده است.

بومادران(علف هزار برگ)  Achillea millefolium

بوته ای علفی حداکثر به ارتفاع یک متر و همیشه سبز با گلهایی زرد یا صورتی- بنفش است که از اواخر بهار تا اواخر شهریور شکوفا می شوند. این گیاه آفتاب دوست است و خاکهای خشک را به خوبی تحمل می کند. حداقل دما را نیز تا 15- درجه سانتیگراد می تواند تحمل کند.اسامی انگلیسی این گیاه common yarrow, thasound leaf, milfoli می باشد.

آجوگا(جعده- ریش تره)Ajuga reptans

گیاهی با ارتفاع کم و خزنده و متراکم است است که سطح زمین را به خوبی می پوشاند و حداکثر به ارتفاع 25-20 سانتیمتر می رسد. گلهای آبی ، ارغوانی و قرمز رنگ آن در اواخر بهار شکوفا می شوند. برگها در صورت یخ زدگی قهوه ای رنگ می شود و دما را تا 15- سانتیگراد تحمل می کند اگر چه بهترین رشد را در آفتاب دارد اما در مکانهای سایه نیز به خوبی رشد می کند و طیف مختلفی از رطوبت خاک را دوست دارد.

آپتنیا Aptenia sp.

آپتنیا (ناز یخی) گیاهی گوشتی و خزنده است که مقاومت قابل توجهی در برابر خشکی و گرمای هوا دارد اما در برابر سرما و یخزدگی حساس است و با سرد شدن هوا از بین خواهد رفت.گلهای رنگین این گیاه زینت بخش شاخسار آن است و از اواسط بهار تا اوایل تابستان مشاهده می شود. نام انگلیسی این گیاه Ice plant است.

آرابیس (سبد نقره) Arabis caucasica

ارتفاع این گیاه 25-10 سانتیمتر است و گلهایی سفید، صورتی و بنفش  و فراوان و معطر با قطر 2.5 سانتیمتر دارد. اگر هوا گرم باشد به مکانی سایه نیاز دارد و در خاکهای مرطوب نیز رشد خوبی ندارد و خاکهایی با زهکش خوب و یا با آبیاری کم را می پسندد. نام انگلیسی آن Wall rockcress است.

آرناریا (شن دوست-چشم گاو) Arenaria

گیاهی کم ارتفاع به ارتفاع 5 سانتیمتر است که سرمای زمستان را به خوبی تحمل می کند و گلهای سفید رنگ آن جلب توجه می کند. نام انگلیسی sand wort و Irish Moss است.

آرمریا (عود قرمز-چمن هلندی ) Armeria maritima

گیاهی با ارتفاع حدود 20 سانتیمتر و گلهایی صورتی ، سفید ، ارغوانی و قرمز است که از اواسط بهار تا اوایل تابستان شکوفا می شوند . گیاه می تواند سرما را تا حدود 15- تحمل  کند.گلهای این گیاه را به خوبی می توان خشک کرد و در تزئینات استفاده کرد. نام انگلیسی common thrift است.

 

 

آستیلب Astilbe

گیاهی به ارتفاع 90-60 سانتیمتر که مکانهای آفتاب یا سایه آفتاب را دوست دارد. گلهای زیبای این گیاه در اواخر بهار الی اواسط تابستان شکوفا می شود و به رنگهای سفید ، صورتی ، قرمز رنگ است. این گیاه در زبان انگلیسی False spirea و False goat's beard نامیده می شود.


آدونیسAdonis amurensis

گیاهی چندساله با ارتفاع حدود 30 سانتیمتر و گلهایی زرد رنگ که در آفتاب یا نیمه سایه و خاک مرطوب رشد خوبی دارد . نام انگلیسی این گیاه Adonis است.

آویشن خزنده Thymus serpyllum

گیاهی دائمی همیشه سبز و خزنده که به ارتفاع 2.5 سانتیمتر می رسد. و گلهایی کوچک و معطر به رنگ سفید مایل به ارغوانی یا صورتی از خرداد تا شهریور ماه تولید می کند. این گیاه آفتاب دوست و نام انگلیسی این گیاه Creeping thyme است.

گیاهی که به شکل خزنده بر روی سطح رشد کرده است آویشن خزنده می باشد.

 

آلیسوم (قدومه)Alyssum spinosum

گیاهی به ارتفاع حدود 20 سانتیمتر با گلهایی سفید - صورتی رنگ که در اوایل تابستان شکوفا می شود و ظاهری زیبا به گیاه می دهد. نام انگلیسی این گیاه Alyssum است.


ال کاناداCornus canadensis

 گیاهی به ارتفاع 22 سانتیمتر و گلهایی زرد رنگ و میوه هایی قرمز رنگ که در اواخر تابستان ظاهر می شوند. نام انگلیسی این گیاه Bunchberry است.


بابونه Anthemis nobilis

گیاهی همیشه سبز و کوتاه به ارتفاع حداقل 15 سانتیمتر که گلهایی زرد و کوچک دارد و در مکانهای آفتابی و نیمه سایه رشد خوبی دارد. این گیاه وقتی لگلد مال می شود عطر زیادی را پراکنده می کند. نام انگلیسی این گیاه Chamomile است.


