معرفی گیاه -آگلونماchinese evergreen

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

گلها چندان جلب توجه نمی‌کنند. آنها چمچه‌ای به رنگ سفید- سبز دارند و میوه‌های قرمز رنگی تولید می‌کنند. گلها را بعد از ظهور از گیاه جدا کنید زیرا باعث ضعیف شدن گیاه و کاهش رشد رویشی آنان می‌شوند. شیره این گیاه سمی است و در برخی افراد می‌تواند موجب حساسیتهای پوستی شود. همچنین در صورت خوردن شیره این گیاه دهان، لبها، گلو و زبان آزرده می‌شوند.

آبیاری: در تابستان هفته‌ای دو بار و در زمستان هفته‌ای یک بار به این گیاه آب دهید. زهکش خاک گلدان باید مناسب باشد تا بعد از آبدهی، خاک حالت غرقاب نیابد. در صورت آبیاری بیش از اندازه برگها زرد می شوند.غبارپاشی به صورت روز درمیان در روزهای گرم به رشد بهتر این گیاه کمک می‌کند. کمبود آب موجب آویخته شدن برگهای این گیاه می‌شود.

دما:بهترین دما 30-20 درجه سانتیگراد است. خشک و گرم بودن هوا موجب پیچیدگی برگها و خشک شدن آنان می‌شود. در چنین حالتی گیاه را به مکانی خنک‌تر منتقل کنید و یا گیاه را آب دهید. آگلونما تا 10 درجه را نیز تحمل می‌کند اما برای مدت طولانی قدرت تحمل سرما را ندارد. در هوای سرد برگهای گیاه خود را می‌اندازند. در چنین شرایطی اگر گیاه را بیش از اندازه آب دهید برگها زرد می‌شوند. در این حالت یک روزنامه را به دور برگها بپیچید و گیاه را به مکانی گرمتر منتقل کنید.

نور: این گیاه طیف متنوع و متفاوتی از وجود نور در محیط را تحمل می‌کند از نور کم محیط تا نور فراوان اما نور مستقیم افتاب به آن آسیب وارد می‌اورد. بهترین مکان، جایی با نور متوسط تا نور فراوان همانند پنجره‌های رو به شمال است.

خاک: آگلونما در هر خاکی می‌روید اما بهتر است بافت خاک گلدان به نحوی باشد که رطوبت را در خود نگهدارد اما خیس و غرقاب نشود. مخلوطی از خاک باغچه و کمپوست و یا 3 قسمت پیت موس و یک قسمت شن محیط مناسبی را فراهم می‌کند. گاهی برگهای جدید ریز و رنگ پریده هستند. در این صورت اگر مدت زمان طولانی است که گلدان این گیاه را عوض نکرده‌اید این کار را انجام دهید در غیر اینصورت گیاه شما نیاز به تغذیه مصنوعی دارد که در این مورد بخصوص در طی فصل رشد می توان از فرمول 10-10-10 هر 4 هفته یکبار و یا فرمول 20-20-20 با نصف غلظت هر 6- 4 هفته یکبار استفاده کرد.

تکثیر: از قلمه انتهایی این گیاه برای تکثیر آن می‌توان استفاده کرد. قلمه از انتهای ساقه تهیه می‌شود و حداقل 3 و یا 5 برگ داشته باشد. اگرچه قلمه‌ها در آب هم ریشه می‌دهند اما بهتر است آنان را در بستری از پیت، پیت - پرلایت و یا پیت اسفاکنوم بکاریم. با کمک پاگرما به میزان 25-23 درجه سانتیگراد قلمه ها ظرف مدت 6-4 هفته ریشه می‌دهند . اگر دمای بستر کاشت در حدود 18-15 درجه سانتیگراد باشد ریشه‌دهی 12-10 هفته زمان می‌برد. از عمل غبارپاشی نیز باید استفاده کرد . در گلخانه‌های صنعتی البته در طی روز هر 30 دقیقه به مدت 15 ثانیه این عمل را انجام می‌دهند. از  قلمه ساقه آگلونما نیز استفاده می‌شود . هر قطعه ساقه حداقل دو عدد جوانه داشته باشد. همانند قلمه‌های انتهایی انها را بکارید البته این نوع قلمه نیازی به غبارپاشی ندارد.  همچنین می‌توان از روش تقسیم بوته استفاده کرد. تقسیم بوته روش دیگر تقسیم این گیاه است زیرا این گیاه به مرور زمان تنه‌جوشهایی ایجاد می‌کند که می‌توان آنان را از گیاه مادری جدا کرد و به شکل مستقل در گلدانی دیگر کاشت. از بذرهای برخی از گونه‌های  گیاه آگلونما می‌توان در تکثیر آنان استفاده کرد اما در مورد اگلنونمایی که در اینجا راجع به آن صحبت شد بیشتر از دو روش قبلی یعنی تقسیم بوته و یا قلمه گیری استفاده می‌شود. به هر حال بذرها داخل پیت اسفاگنوم قرار می‌گیرند و دمای محیط در 26-21 درجه سانتیگراد نگهداری می‌شود. بذرها طی 3-1 ماه جوانه می‌زنند البته اگر بذر تازه باشد جوانه زنی در طی دو هفته نیز ممکن است روی دهد.