پای بز-علف بزAegopodium podagraria

گیاهی با ارتفاع 35-15 سانیتمتر است و گلهایی کوچک و سفید رنگ دارد که اواخر بهار شکوفا می شود. نام انگلیسی این گیاه Bishop's weed,Goutweed است.


پای شیر Alchemilla alpina

گیاهی چند ساله با ارتفاع حدود 45 سانتیمتر که گلهای زرد رنگ آن در تابستان نمایان می شود و این گیاه در نیمه سایه و سایه رشد خوبی دارد. نام انگلیسی این گیاه Lady's mantle است.


پیچ تگرافی Vinca minor

گیاهی سایه دوست و نیمه همیشه سبز  به ارتفاع 15-10 سانتیمتر است. برگهایی به رنگ سبز تیره و گلهایی سفید ،صورتی، بنفش رنگ دارد که در فصل بهار شکوفا می شود. این گیاه در زبان انگلیسی Periwinkle خوانده می شود.


پیگانژه Cotula squalida

گیاهی رونده به طول 30 سانتیمتر با گلهایی تکمه ای و زرد رنگ که با نام انگلیسی New Zealand Brass Buttons شناخته می شود.

گیاهی که بر روی زمین گسترده شده است پیگانژه می باشد.

تلخه بهار(پیر بهار-شیخ بهار) Erigeron karvinskianus

گیاهی پرپشت و رونده است که از اواخر بهار تا هنگام یخبندان گلهایی سفید یا صورتی رنگ تولید می کند. تلخه بهار از جمله گیاهان آفتاب دوست است و  این گیاه با نام انگلیسی Fleabane شناخته می شود.

 

 

دایکوندار (شبدر آمریکایی) Dichondra repens

گیاهی با ارتفاع 5-2.5 سانتیمتر  است که در مکانهای نیمه سایه نیز رشد خوبی دارد اما مقاومت کمی در برابر دماهای پایین دارد. کوتاه کردن مرتب گیاه منجر به تراکم بیشتر آن می شود.


درمنه Artemisia stelleriana

گیاهی دائمی و آفتاب دوست به ارتفاع حدود 6 سانتیمتر است و برگهایی خاکستری و نقره ای رنگ دارد و معطر هستند. در تابستان گلهایی زرد و کوچک تولید می کند. نام انگلیسی آن Dusty Miller,Beach wormwood است.


ریگا دارComptonia peregrina

 این گیاه می تواند به طول 120 سانتیمتر نیز برسد  و برگهایی معطر دارد . به دلیل ارتفاع ، این گیاه مناسب حاشیه کاری می باشد . نام انگلیسی این گیاه Sweet fern است.


رزماری Rosmarinus officinalis

گیاهی به ارتفاع حدود 60سانتیمتر و گلهایی به رنگ آبی روشن که به خشکی نیز مقاوم است. نام انگلیسی این گیاه Rosemary می باشد.


سراستیوم (گوش موشی) Cerastium tomentosum

گیاهی آفتاب دوست با ارتفاع 20-15 سانتیمتر با برگهایی سبز-خاکستری گلهایی به رنگ سفید که اواخر بهار شکوفا می شود. این گیاه نسبت به خاکهای فقیر و خشک و همچنین سرمای هوا مقاوم است و  نام انگلیسی آن snow in summer میباشد.


سیزاب Veronica repens

گیاهی بوته ای و دائمی و آفتاب دوست که گلهایی کوچک به رنگ صورتی-قرمز یا سفید و سفید به آبی دارد و اواخر بهار شکوفا می شود. نام انگلیسی این گیاه Creeping speedwell است.


فراموشم مکنMyosotis alpestris

گیاهی با ارتفاع حدود 15 سانتیمتر با گلهایی آبی کم رنگ که اوایل تابستان ظاهر می شوند نام انگلیسی این گیاه Forget me not است.


فرانکنیا(چمن کویر) Frankenia thymifolia

گیاهی همیشه سبز با ارتفاع حدود 7 سانتیمتر و خزنده با گلهایی کوچک به رنگهای قرمز-صورتی یا ارغوانی – صورتی است و دما را تا حدود 10- تحمل می کند. نام انگلیسی sea heath است.

 

گل عسل Iberis

گیاهی به ارتفاع حدود 20 سانتیمتر است که به مکانی سایه - آفتاب نیاز دارد. گلها در اواسط الی اواخر بهار شکوفا می شوند و به رنگهای سفید (که معمولا به این رنگ مشاهده می شود)، صورتی روشن و صورتی تیره هستند. این گیاه در زبان انگلیسی Candytuft خوانده می شود.

 گل گندم (برخی از گونه ها)Centaurea

برخی از گونه های گل گندم بین 30 الی 50 سانتیمتر ارتفاع دارند که به عنوان گیاهانی کف پوش از آنان می توان استفاده کرد. رنگ گلهای این گیاهان سفید، صورتی، زرد و بنفش است و مکانهای سایه و آفتاب را تحمل می کنند. گلها از اواخر بهار تا اواسط تابستان شکوفا می شوند.گل مرواریدی عطری Asperula odorata

گیاهی دائمی و زیبا به ارتفاع 30-15 سانتیمتر است و گلهایی سفید  رنگ و خوشبو دارد. نام انگلیسی این گیاه Sweet woodruff است


گلوکوما(علف گربه) Glechoma hederacea مترادف با Nepeta hederacea

گیاهی خزنده با ارتفاع حدود 15 سانتیمتر و گلهای آبی رنگ که در تابستان شکل میگیرد نام انگلیسی این گیاه Ground Ivy,Gill over the Ground  می باشد.

 

علف موندو Ophiopogon japonicus

علف موندو گیاهی با ارتفاع 40-20 سانتیمتر است که میوه های آبی رنگ آن جلب توجه می کند. مکانهای سایه و نیمه سایه را دوست دارد و نام انگلیسی آن Mondo grass می باشد.

 


عشقه (پاپیتال) Hedera helix

گیاهی خزنده و همیشه سبز که تا حدود 20-15 سانتیمتر ارتفاع دارد و در مکانهای سایه و نیمه سایه بهترین رشد را دارد و می تواند سطوح عمودی را نیز پوشش دهد. نام انگلیسی English Ivy است.


علف جاروب Calluna vulgaris

گیاهی به ارتفاع 60-10 سانتیمتر است و در تابستان و پاییز گلهایی زنگوله ای شکل تولید می کند.این گیاه به مکانهایی سایه- آفتاب و یا آفتابی نیاز دارد و زمان گلدهی آن از اوایل بهار تا اواخر تابستان میباشد. ریشه های گیاه سرمای زمستان را می توانند تحمل کرده و در بهار مجددا جوانه بزنند. نام انگلیسی Scotch heather است.

 

علف هفت بندPolygonum

 گیاهی دائمی به ارتفاع 45 سانتیمتر است که گلهایی سفید مایل به سبز دارد که اواخر تابستان شکوفا می شوند و میوه های قرمز آن نیز در پاییز شکل می گیرند. نام انگلیسی این گیاه Dwarf Japanese Fleece است.

 

علف نقره ای(پنج انگشت) Potentilla verna

گیاهی خزنده و پیچنده است که به ارتفاع 15 سانتیمتر می رسد و گلهایی کوچک و زرد رنگ دارد البته این گیاه به رطوبت زیادی نیاز دارد و در خاکهای خشک نمی تواند رشد کند. نام انگلیسی این گیاه Spring cinquefoli است.

 

لیزوماکیا(لیزوماخیا) Lysimachia nummularia

گیاهی همیشه سبز و کم ارتفاع و خزنده که تا حدود صفر درجه را تحمل می کند .نام انگلیسی گیاه Moneywort, Creeping jenny است.

گیاهی که بر روی زمین گسترده شده است لیزوماکیا می باشد.


هزار چشم (گل راعی) Hypericum calycinum

گیاهی است به ارتفاع 30 سانتیمتر به گلهایی به رنگ زرد که در اواسط تابستان شکوفا می شوند. مکانهایی سایه - آفتاب و یا آفتابی و همچنین به خاکی غنی نیاز دارد و اصولا به سرما مقاوم است. نام انگلیسی Aronsbeard St.Johnswortاست.

هوستا Hosta sp.

گیاهی علفی با ریزوم (ساقه زیرزمینی) و ارتفاع 75-50 سانتیمتر و برگهایی نیزه ای یا تخم مرغی که گاهی رگه هایی سفید – کرم در پهنه برگها نیز مشاهده می شود. در زمستان برگها از بین می روند اما در بهار مجددا از قسمتهای زیرزمینی برگها شروع به رویش می کنند. این گیاه به خاکی مرطوب و غنی نیاز دارد. نام انگلیسی این گیاه Plantain lily است.

 

منابع:

/ 10 نظر / 546 بازدید
مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی خیلی کامل و عالی خسته نباشید [دست][گل][گل]

نوشته های پراکنده

سلام خوبی؟ خوشی؟ دستت درد نکنه از مطلبت حتی دیدن عکس هاشم لذت بخشه [گل][گل][گل][گل]

انسان

عالیییییییییییییییی...زیبا...زیبا ...زیبا...[قلب][قلب][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

فکرهای بکر

آزاده جان پست هایی که میزاری اینقدر کامله که از خوندنشون واقعا لذت میبرم.خسته نباشی[دست][گل]

کامران

سلام خانم مهندس عزیز مثل همیشه بسیار عالی و مفید بود عزیز[دست][گل][گل][گل][گل][گل]

مرجان

[قلب]

کامران

ميگن تو بهشت هر چند بار كه دلت بخواد میتونی جفت پا بری تو صورت عشق قديميت!!! راست میگن؟[رویا][رویا][رویا][لبخند]

شقایق

ممنون خیلی خوب بود.استفاده کردم.آرزوی موفقیت دارم براتون

a

عالی بودو ممنون