آفات و بیماری: برخی از انواع نماتدها همانند نماتد گره ریشه گاهی این گیاه را مورد حمله قرار می‌دهند که در نتیجه گیاه آلوده به تدریج کم رشد و کوتاه قامت می‌شود و برگهایش نیز زرد شده و خواهند ریخت. ریشه نیز ممکن است زخمی شود و بپوسد. تنها راه حل استفاده از خاکهای ضدعفونی شده و قلمه‌های سالم در زمان تکثیر گیاه است. کنه‌های تار عنکبوتی نیز گاهی برای این گیاه مشکلاتی را ایجاد می‌کند. بر اثر تغذیه این افت برگها به تدریج زرد می‌شود و  در سطح زیر آنها تار عنکبوت بوجود می‌آید. شپشکها و شته ها نیز از دیگر افات این گیاه هستند. هر دوی این افات از شیره گیاه تغذیه کرده موجب رنگ پریدگی نواحی جوان گیاه و بدشکلی برگهای جوان می‌شوند . همچنین ماده چسبناکی به نام عسلک تولید می‌کنند که باعث ظاهر براق و چسبناک برگها می‌شود. بیماری خاصی آگلونما را تهید نمی‌کند اما گاهی به خاطر شرایط نامساعد محیطی برخی از بیماریهای قارچی و باکتریایی همانند لکه‌ برگی و یا پوسیدگی ریشه مشاهده می‌شوند که در مورد تمامی آنان استفاده از بستر خاک با زهکش مناسب، تهویه مناسب هوا و عدم خیس شدن برگسار در طی آبیاری و عدم آبیاری بیش اندازه و همچنین بکارگیری قلمه‌های سالم در زمان تکثیر این گیاه از جمله روشهای جلوگیری از شیوع چینین بیماریهایی است. شرایط نامساعد محیط همانند آلودگی هوا همانند وجود  دود نفت یا گاز آشپزخانه موجب بروز لکه‌های قهوه ای رنگ بر روی برگهای این گیاه می‌شود.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Aglaonema

http://en.hortipedia.com/wiki/Aglaonema_commutatum_var._commutatum

http://www.ehow.com/how_2096376_care-chinese-evergreen.html

http://mrec.ifas.ufl.edu/FoliageDigest/v4n8.html

/ 13 نظر / 152 بازدید
نمایش نظرات قبلی
641018

سلام آگلونمای من برگهاش زرد شده و هر روز ضعیف تر میشه چند هفته پیش این مشکل شروع شد که فکر می کنم دلیلش سرما بود الان بااین کهشاید چند روز پس از اون سرما فضا مناسبه اما این وضعیت متوقف نشده آیا احتمال زنده بودن گل هنوز هست؟البته بعضی از بوته ها سالمند و فقط رشدشان متوقف شده ولی بعضی شاید هفته ای دو سه برگ از دست می دن!؟

مهتا

سلام من گیاه اگلونما پاتایا دارم که برگهای پایینیش یکی یکی زرد میشه دلیلشو نمیدونم تازه خریدم وبعد از یکی دو روز شروع به زرد شدن برگها کرد با برگهای زرد چکار کنم چرا برگها زرد میشن؟

ملیحه

سلام من گیاه اگلونما دارم که برگهای پایینیش یکی یکی زرد میشه دلیلشو نمیدونم حدود 2 ماه که خریدم البته رشدش خوبه دایم برگهای تازه در میاره .زیر و روی برگها رو هر روز چک می کنم افتی نداره .ابیاریش هفتهایی 1باره .دما و شرایطش همه اوکی (طبق مطالب سایت شما). 1 بار هم بهش کود زربار دادم کمی کمتر از طبق دستور ش.فقط یه اتفاق وحشتناک" اونم امروز صبح تو خاکش 1 عدد هزار پای خواب الو دیدم (حال حرکت نداشت)سریع منهدمش کردم یک دوبار هم ازین مگس پشه های ریز سیاه دیدم اونا رو هم منهدم کردم .البته بدون استفاده از سم .تو رو خدا بگین چی کار کنم چه سمی استفاده کنم برای خاکش که دیگه این موجودات وحشتناک رو نبینم.[اضطراب][وحشتناک][گریه] در ضمن تشکر بسیار بخاطر مطالب کامل و مفیدتون.[گل]

ملیحه

سلام مجدد خانوم مهندس. به ادرس ایمیلی که تو مشخصات بلاگتون بود یه ایمیل فرستادم ممنون میشم پاسخ بدید .[گل]

زهره ـ۱۲۳

سلام خانم مهندس عزیز[گل][بغل] امیدوارم خوش و سلامت باشید . از فروردین تا الان ۴ تا جوانه جدید در گلدون آگلونمای ما سر از خاک در آورده و الان توی گلدونش ۶ تا ساقه داره. بزرگترین ساقه الان داره گل میده گفته بودید باید گل رو جدا کنیم دقیقا چه موقع باید اینکار رو بکنم؟ الان که هنوز غنچه است یا باید باز بشه و بعد جدا کنم؟ در ضمن من دوست دارم گلش رو ببینم. ممنون از راهنمایتون

زهره_123

سلام خانم مهندس گل[بغل] گلدون آگلونمای ما الان 10 پایه دارد و مرتب هم جوانه های جدید سر از خاک در می آورد . گلهایش بسیار زیبا هستند و قبل از تیره شدن بسته میشوند و آن زمان من آنها را جدا میکنم. پنج شنبه شب گذشته نیز مهمانی داشتیم که یک گلدان آگلونما برایمان هدیه آورد که بسیار پایه قوی و خوبی دارد بهمراه چندین جوانه، من خزه روی خاکش را برداشتم و دیدم در آن تعداد زیادی موجود زنده سفید رنگ خیلی ریز هست که شبیه مورچه حرکت میکنند. نمیدانم چه بودند خدا بیامرزدشان[نیشخند] چون بلافاصله آنرا به حمام بردم تمام خاشاک روی آنرا برداشتم و حسابی سیرابش کردم و در تراس خانه گذاشتم و بعد سم خیلی ضعیفی از دیازینون به آن دادم. فردا آوردم داخل و الان فقط چند دانه از همان موجودات دارد بنظر شما آنها چه هستند؟ سم را تکرار کنم؟ اصلا خوشم نمی آید در گلدان حشره و ... باشد [ناراحت]

اهورا

سلام خانم مهندس اگلونمای من خیلی اویزونه شل ساقه هاش شرایط نگهداریش خوبه لای روزنامه هم چند وقت گداشتم فایده نداست دوباره حالت افتاده دارن مشکلش چیه

آناهيتا

سلام و خيلى ممنون سايت پر محتوا و بسيار مفيدتان. من يک گلدان نسبتا بزرگ اگلونما پاتايا دارم که مدتى است برگهاى پايينش زرد مى شود و روى ساقه و سطح برگهايش قطره هاى ريز شيره هم زده. من با محلول آب و مايع ظرف شويىبرگها را پاک کردم (ونه اسپرى) ولى احساس نمى کردم که آن لکه هاى ريز قهوه اى که بنا به حدس من و راهنمايىهاى شما در اين سايت پاک شده باشند انگار لکه ها که اندازه ته سوزن ته گرد يا حتى کوچکتر هستند درون برگ باشند. آىا پاک کردن با دستمال و محلول ياد شده کافيست؟ من سم کاربايل سوين %85 دارم آيا بايد در آبيارى استفاده کنم و يا اسپرى بشود؟ پيشاپيش از توجهتان سپاسگزارم.

مبینا

سلام یه گلدون بزرگ اگلونما داشتم که 7پایه داشت زمانیکه گلدونشو عوض کردم3تا پایه رو جدا کردم وچون ریشه خیلی در هم پیچیده بود موقع جدا کردن ریشه ها با فشار و کشش زیاد جداشون کردم از اون موقع، گیاهی که به شدت سرحال بود برگاش همه اویزونه و برگای جدیدی که در میاره کوچک شده اند چاره کار چیه .بوته کوچک اوضاع خرابتره و برگها همه اویزون و حالت پیچیده داره و برگای جدید ریز شده .گیاه قبل از جداسازی بسیار سرحال بود و مرتب گل میداد .میتونم به گیاه کود بدم ؟متشکرم

مبینا

با سلام طبق توصیه های شما واسه گلدونم زیر گلدونی بزرگتر و ...انجام دادم ولی تاثیری نداشت و الان بیشتر برگای گیاه حالت لوله ای و نازک پیدا کرده و زیبایی گل رو از بین برده به نظرتون چکار کنم دوست دارم برگاش مثل اول پهن و بزرگ و صاف و ابدار باشه الام مثل ورقه کاغد نازک شده چاره چیه مرسی از جابگویی صبورانتون